İyulun 15-də Bakıda XIX əsrə aid Zərgərpalan hamamı kimi tanınan tarixi abidənin konservasiya işlərindən sonra açılışı olub. Konservasiya işləri AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin əməkdaşları və italiyalı professor Luici Skrinzi tərəfindən “Miras” İctimai Birliyinin sifarişi əsasında həyata keçirilib.
Açılış mərasimində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Milli Məclisin deputatı Vasif Qafarov, SEBA Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının sədri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ruhəngiz Heydərova, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun İslam dövrü arxeologiyası şöbəsinin müdiri, Zərgərpalan abidəsində aparılan arxeoloji işlərin rəhbəri tarix elmləri doktoru, professor Qafar Cəbiyev, “Miras” İctimai Birliyinin sədri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli, Zərgərpalan hamamının sahibi Əli Əliyev, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun kollektivi və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Mərasimi giriş sözü ilə açan Zərgərpalan hamamında aparılan arxeoloji işlərin rəhbəri tarix elmləri doktoru, professor Qafar Cəbiyev bildirib ki, tarixi tikili 1899-cu ildə yerli sahibkarların vəsaiti hesabına inşa olunub, 1937-ci ildə sahibi repressiyaya məruz qalıb və İkinci dünya müharibəsi dövründə təyinatı dəyişdirilərək müharibə üçün məhsullar hazırlayan sex və emalatxana kimi fəaliyyət göstərib. Diqqətə çatdırıb ki, abidə uzun müddət baxımsız qalıb və ötən əsrin sonlarında özəlləşdirmə dövründə özəl mülkə çevrilib. Abidənin dövlət qeydiyyatında olduğunu deyən Q.Cəbiyev sahibkar Əli Əliyevin “Miras” İctimai Birliyinə müraciəti əsasında burada ilkin olaraq arxeoloji ekspertizanın aparıldığını və daha sonra tədqiqatlara başlanıldığını söyləyib. Abidə barədə məlumat verən alim qeyd edib ki, hamamın əsas strukturu giriş otağı, iki əsas zal və onlara bitişik otaqlardan ibarətdir. Arxeoloji qazıntılar zamanı otaqların hər birində maddi-mədəniyyət nümunələri, konstruksiya qatları və memarlıq elementləri aşkarlanıb. Abidədə Şərq memarlığının elementləri (tağlar, günbəzlər, səkilər, fəvvarələr) ilə yanaşı, Avropa memarlıq məktəbinin bəzi xüsusiyyətləri də müşahidə olunur.
Q.Cəbiyev vurğulayıb ki, konservasiya işləri zamanı İtaliya texnologiyasından istifadə olunub və abidənin orijinallığı maksimum şəkildə qorunub. O, rəhbərlik etdiyi tədqiqatlar zamanı tarix üzrə fəlsəfə doktorları Fariz Xəlilli və Elmira Abbasovanın əməyini xüsusi qeyd edib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, son illərdə AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrində Prezident İlham Əliyevin tapşırıqları və müstəqil Azərbaycan dövlətinin prioritetlərindən irəli gələrək mühüm tədqiqatlar aparılır və Azərbaycan elmi ölkəmizin inkişafına öz töhfəsini verir. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, son illərdə aparılan islahatlar nəticəsində Azərbaycan arxeologiya elmi inkişaf edir, ölkəmizin müxtəlif bölgələrində arxeoloji abidələrin öyərnilməsi istiqamətində bir sıra ekspedisiyalar fəaliyyət göstərir. AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun bölgələrdə apardığı arxeoloji qazıntılarla yerində baxış keçirdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu abidələrin tədqiqi ilə yanaşı həm də turizm məkanı kimi turistlərin cəlb edilməsinə töhfə verməkdə olduğunu söyləyib.
AMEA prezidenti bu abidələrin ölkəmizin tarixini, memarlığını, mədəniyyətini əks etdirməklə yanaşı, onların bərpa olunaraq həyata qaytarılmasının bu arxeoloji nümunələrin yeni nəsillərə çatdırılması baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Başda işğaldan azad edilən Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda olmaqla, ölkəmizin bir çox bölgəsində hazırda arxeoloji ekspedisiyaların uğurla fəaliyyət göstərdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bölgələrlə yanaşı, paytaxt Bakıda və Abşeron yarımadasında da son illərdə arxeoloji tədqiqatlara başlanıldığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, sözügedən ərazi qədim tarixə malikdir və Bakının tarixi məhəllələrində arxeoloji tədqiqatlar daha da genişləndirilməlidir.
