İyulun 16-da AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında yenilənmiş elektron kitabxananın təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, Azad Həmkarlar İttifaqının, elmi müəssisə və təşkilatların direktor müavinləri, elmi katibləri, elektron xidmətlər sahəsində və kitabxana işinə məsul əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov elektron kitabxana işinin səmərəli təşkili, oxucuların rahatlığı və vaxta qənaət etməsi məqsədilə yeni alınmış avadanlıqlardan istifadə barədə məlumat verib və əyani nümayiş etdirib.
Təqdimat mərasimini giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli son 3 il ərzində Milli Elmlər Akademiyasında aparılan çoxistiqamətli islahatlar içərisində elektron xidmətlərin genişləndirilməsi işinin mühüm yer tutduğunu söyləyib. Bildirib ki, XXI əsrin indiki mərhələsində elektron hərəkatın geniş miqyasda tətbiqi olduqca vacibdir.
Mərkəzi Elmi Kitabxananın elektron kitabxanasının yenidən təşkilinin yeniləşən Akademiyada bu istiqamətdə həyata keçirilən islahatların tərkib hissəsi olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bu işlərin böyük zəhmətin və gərgin əməyin nəticəsində ərsəyə gəldiyini vurğulayıb. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, yenilənmiş sistemlə həm Akademiya işçiləri, həm də digər oxucular vaxt itkisi olmadan, kitabxanaya gəlmədən, istənilən yerdən kitabxananın xidmətlərindən istifadə edə biləcəklər və bu XXI əsrin çağırışı, tələbatıdır.
Akademiyanın həm regionlarda, həm də paytaxt Bakıda yerləşən elmi müəssisələrindəki kitabxanaların da elektronlaşmasının mühüm olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli artıq bu istiqamətdə də bir sıra institutlarda işlərə başlanıldığını, növbəti il isə bütün müəssisələrdə yekunlaşdırılmasının nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb, bununla bağlı institutların məsul şəxslərinə tapşırıqlarını verib.
AMEA-da elektron hərəkat istiqamətində görülmüş işlər barədə də məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 2023-cü ilin yanvar ayında qəbul etdiyi qərarla AMEA-da “Elektron Akademiya” şöbəsi yaradılıb. AMEA-da elektron xidmətlərin müasir standartlar səviyyəsinə çatdırılması məqsədilə şöbənin müdiri riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranovun rəhbərliyi altında qısa müddətdə bir çox uğurlara imza atılıb. AMEA-nın elmi nəşrlərinin elektron versiyası yaradılıb, işıq üzü görən hər bir məqaləyə DOİ identifikatoru verilib, Akademiyanın 3 jurnalı TÜBİTAK-ın DərgiPark bazasına daxil edilib, həmçinin milli DərgiPark şəbəkəsi yaradılıb. Bundan əlavə, alimlərimizin məqalələrinə edilən istinadları hesablamaq məqsədilə milli istinad sistemi yaradılıb, eləcə də robot texnologiyaları, Vikipediya istiqamətində bir çox addımlar atılıb. Bu günlərdə şöbənin müdiri riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov Çində süni intellektə həsr olunmuş beynəlxalq konfransda iştirak edib, dünya elmində bu sahədə gedən yeniliklərlə tanış olub.
AMEA rəhbəri, həmçinin Akademiyada arxiv işinin elektronlaşdırılması istiqamətində də fəaliyyətin həyata keçirildiyini, bu məqsədlə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elmi irs şöbəsinin müasir avadanlıqlarla təchiz edilməyə başlandığını bildirib.
Eyni zamanda AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının da fəaliyyətini müasir dövrün çağırışlarına uyğun qurması məqsədilə qurumun maddi-texniki təminatının gücləndirildiyini, nəşriyyatın ən müasir avadanlıqlarla təchiz olunması istiqamətində əməli tədbirlərin davam etdirildiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, həyata keçirilən bu işlər dövlət başçısının tapşırıqları, çağırışları, müasir Azərbaycan dövlətinin prioritetləri əsasında aparılır və məqsəd XXI əsrə cavab verən, müasir Akademiya qurmaqdır.
