“İnformasiya, sənədləşdirmə, nəşriyyat və kitabxana işi” standartlaşdırma üzrə Texniki Komitənin ilk iclası keçirilib
İyulun 8-də “İnformasiya, sənədləşdirmə, nəşriyyat və kitabxana işi” standartlaşdırma üzrə Texniki Komitənin (AZSTAND/TK 52) ilk iclası keçirilib.
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında təşkil olunan tədbirdə komitənin sədri, “Elm” nəşriyyatının direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov, sədrin müavini, AMEA Rəyasət Heyəti aparatı Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, AMEA-nın Redaksiya-Nəşriyyat Şurasının sədr müavini Sərxan Xavəri, komitənin məsul katibi, üzvləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
S.Qəhrəmanov tədbiri giriş nitqi ilə açaraq iştirakçıları salamlayıb. O, bugünkü görüşün mövcud istiqamətlərdə normativ əsasların formalaşdırılması və milli təcrübənin beynəlxalq platformalara inteqrasiyası baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib. Sədr diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu tərəfindən yaradılan AZSTAND/TK 52 Texniki Komitəsi ölkəmizdə informasiya resurslarının idarə olunması, sənədləşdirmə sistemlərinin təkmilləşdirilməsi, nəşriyyat fəaliyyətinin keyfiyyətinin artırılması, eləcə də kitabxana-informasiya xidmətlərinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətlərində mühüm rol oynayacaq. AZSTAND/TK 52-nin əsas məqsədlərindən danışan natiq vurğulayıb ki, komitə fəaliyyət istiqamətləri üzrə vahid texniki yanaşmanın formalaşdırılması, milli informasiya infrastrukturunun inkişafı, nəşriyyatlar, kitabxanalar, arxivlər, muzeylər, indeksləşdirmə, sənəd mühafizəsi və digər əlaqəli sahələrdə xidmət və məhsulların keyfiyyətinin artırılması, eləcə də beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılmasına istiqamətlənmiş dövlət standartlarının hazırlanmasına xidmət edəcək. S.Qəhrəmanov bildirib ki, mövcud istiqamətlər üzrə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə akademiyada islahatlar həyata keçirilib, nəşriyyat və kitabxana fəaliyyəti yenidən qurulub. Sədr AZSTAND/TK 52-nin tərkibinə respublikanın ali təhsil müəssisələri, elmi-təqdiqat institutları, nəşriyyat, kitabxana və mətbuat nümayəndələri ilə yanaşı, AMEA-nın da alim və mütəxəssislərinin daxil edildiyini nəzərə çatdırıb.
İclasda komitənin sədr müavini Sərxan Xavəri çıxış edərək AZSTAND/TK 52-nin  əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutunun tərkibində bir sıra komitələr var və bunlar müxtəlif qurumların bazasında təşkil edilib. Yeni yaradılan komitənin, məhz AMEA-nın qurumlarından birinin – “Elm” nəşriyyatının bazasında fəaliyyətə başlamasını təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib. Qeyd edib ki, son illər AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin həyata keçirdiyi  islahatlar çərçivəsində akademiyada bir sıra işlər görülür. Bu işlərin bir hissəsi kimi yaradılan bu komitənin fəaliyyətinin sədr və kollektivin birgə əməyi sayəsində uğurlu olacağına əminliyini ifadə edib.
Sonra komitə sədri tədbir iştirakçılarını gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. İlk olaraq “İnformasiya, sənədləşdirmə, nəşriyyat və kitabxana işi” standartlaşdırma üzrə Texniki Komitənin (AZSTAND/TK 52) rəsmi təqdimatı və hüquqi status məsələlərinə baxılıb. Mövzu ilə bağlı çıxış edən S.Qəhrəmanov bildirib ki, standartlaşdırma elmin, texnikanın və qabaqcıl təcrübənin nəticələrinə əsaslanaraq yalnız mövcud ehtiyaclara deyil, həm də gələcək inkişaf perspektivlərinə xidmət edən mühüm strateji vasitədir. Bu sahənin elmi-texniki tərəqqi ilə paralel şəkildə daim yeniləndiyini və təkmilləşdiyini vurğulayıb. Ölkəmizdə standartlaşdırma fəaliyyətindən danışan sədr qeyd edib ki, Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu bu istiqamətdə təqdirəlayiq işlər həyata keçirir. Həmin fəaliyyətin davamı olaraq, İnstitutun qərarı ilə “İnformasiya, sənədləşmə, nəşriyyat və kitabxana işi” standartlaşdırma üzrə Texniki Komitəsi yaradılıb. Sədr bu işdə göstərdikləri dəstəyə görə İnstitutun baş direktoru v.m.i.e Kəmalə Məmmədzadəyə və qurumun əməkdaşlarına təşəkkürünü bildirib. S.Qəhrəmanov çıxışında, həmçinin komitənin yaradılma məqsədi, fəaliyyət istiqamətləri, hüquqi əsasları, funksiyaları, hədəfləri, beynəlxalq əlaqələr və uyğunluq kimi məsələlər haqqında ətraflı danışıb.
