İyulun 10-da Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda bu müəssisənin 80 illik yubileyinə həsr olunan “Şərqi Zəngəzur və Qarabağ iqtisadi rayonlarının torpaq və su resursları: problemlər və perspektivlər” mövzusunda elmi-praktiki konfrans işə başlayıb.
İki gün davam edəcək tədbirin əsas məqsədi işğaldan azad olunmuş ərazilərin torpaq və su ehtiyatlarının öyrənilməsi, qorunması və səmərəli istifadəsi ilə bağlı problemlərin elmi əsaslarla müzakirəsi və perspektiv istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsidir.
Konfrans ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən Torpaq Muzeyinin yenidənqurmadan sonra açılışı ilə başlayıb.
Tədbirin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, ardınca Vətən uğrunda canından keçmiş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Elmi-praktiki konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq tədbirin müasir Azərbaycanın inkişaf strategiyasına, dövlətimizin məqsədyönlü siyasətinin həyata keçirilməsinə töhfə vermək baxımından mühüm elmi və strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
O, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu hüquqi dövlət quruculuğu siyasətinin bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirildiyini vurğulayaraq, ölkə başçısının “dəmir yumruğu” ilə tarixi zəfərin qazanıldığı, ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa edildiyi müasir dövrdə Azərbaycanın özünün yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu bildirib. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bugünkü konfrans torpaqşünas alimlərin və aqrokimyaçı mütəxəssislərin müstəqil Azərbaycanın davamlı inkişafına töhfə verə biləcək məqsədyönlü təşəbbüslərini, səmərəli təkliflərini və onların reallaşdırılması yollarını ortaya qoyacaq.
Akademik İsa Həbibbəyli işğaldan azad olunmuş ərazilərdə torpaq və su ehtiyatlarının elmi əsaslarla öyrənilməsinin və qiymətləndirilməsinin ölkəmizin gələcək inkişafı üçün mühüm rol oynadığını deyib. O, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu tərəfindən işğaldan azad edilmiş Qarabağ ərazisində kəhrizlərin üzə çıxarılması, bərpa olunması və istismara verilməsi istiqamətində mühüm layihələrin həyata keçirildiyini söyləyib. Həmçinin Azərbaycanın eroziyaya uğramış və eroziya təhlükəsi olan torpaqlarının bərpa olunması istiqamətində institutun mütəxəssisləri tərəfindən mühüm elmi tədqiqatların aparıldığını, əməli işlərin görüldüyünü bildirib.
AMEA-nın prezidenti bildirib ki, zəngin torpaq ehtiyatlarına malik olan ölkəmizdə əkinçilik mədəniyyətinin, kənd təsərrüfatının və ümumilikdə aqrar sahənin inkişaf etdirilməsi, müasir dövrün rəqabətədavamlı texnologiyalarından istifadə əsasında Azərbaycanın dünya bazarındakı mövqeyinin gücləndirilməsi və ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə töhfə verilməsi mühüm prioritetlərdəndir: “Bu gün keçirilən konfrans həmin strateji hədəflərin reallaşdırılması istiqamətində mühüm elmi müzakirələrin aparılmasına və praktiki qərarların qəbuluna zəmin yaradacaqdır”.
Akademik İsa Həbibbəyli Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun 80 illik yubileyinə həsr olunmuş konfransı müvafiq sahədə əldə olunan mühüm elmi nailiyyətlərin geniş ictimaiyyət qarşısında təqdim olunması baxımından uğurlu bir hesabat tədbiri kimi də yüksək qiymətləndirib.
Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin Elmi müəssisələrlə iş şöbəsinin müdiri Mübariz Hacıbəyov çıxışında hazırda Azərbaycanın iqtisadi rayonlarında yenidən təşkiletmə işlərinin aparıldığını, yeni iqtisadi rayonlar arasında Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının xüsusi yer tutduğunu bildirib. O vurğulayıb ki, elmi ictimaiyyətin qarşısında əsas vəzifə bu rayonlarda genişmiqyaslı elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasıdır.
İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev müəssisənin 80 illik fəaliyyətinə nəzər salaraq əldə olunan elmi nailiyyətlərdən, strateji əhəmiyyət daşıyan tədqiqat işlərindən danışıb. O, işğaldan azad olunan ərazilərdə torpaq və su ehtiyatları ilə bağlı aparılan elmi tədqiqatlardan bəhs edib. Əlövsət Quliyev, həmçinin institutun beynəlxalq əlaqələrindən, laboratoriya bazasının gücləndirilməsindən və iqlim dəyişikliklərinin torpaq sistemlərinə təsirini araşdıran layihələrdən danışıb. Direktor qeyd edib ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında torpaq və su ehtiyatlarının tədqiqi məsələsi institutun əsas prioritet istiqamətlərindəndir.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova Torpaq Muzeyinin yaradılması və burada nümunələrin toplanması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib və torpaqşünaslıq elminin inkişafında görkəmli alimlərin rolunu qeyd edib.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərov çıxışında institutun Azərbaycan torpaqlarının meliorasiyası və xəritələşdirilməsi sahəsindəki nailiyyətlərini vurğulayıb. O, institutun torpaq təsnifatlarının metodikasının hazırlanması, torpaqların deqradasiyasına qarşı mübarizə və digər sahələrdə mühüm xidmətlərini xüsusi qeyd edib. Çıxışının sonunda Anar Cəfərov institutun direktoru adına 80 illik yubiley münasibətilə xüsusi hazırlanmış təşəkkür plaketini təqdim edib.
Konfransda AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının torpaq ehtiyatlarından səmərəli istifadənin elmi əsasları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Onlayn formatda çıxış edən aqrar elmlər doktoru, professor Amin Babayev isə “Qarabağda orqanik (ekoloji) kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsinin aqroekoloji aspektləri” mövzusunu təqdim edib.
Konfransda, həmçinin SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının sədri Ruhəngiz Heydərova, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru a.e.ü.f.d., dosent Faiq Xudayev və Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun prezidenti Umud Mirzəyev və başqaları çıxış ediblər.
Daha sonra konfrans öz işini bölmə iclasları ilə davam etdirib. Bölmə iclaslarında “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında dağ-meşə torpaqlarının morfogenetik diaqnostikası”, “Su ehtiyatlarının idarə edilməsində rəqəmsal texnologiyaların rolu”, “Su mənbələrində aerokosmik monitorinq sistemi”, “Qlobal iqlim dəyişikliyi kontekstində Şərqi Zəngəzurda torpaq və ekoloji sistemlərin mühafizəsi”, “Mühit faktorlarının canlı orqanizmə təsiri” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

Обсуждены земельные и водные ресурсы Восточного Зангезура и Карабаха
10-го июля в Институте почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования начала свою работу научно-практическая конференция на тему «Земельные и водные ресурсы Восточно-Зангезурского и Карабахского экономических районов: проблемы и перспективы», посвященная 80-летнему юбилею этого научного учреждения.
Основной целью мероприятия, которое продлится два дня, является обсуждение проблем, связанных с  изучением, сохранением и рациональным использованием земельных и водных ресурсов на освобожденных от оккупации территориях, и выявление перспективных направлений.
До мероприятия состоялась церемония открытия после реконструкции Почвенного музея, который функционирует при Институте почвоведения и агрохимии МНО.
Вначале на мероприятии прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики, минутой молчания была почтена память шехидов, отдавших свои жизни во имя Родины.
Открывая научно-практическую конференцию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул научную и стратегическую значимость мероприятия с точки зрения внесения лепты в реализацию стратегии развития современного Азербайджана и проведение целенаправленной политики нашего государства.
Академик сообщил, что политика построения правового государства, начатая общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, сегодня успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым, благодаря «железному кулаку» главы государства была одержана историческая Победа, полностью восстановлены территориальная целостность и суверенитет республики, начался новый этап развития Азербайджана. Руководитель НАНА выразил свою уверенность в том, что в ходе конференции ученые-почвоведы и специалисты в области агрохимии выдвинут рациональные предложения, нацеленные на устойчивое развитие независимого Азербайджана, и расскажут о способах их претворения в жизнь.