Tarixi Zərgərpalan abidəsində qısa müddətdə aparılan konservasiya işlərindən məmnun qaldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli tikilinin gələcəkdə turizm obyekti kimi istifadəsi, sərgilərin təşkili baxımından əlverişli olduğunu bildirib, abidənin mədəni irsimizin öyrənilməsinə töhfə verəcəyini söyləyib.
SEBA Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının sədri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ruhəngiz Heydərova çıxışında Zərgərpalan abidəsinin həyata qaytarılmasının Azərbaycan mədəniyyətinin uğurlarının növbəti səhifəsi olduğunu deyib. Qeyd edib ki, Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada hamisi Mehriban xanım Əliyevanın dəstəyi ilə uzun illərdir SEBA Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyası bir çox layihələr həyata keçirir, xüsusilə xarici mütəxəssislərin iştirakı ilə Qəbələdə arxeoloji qazıntılar təşkil edir. Ruhəngiz Heydərova bu günlərdə “Qədim Qəbələ şəhəri”nin UNESCO-nun Dünya İrsinin İlkin Siyahısına daxil edilməsinin onların çoxillik zəhmətlərinin bəhrəsi olduğunu və yekun siyahıya düşmək üçün zəruri fəaliyyətin davam etdiriləcəyini söyləyib.
Milli Məclisin deputatı, tarixçi alim Vasif Qafarov çıxışında Zərgərpalan hamamının tarixi-mədəni sərvətimizin bir parçası olduğunu və yenidən həyata qaytarılmasının tariximizə sahib çıxmaq baxımından olduqca mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib.
O, həmçinin özünün təşəbbüsü ilə Lerik rayonundakı tarixi mağaralarda arxeoloji qazıntı işlərini bərpa etmək üçün əraziyə gedən yolun salınması işlərinə başlanıldığını, işlərin yekunlaşmasından sonra arxeoloq alimlərin həmin ərazilərdə tədqiqatlar apara biləcəklərini söyləyib.
Tədbirdə, həmçinin “Miras” İctimai Birliyinin sədri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli və professor Hidayət Cəfərov Zərgərpalan hamamında aparılan konservasiya işləri, abidənin tarixi və s. istiqamətlərdə fikirlərini diqqətə çatdırıblar.
Daha sonra sahibkar, Zərgərpalan hamamının sahibi Əli Əliyev çıxış edərək tarixi abidənin peşəkar şəkildə Azərbaycan mədəniyyətinə qaytarılmasına görə alimlərə minnətdarlığını bildirib.

15-го июля в Баку состоялось открытие исторического памятника XIX века, известного как «Зергерпалан хамамы» (баня Зергерпалан), после завершения консервационных работ, которые были реализованы сотрудниками Института археологии и антропологии НАНА, Азербайджанского университета архитектуры и строительства и итальянским профессором Луиджи Скринзи по заказу Общественного объединения «Мирас».
На церемонии открытия приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, депутат Милли Меджлиса Васиф Гафаров, председатель Азербайджано-корейской ассоциации культурного обмена SEBA доктор философии по биологии Рухангиз Гейдарова, заведующий Отделом археологии исламского периода Института археологии и антропологии, руководитель археологических работ, которые велись в хамаме Зергерпалан, доктор исторических наук, профессор Гафар Джабиев, председатель Общественного объединения «Мирас» доктор философии по истории Фариз Халилли, владелец хамама Зергерпалан Али Алиев, коллектив Института археологии и антропологии и другие гости.