İclasda təqdim olunan növbəti məsələ “İnformasiya, sənədləşdirmə, nəşriyyat və kitabxana işi” standartlaşdırma üzrə Texniki Komitənin (AZSTAND/TK 52) işçi qruplarının formalaşdırılması haqqında olub. Mövzu ilə bağlı komitənin məsul katibi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Nəzmin Cəfərova çıxış edib. Bildirib ki, komitənin tərkibində Terminologiya üzrə İşçi QrupuKitabxana statistikası və fəaliyyət göstəriciləri üzrə İşçi Qrupu yaradılıb. Məsul katib qeyd edib ki, Terminologiya üzrə İşçi Qrupunun məqsədi informasiya, sənədləşmə, nəşriyyat və kitabxana işi istiqamətləri üzrə terminoloji vahidliyin və elmi-metodoloji dəqiqliyin təmin olunmasıdır. Kitabxana statistikası və fəaliyyət göstəriciləri üzrə İşçi Qrupunun məqsədi isə kitabxanalarda fəaliyyətin qiymətləndirilməsi üçün statistik göstəricilərin toplanması, ölçüləbilən fəaliyyət indikatorlarının müəyyənləşdirilməsi, eləcə də kitabxana xidmətlərinin keyfiyyətinin dəyərləndirəcək metodların hazırlanması və uyğunlaşdırılmasıdır. N.Cəfərova işçi qrupların fəaliyyət istiqamətləri və əsas istinad standartları haqqında da məlumat verib.
Daha sonra komitə üzvlərinin iştirak etdiyi səsvermədə AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Terminologiya şöbəsinin müdiri, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Terminologiya Komissiyasının sədr müavini filologiya elmləri doktoru, professor Sayalı Sadıqova Terminologiya üzrə İşçi Qrupunun, BDU-nun İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin dekan müavini tarix üzrə fəlsəfə doktoru Daşqın Məhəmmədli isə Kitabxana statistikası və fəaliyyət göstəriciləri üzrə İşçi Qrupunun sədri seçiliblər.
Tədbirdə AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru texnika elmləri doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov, filologiya elmləri doktoru, professor Sayalı Sadıqova, Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutunun Uyğunluğun qiymətləndirilməsi və idarəetmə sistemlərinin metodologiyası şöbəsinin müdiri Gülbacı Əliyeva  və digərləri çıxış edərək komitənin əhəmiyyətindən danışıb, müvafiq sahələrdə mövcud çatışmazlıqların aradan qaldırılmasına mühüm töhfə verəcəyinə əminlik ifadə ediblər.
İclasda, həmçinin “İnformasiya, sənədləşdirmə, nəşriyyat və kitabxana işi” standartlaşdırma üzrə Texniki Komitənin (AZSTAND/TK 52) 2025-ci il üzrə fəaliyyət planına da baxılıb. Müzakirə edildikdən sonra cari il üzrə nəzərdə tutulan işlərin siyahısı təsdiq olunub.

8-го июля состоялось первое заседание Технического комитета по стандартизации «Информация, документооборот, издательское и библиотечное дело» (AZSTAND/TK 52).
На мероприятии, которое было организовано в Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА, приняли участие председатель комитета – директор издательства «Элм» доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов, заместитель председателя – заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА, заместитель Редакционно-издательского совета НАНА доктор филологических наук Сархан Хавери, ответственный секретарь комитета – главный специалист Сектора электронной информации Отдела по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доктор философии по искусствоведению Назмин Джафарова, члены комитета и другие гости.