Академик Иса Габиббейли отметил, что изучение и оценка земельных и водных ресурсов на освобожденных от оккупации территориях с научной точки зрения имеет огромное значение для дальнейшего развития республики. Институт почвоведения и агрохимии, продолжил академик, реализует важные проекты по выявлению, восстановлению и введению в эксплуатацию артезианских колодцев на территории Карабаха, также специалисты института проводят важные исследования и выполняют практическую работу, направленную на восстановление территорий, которые подверглись эрозии или столкнулись с её угрозой.
Президент НАНА сообщил, что важными приоритетами нашей страны, обладающей богатыми земельными ресурсами, являются развитие культуры земледелия, сельского хозяйства и аграрной сферы в целом, усиление позиций Азербайджана на мировом рынке, опираясь на современные конкурентоспособные технологии, и обеспечение продовольственной безопасности: «Сегодняшняя конференция создаст условия для проведения важных научных дискуссий, нацеленных на достижение этих стратегических целей, и принятия практических решений».
Академик Иса Габиббейли высоко оценил проведение конференции, посвященной 80-летию Института почвоведения и агрохимии, и с точки зрения представления вниманию широкой общественности полученных в соответствующей сфере научных достижений.
В своем выступлении заведующий Отделом по работе с научными учреждениями Государственного агентства по науке и высшему образованию Мубариз Гаджибеков отметил, что в настоящее время в экономических районах Азербайджана реализуются мероприятия по реорганизации, Карабахский и Восточно-Зангезурский экономические районы занимают среди новых экономических районов особое  место. Он подчеркнул, что основной задачей научной общественности является проведение на этих территориях широкомасштабных научно-исследовательских работ.
Затем выступил генеральный директор Института почвоведения и агрохимии член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев, который рассказал о 80-летнем пути развития учреждения, полученных научных достижениях и исследованиях, которые носят стратегический характер, в том числе о научных изысканиях, проводимых на освобожденных от оккупации территориях в связи с земельными и водными ресурсами. Аловсат Гулиев также говорил о международных связях института, усилении лабораторной базы и проектах, направленных на изучение воздействия изменения климата на земельные ресурсы. Гендиректор сообщил, что изучение земельных и водных ресурсов Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов – один из главных приоритетов института.
В своем выступлении вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО академик Ирада Гусейнова высоко оценила создание Почвенного музея и работы по собиранию образцов, которые проводятся здесь, а также подчеркнула роль выдающихся ученых в развитии почвоведения.
Далее выступил директор Центра аграрных инноваций Министерства сельского хозяйства Анар Джафаров, который отметил достижения института в сфере мелиорации и картографирования земель в Азербайджане. Он особо подчеркнул заслуги института в разработке методики классификации почв, борьбе с деградацией земель и т.д. В заключение своего выступления Анар Джафаров преподнес благодарственный плакет на имя гендиректора института, специально подготовленный по случаю 80-летнего юбилея учреждения.
На конференции член-корреспондент НАНА Амин Исмаилов выступил с докладом «Научные основы рационального использования земельных ресурсов Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов».
Затем в онлайн-формате выступил доктор аграрных наук, профессор Амин Бабаев, который представил доклад на тему «Агроэкологические аспекты  развития органического (экологического) сельского хозяйства в Карабахе».
Помимо этого, на конференции выступили председатель Азербайджано-корейской ассоциации культурного обмена SEBA (Сеул-Баку) доктор философии по биологии Рухангиз Гейдарова, директор Научно-исследовательского института земледелия Министерства сельского хозяйства доктор философии по аграрным наукам, доцент Фаиг Худаев, президент Международного евразийского фонда печати Умуд Мирзоев и другие.
Далее конференция продолжила свою работу секционными заседаниями. На секционных заседаниях были прослушаны доклады, охватывающие такие темы, как «Морфогенетическая диагностика горно-лесных почв в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах», «Роль цифровых технологий в управлении водными ресурсами», «Система аэрокосмического мониторинга источников воды», «Защита почвенных и экологических систем в Восточном Зангезуре в контексте глобального изменения климата», «Воздействие факторов среды на живые организмы» и т.д.