Tədbirdə görülmüş işlər barədə interaktiv şəkildə məlumat verən MEK-in direktoru, texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov bildirib ki, ötən ilin sentyabr ayında kitabxanada yeni yaradılan elektron kitabxananın ilkin təqdimatı keçirilib. Direktorun sözlərinə görə, ilkin təqdimata qədər yenidən qurulmuş e-kitabxanaya 1470 PDF resurs daxil edilib, 8000 e-resurs hazırlanıb. Hazırda bu göstəricilərin sayı xeyli artıb. Belə ki, bu günə qədər e-kitabxana üçün hazırlanan 51 875 PDF kitabdan 32 345-i artıq sayta yüklənərək oxucuların istifadəsinə verilib və bununla da e-kitabxananın resurs bazası genişlənib.
Hesabat dövründə elektron kataloqa 127 000 yeni resurs əlavə olunub ki, bununla da elektron kataloqda resursların sayı 827 000-ə çatıb. Eyni zamanda, “E-kitabxanalara çıxış”, “Bazalara çıxış”, “E-layihələr”, “Audio fayllar”, “Avtoreferatlar”, “Xəritələr”, “E-jurnallar”, “E-biblioqrafiyalar”, “E-kitablar” da MEK-in saytına daxil edilib. Bundan əlavə, xarici elektron kitabxanalara və məlumat bazalarına əlçatanlıq təmin edilib. Belə ki, kitabxana saytından dünyanın 300-ə qədər aparıcı kitabxanasına birbaşa keçid verilib. Həmçinin buradan 60 adda xarici elmi bazalara da giriş təmin olunub ki, istifadəçilər istənilən elm sahələrinə dair axtarış edə, məqalə oxuya, tədqiqat işi, elmi jurnallarla tanış ola bilərlər.
MEK rəhbəri onu da qeyd edib ki, son dövrdə kitabxana saytı dizayn və istifadə baxımından əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirilib. Azərbaycan kitabxanaları arasında ilk dəfə olaraq genişlənmiş və əsaslı “Səsli axtarış” funksiyası tətbiq edilib, süni intellekt əsaslı “Kitabxana bələdçisi” yaradılıb. Bundan əlavə, inkluziv xidmət resurslarının hazırlanandığını bildirən MEK rəhbəri onu da diqqətə çatdırıb ki, burada “Audio resurslar”, “Danışan kitablar”, “Audio teatr” kimi maraq doğuracaq bölmələr öz yerini tapıb.
Növbəti yeniliyi qeyd edən direktor vurğulayıb ki, artıq oxucular MEK-in Biblioqrafik xidmət sektorunun əməkdaşları ilə birbaşa onlayn canlı ünsiyyət yarada biləcəklər. İstifadəçilər “Whatsapp” platforması üzərindən əməkdaşlara kitabxana ilə bağlı sualları verməklə lazımi informasiyanı əldə edəcəklər. Direktor bildirib ki, oxucular bugündən etibarən binanın girişində yerləşdirilmiş məlumat-axtarış sistemi vasitəsilə istədikləri resursu müstəqil şəkildə sifariş edə biləcəklər.
Təqdimatda, həmçinin Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər Planına əsasən MEK-in “Bəxtiyar Vahabzadə” adlı elektron layihəsinin istifadəyə verildiyi qeyd edilib. Layihədə görkəmli şairin həyat və yaradıcılığı ətraflı şəkildə öz əksini tapıb.

Состоялась презентация обновленной электронной библиотеки Центральной научной библиотеки НАНА
16-го июля в Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА состоялась презентация обновленной электронной библиотеки.
На мероприятии принимали участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, заведующие отделами аппарата Президиума НАНА, представители Свободного профсоюза, заместители директоров и ученые секретари научных учреждений и организаций, а также сотрудники, ответственные за сферу электронных услуг и библиотечного дела.
