AMEA-da Azərbaycan-Koreya elmi əməkdaşlığı çərçivəsində arxeologiya üzrə beynəlxalq konfrans keçirilib
İyulun 10-da AMEA-nın Əsas binasında Azərbaycan-Koreya elmi əməkdaşlığı çərçivəsində “Azərbaycanda yeni dünya irsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Koreya Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin dəstəyi, AMEA və Koreya Avrasiya Sivilizasiya Araşdırma Assosiasiyasının (KAREC) birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan konfransda Koreya və Gürcüstanın arxeologiya sahəsində tanınmış alim və mütəxəssislərı, AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq beynəlxalq konfransın milli-mədəni irsimizin, tariximizin təbliği, mədəniyyətimizin hərtərəfli öyrənilməsi, həmçinin turizm baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Müstəqillik dövründə beynəlxalq əlaqələrin genişlənməsinin prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli elmin müasir istiqamətlərinin inkişafında beynəlxalq əlaqələrin önəmini vurğulayıb. Bildirib ki, beynəlxalq qurumlarla  əməkdaşlıq dünya təcrübəsini öyrənməyə və ölkəmizin nailiyyətlərinin dünyada təbliğinə geniş imkanlar yaradır.
AMEA rəhbəri Cənubi Koreyanın Azərbaycan üçün etibarlı tərəfdaş ölkə olduğunu və diplomatik münasibətlərin qurulduğu ötən 30 ildən artıq müddətdə bütün sahələrdə olduğu kimi, elm sahəsində də əlaqələrin genişləndirildiyini vurğulayıb.
O, iki gün öncə görkəmli arxeoloq, AMEA-nın müxbir üzvü, mərhum professor İlyas Babayevin anadan olmasının 90 illiyi münasibətilə AMEA-da keçirilmiş “Antik dövrdə Qafqaz və ətrafında urbanizasiya prosesləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransı xatırladıb, sözügedən tədbirdə Azərbaycan arxeoloqları ilə yanaşı, Cənubi Koreyadan olan mütəxəssislərin də iştirak etdiyini bildirib.
Hazırda hər iki ölkənin aparıcı arxeoloqları tərəfindən Qəbələdə ekspedisiyaların aparıldığını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli SEBA Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının sədri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ruhəngiz Heydərovanın dəstəyi ilə 20 ildir davam edən arxeoloji qazıntılar zamanı iki ölkə üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən mühüm elmi nəticələrin əldə olunduğunu bildirib.
“Tədqiqatçıların araşdırmalarına görə, Cənubi Koreya dilində çoxlu sayda türk sözləri vardır”, - deyən AMEA rəhbəri bu ölkənin insanlığın ilk məskunlaşdığı yerlərdən biri olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycanın Qobustan mədəniyyəti olduğu kimi, Cənubi Koreyada da mövcud olan qayaüstü rəsmlər bu ölkənin qədim mədəniyyətə malik olduğunu göstərir.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın görkəmli heykəltaraşı, Xalq rəssamı, AMEA-nın həqiqi üzvü Ömər Eldarov tərəfindən Cənubi Koreyaya həsr olunmuş “Parçalanmış ölkə”  adlı heykəlin hazırlandığını diqqətə çatdırıb. O, sənət əsərində “38-ci paralel”in bu ölkəni iki hissəyə  - Şimali və Cənubi Koreyaya ayırmasının təsvir olunduğunu bildirib.
AMEA prezidenti Koreya-Azərbaycan elmi əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirərək, bu əlaqələrin daha da genişlənməsinə lazımi dəstək göstərməyə hazır olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Koreya-Azərbaycan arxeoloji ekspedisiyasının təşkili çoxəsrlik ənənələrə, tarixi münasibətlərə yeni nəfəs gətirən və hər iki tərəf üçün faydalı olan mükəmməl elmi platformadır.
Sonra Koreya Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kang Kymgu çıxış edərək iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə mövcud olan əməkdaşlıq və dostluq münasibətlərindən danışıb. O, Azərbaycanda Koreya mütəxəssislərinin iştirakı ilə 2009-cu ildə başlanılan arxeoloji tədqiqatların iki ölkə arasındakı əməkdaşlıq tarixində yeni səhifə açdığını bildirib.
Səfir vurğulayıb ki, Koreya-Azərbaycan birgə arxeoloji tədqiqatları iki ölkə arasında elmi mübadilənin ən parlaq nümunələrindən biri olmaqla yanaşı, arxeologiyanın inkişafı, eləcə də qədim İpək Yolu vasitəsilə Şərqlə və Qərb arasında baş vermiş mədəni əlaqələrin mahiyyətinin dünyaya çatdırılması baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.
Kang Kymgu Qəbələdə aparılan birgə ekspedisiyanın humanitar sahədə əlaqələrimizin möhkəmlənməsinə, mədəni mübadilənin inkişafına təkan verdiyini vurğulayıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev Qəbələ Arxeoloji Mərkəzinin fəaliyyəti, müxtəlif illərdə aparılan arxeoloji tədqiqatlar və onların uğurlu nəticələri, üzə çıxarılan nadir tapıntılar haqqında məlumat verib. O, Azərbaycanda arxeoloji abidələrin, maddi mədəni irsin araşdırılmasına böyük diqqət və qayğı göstərildiyini qeyd edib.