Открывая заседание вступительной речью, Сабухи Гахраманов поприветствовал гостей и сообщил, что организованная встреча посвящена вопросам формирования нормативных основ в соответствующих сферах и интеграции национального опыта в международную систему. Председатель комитета отметил, что Технический комитет AZSTAND/TK 52, созданный Азербайджанским институтом стандартизации, который функционирует при Государственном агентстве по антимонопольному надзору и контролю за потребительским рынком при Президенте Азербайджанской Республики, сыграет важную роль в управлении информационными ресурсами, совершенствовании систем документооборота, повышении качества издательской деятельности, а также приведении библиотечно-информационных услуг в соответствие с международными стандартами. Говоря об основных целях AZSTAND/TK 52, оратор подчеркнул, что деятельность комитета будет направлена на разработку государственных стандартов, нацеленных на формирование единого технического подхода, развитие национальной информационной инфраструктуры, повышение качества продукции и услуг в таких областях, как издательская деятельность, библиотеки, архивы, музеи, индексация и т.д. Сабухи Гахраманов подчеркнул, что под руководством президента НАНА академика Исы Габиббейли в Академии наук в указанных сферах были проведены реформы, реорганизованы издательская и библиотечная деятельность. Председатель сообщил, что в состав AZSTAND/TK 52 вошли представители высших учебных заведений, Азербайджанского института стандартизации, научно-исследовательских институтов НАНА, издательств, библиотек и СМИ.
В своем выступлении заместитель председателя комитета Сархан Хавери рассказал о значении AZSTAND/TK 52. Он подчеркнул, что в составе Азербайджанского института стандартизации есть ряд комитетов, которые созданы на базе различных организаций республики, и отрадно, что новый комитет сформирован на базе одной из организаций НАНА – издательства «Элм». Сказав, что в последние годы в рамках реформ, проводимых под руководством президента НАНА академика Исы Габиббейли, в НАНА реализуются многочисленные мероприятия, Сархан Хавери выразил уверенность в том, что деятельность нового комитета будет успешной благодаря стараниям председателя и всего коллектива.
Затем Сабухи Гахраманов ознакомил присутствующих с вопросами, стоявшими на повестке дня. Вначале был рассмотрен вопрос об официальной презентации и правовом статусе AZSTAND/TK 52. Выступая по данному вопросу, председатель комитета отметил, что стандартизация – важное стратегическое средство, которое служит не только для удовлетворения существующих потребностей, но и для определения дальнейших перспектив, опираясь на результаты научной и технической деятельности, а также на передовой опыт. Он подчеркнул, что данная сфера постоянно обновляется и совершенствуется параллельно с научно-техническим прогрессом. Сабухи Гахраманов говорил о деятельности по стандартизации в нашей стране и выразил глубокую благодарность и.о. генерального директора Азербайджанского института стандартизации Кямале Мамедзаде и сотрудникам организации за оказанную поддержку при формировании комитета. Председатель AZSTAND/TK 52 также подробно рассказал о целях создания комитета, сферах его деятельности, правовой базе, функциях, международной практике.
Вторым вопросом, который был вынесен на обсуждение, был вопрос о формировании рабочих групп комитета и сферах их деятельности. Выступая по данному вопросу, ответственный секретарь комитета Назмин Джафарова сообщила, что в составе комитета созданы Рабочая группа по терминологии и Рабочая группа по показателям библиотечной статистики и деятельности. Ответственный секретарь отметила, что цель Рабочей группы по терминологии заключается в разработке единой терминологической и научно-методологической базы в сфере информации, документооборота, издательского и библиотечного дела, а цель Рабочей группы по показателям библиотечной статистики и деятельности – сбор статистических показателей для оценки библиотечной деятельности, определение измеримых показателей эффективности, а также разработка методов оценки библиотечных услуг.
Далее состоялось голосование, по итогам которого заведующая Отделом терминологии Института языкознания имени Насими НАНА, заместитель председателя Терминологической комиссии при Кабинете министров Азербайджанской Республики доктор филологических наук, профессор Саялы Садыгова была избрана председателем Рабочей группы по терминологии, а заместитель декана Факультета информации и менеджмента документов БГУ доктор философии по истории Дашгын Махаммадли – председателем Рабочей группы по показателям библиотечной статистики и деятельности.
На мероприятии также выступили директор ЦНБ НАНА доктор технических наук, доцент Гусейн Гусейнов, доктор филологических наук, профессор Саялы Садыгова, заведующая Отделом методологии оценки соответствия и систем управления Азербайджанского института стандартизации Гюльбаджи Алиева и другие, которые говорили о значении комитета и поставленных им целей.
На заседании также был рассмотрен план деятельности AZSTAND/TK 52 на 2025-й год. После обсуждения список дел на текущий год был утвержден.