Открывая церемонию вступительным словом, руководитель археологических работ, которые велись в хамаме Зергерпалан, доктор исторических наук, профессор Гафар Джабиев сообщил, что исторический памятник был возведен в 1899 году на средства местных предпринимателей, в 1937 году его владелец был репрессирован, а в годы Второй мировой войны здание хамама использовалось в качестве цеха и мастерской по изготовлению продукции военного назначения. Ученый отметил, что долгое время за памятником не было надлежащего ухода, а в конце прошлого века в период приватизации он перешел в частное владение. Сказав, что памятник включен в государственный реестр, Гафар Джабиев добавил, что после того, как предприниматель Али Алиев обратился в Общественное объединение «Мирас», здесь была проведена первоначальная археологическая экспертиза, а затем начаты исследования. Ученый сообщил, что основная структура хамама состоит из входной комнаты, двух основных залов и смежных с ними комнат. Во время археологических раскопок в каждой из комнат были обнаружены образцы материальной культуры, конструктивные слои и архитектурные элементы. Наряду с элементами восточной архитектуры (арки, купола, фонтаны), здесь присутствуют и некоторые элементы западной архитектурной школы.
Гафар Джабиев подчеркнул, что во время консервационных работ были применены итальянские технологии, оригинальный облик памятника был максимально сохранен. Он особо отметил труд докторов философии по истории Фариза Халилли и Эльмиры Аббасовой в ходе руководимых им исследований.
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в последние годы в отделениях гуманитарных и общественных наук НАНА ведутся важные исследования в соответствии с поручениями Президента Ильхама Алиева и приоритетами независимого Азербайджанского государства, отечественная наука вносит свою лепту в развитие республики. Академик подчеркнул, что в результате проводимых реформ археологическая наука в настоящее время развивается ещё больше, в различных регионах нашей страны функционируют экспедиции, изучающие археологические памятники. Сказав, что на месте знакомится с ходом археологических раскопок, которые ведутся Институтом археологии и антропологии НАНА в регионах, академик Иса Габиббейли добавил, что, наряду с изучением этих памятников, вносится вклад и в развитие туризма.
Руководитель НАНА отметил, что эти памятники отражают историю, архитектуру, культуру нашей Родины, их возвращение к жизни имеет также огромное значение с точки зрения передачи историко-культурного наследия последующим поколениям.
В настоящее время, продолжил академик Иса Габиббейли, археологические экспедиции функционируют во многих регионах страны, в том числе на освобожденных от оккупации территориях Карабаха и Восточного Зангезура, наряду с регионами, в последние годы археологические исследования стали проводиться и в Баку и на Абшеронском полуострове. Академик добавил, что указанная территория имеет древнюю историю, археологические изыскания в исторических кварталах Баку необходимо расширить ещё больше.
Сказав, что доволен консервационными работами, которые осуществлены в краткие сроки в хамаме Зергерпалан, и работами по изучению нашего культурного наследия, академик сообщил, что строение можно в будущем использовать в качестве туристического объекта, а также организовывать здесь различные выставки.
Затем выступила руководитель Азербайджано-корейской ассоциации культурного обмена SEBA доктор философии по биологии Рухангиз Гейдарова, которая подчеркнула, что возвращение к жизни памятника Зергерпалан – очередной успех культуры Азербайджана. Она сообщила, что при поддержке Мехрибан ханум Алиевой, которая является покровителем азербайджанской культуры в мире, уже долгие годы Азербайджано-корейская ассоциация культурного обмена SEBA реализует многочисленные проекты, в том числе организует археологические раскопки в Габале при участии зарубежных специалистов. Рухангиз Гейдарова отметила, что недавнее включение «Древнего города Габала» в Предварительный список всемирного наследия ЮНЕСКО является результатом многолетнего труда, и впредь будет продолжена необходимая работа по включению этой территории в окончательный список.
В своем выступлении депутат Милли Меджлиса, ученый-историк Васиф Гафаров отметил, что хамам Зергерпалан является частью нашего историко-культурного наследия, восстановление этого памятника имеет большое значение с точки зрения сохранения истории нашего родного края.
Ученый также сообщил, что по его инициативе начаты работы по проведению дороги, ведущей к историческим пещерам в Лерикском районе, на территории которых планируется возобновить археологические исследования, после завершения этих работ ученые-археологи смогут вести изыскания и на этих территориях.
На мероприятии также выступили председатель Общественного объединения «Мирас» доктор философии по истории Фариз Халилли и профессор Хидаят Джафаров, которые рассказали о реализованных в хамаме Зергерпалан консервационных работах, истории памятника и т.д.
Далее выступил предприниматель, владелец хамама Зергерпалан Али Алиев, который поблагодарил ученых за восстановление этого исторического памятника на высоком профессиональном уровне.