Direktor Azərbaycanda 15 beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyanın fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb, arxeologiya sahəsində Azərbaycan-Koreya elmi əməkdaşlığına həsr olunmuş konfransın fərqli mövzularda təşkilinin zəruriliyini vurğulayıb. Fərhad Quliyev gələcəkdə Qəbələ şəhərində Azərbaycan-Koreya tələbələrinin birgə yay məktəbinin təşkilinin də nəzərdə tutulduğunu söyləyib.
Konfransda “Beşbarmaq qalasının strateji əhəmiyyəti”, “Qəbələ rayonunun “Səlbir” yaşayış yerində aparılan son arxeoloji qazıntılar”, “Qəbələnin qədim dəfn növləri və adətləri”, “Antik Qəbələ şəhərində tapılmış oval formalı saxsı qab” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

10-го июля в Главном здании НАНА в рамках азербайджано-корейского научного сотрудничества в области археологии состоялась международная конференция на тему «Новое всемирное наследие в Азербайджане».
На конференции, которая проходила при поддержке посольства Республики Корея в нашей стране и совместной организации НАНА и Корейской ассоциации по изучению евразийской цивилизации, приняли участие известные ученые и специалисты из Южной Кореи и Грузии, сотрудники Института археологии и антропологии НАНА и представители СМИ.
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул значение международной конференции с точки зрения пропаганды истории и национального культурного наследия Азербайджана, всестороннего изучения нашей культуры и развития туризма.
Сказав, что одним из приоритетов в период независимости является расширение международных связей, академик Иса Габиббейли подчеркнул значение международного сотрудничества в развитии современных сфер научной деятельности. Академик добавил, что сотрудничество с международными организациями создает широкие возможности для изучения мирового опыта и пропаганды достижений нашей республики в международном пространстве.
Руководитель НАНА сообщил, что Южная Корея – надежный партнер Азербайджана, и за более чем 30 лет, истекшие после установления дипломатических связей, сотрудничество во всех сферах, в том числе в области науки и образования продолжает расширяться.
Академик Иса Габиббейли напомнил, что недавно в Академии наук прошла международная научная конференция «Процессы урбанизации на Кавказе и его окрестностях в период античности», посвященная 90-летию выдающегося археолога, члена-корреспондента НАНА, покойного профессора Ильяса Бабаева, на которой наряду с азербайджанскими археологами принимали участие и специалисты из Южной Кореи.
В настоящее время, продолжил академик, археологи обеих стран проводят совместные исследования в Габале, в ходе археологических раскопок, которые продолжаются на протяжении 20-ти лет при поддержке председателя Азербайджано-корейской ассоциации культурного обмена SEBA доктора философии по биологии Рухангиз Гейдаровой, получены важные научные результаты, имеющие большое значение для обеих республик.
Сказав, что, согласно научным изысканиям, в южнокорейском языке есть много тюркских слов, руководитель НАНА добавил, что эта страна является одним из мест расселения древних людей, наличие в Южной Корее наскальных рисунков наподобие рисункам в Гобустане свидетельствует о древности культуры этого края.
Академик Иса Габиббейли отметил, что выдающийся азербайджанский скульптор, народный художник, действительный член НАНА Омар Эльдаров создал посвященную Корее скульптуру «Разделенная страна», в которой запечатлена «38-ая параллель», разделяющая страну на две части – Северную и Южную Корею.
Высоко оценив научное сотрудничество между Азербайджаном и Кореей, президент НАНА подчеркнул, что готов оказать всю необходимую поддержку для ещё большего расширения этих связей. Корейско-азербайджанская археологическая экспедиция, продолжил академик, – это плодотворная для обеих сторон научная платформа, которая стала глотком свежего воздуха в развитии многовековых традиций и исторических взаимоотношений.
Затем выступил чрезвычайный и полномочный посол Южной Кореи в нашей стране Кан Кимгу, который рассказал о налаженных в различных сферах дружеских и партнерских отношениях между двумя странами. Он сообщил, что археологические исследования, которые проводятся в Азербайджане с 2009 года при участии корейских специалистов, открыли новую страницу в истории развития двустороннего сотрудничества.
Посол подчеркнул, что совместные корейско-азербайджанские археологические исследования являются блестящим образцом научного обмена между двумя странами, а также обладают огромной значимостью с точки зрения развития археологии и популяризации в мире сведений о культурных связях между Востоком и Западом посредством древнего Шелкового пути.
Кан Кимгу отметил, что деятельность международной экспедиции в Габале привела к укреплению связей в гуманитарной сфере и развитию культурного обмена, и пожелал успехов работе конференции.
В своем выступлении директор Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев рассказал о деятельности Габалинского археологического центра, успешных результатах археологических исследований, которые велись в различные годы, и обнаруженных редких артефактах. Он сообщил, что в Азербайджане уделяется особое внимание изучению археологических памятников и материального культурного наследия.
Директор института сообщил, что на территории республики функционируют 15 международных археологических экспедиций, и подчеркнул необходимость организации конференций, посвященных азербайджано-корейскому научному сотрудничеству в области археологии, на различные темы. Фархад Гулиев добавил, что в будущем планируется организовать в Габале совместную летнюю школу для студентов из Азербайджана и Кореи.
Далее на конференции были прослушаны доклады, охватывающие такие темы, как «Стратегическое значение крепости Бешбармаг», «Последние археологические изыскания на территории поселения Сельбир Габалинского района», «Виды древних захоронений и погребальные обряды Габалы», «Керамическая посуда овальной формы, обнаруженная в античном городе Габала» и т.д.