До начала мероприятия директор Центральной научной библиотеки доктор технических наук Гусейн Гусейнов рассказал об оборудовании, приобретенном для организации эффективной деятельности электронной библиотеки, удобства читателей и экономии времени, и наглядно продемонстрировал его в действии.
Открывая церемонию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что важное место среди многогранных реформ, которые проводятся в Национальной академии наук в течение последних трёх лет, занимает расширение электронных услуг и развитие электронного движения.
Сказав, что реорганизация электронной библиотеки ЦНБ является составной частью реформ, которые проводятся в обновляемой Академии наук в данной сфере, руководитель НАНА добавил, что эти мероприятия были реализованы за счёт большого и кропотливого труда. Академик отметил, что благодаря обновленной системе сотрудники НАНА и другие читатели смогут пользоваться услугами библиотеки без потери времени, не посещая библиотеку и находясь в любом месте, и это является призывом, требованием XXI века.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что необходимо электронизировать библиотеки научных учреждений НАНА, которые функционируют как в Баку, так и в регионах, в ряде институтов начаты работы в этом направлении, а в следующем году планируется завершить реализацию соответствующих мероприятий во всех учреждениях. В связи с этим вопросом академик дал поручения сотрудникам институтов, ответственным за данную сферу.
Говоря о работах, которые выполняются в НАНА в связи с развитием электронного движения, академик Иса Габиббейли отметил, что по постановлению Президиума НАНА, которое было принято в январе 2023 года, в аппарате Президиума был создан отдел «Электронная Академия». Сказав, что в краткие сроки отдел под руководством доктора философии по математике Фариза Имранова реализовал многочисленные мероприятия, направленные на доведение электронных услуг в НАНА до уровня современных стандартов, руководитель НАНА добавил, что созданы электронные версии научных изданий Академии наук, каждой публикуемой статье присваивается идентификатор DOİ, 3 журнала НАНА включены в базу DərgiPark (TÜBİTAK), разработана национальная сеть DərgiPark. Помимо этого, для определения цитируемости научных трудов создана национальная система цитирования, а также реализуются мероприятия в сфере робототехники и Википедии. Недавно доктор философии по математике Фариз Имранов принял участие на международной конференции в Китае, посвященной искусственному интеллекту, и ознакомился с новшествами в мировой науке, которые имеются в данной сфере.
Кроме этого, продолжил руководитель НАНА, в Академии наук претворяются в жизнь мероприятия по электронизации архивного дела, с этой целью начат процесс оснащения Отдела научного наследия аппарата Президиума НАНА современным оборудованием.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что для обеспечения деятельности издательства «Элм» НАНА в соответствии с вызовами современности усилена материально-техническая база организации, продолжаются практические мероприятия для оснащения издательства самым современным оборудованием.
Руководитель НАНА отметил, что все эти мероприятия реализуются в соответствии с поручениями и призывами главы государства, приоритетами современного Азербайджанского государства, и преследуют одну цель – построение современной Академии наук, отвечающей требованиям XXI века.
Затем о выполненных работах в интерактивной форме рассказал директор ЦНБ доктор технических наук Гусейн Гусейнов. Он сообщил, что в сентябре прошлого года в библиотеке состоялась первая презентация электронной библиотеки. По словам директора, до той презентации в электронную библиотеку были внесены 1470 PDF-ресурсов, а также подготовлены 8 000 электронных ресурсов. В настоящее время эти показатели значительно возросли. Так, до сих пор на сайте размещены и сданы в пользование 32 345 PDF-вариантов книг из подготовленных для электронной библиотеки 51 875-ти электронных ресурсов, то есть значительно расширена ресурсная база электронной библиотеки.
За отчётный период в электронный каталог были добавлены 127 000 новых ресурсов, и тем самым число ресурсов в электронном каталоге достигло 827 000. В то же время, на сайте ЦНБ размещены такие разделы, как «Выход в электронные библиотеки», «Выход в базы», «Электронные проекты», «Аудио-файлы», «Авторефераты», «Карты», «Электронные журналы», «Электронные библиографии», «Электронные книги». Помимо этого, обеспечен доступ в зарубежные электронные библиотеки и базы данных. Так, с сайта библиотеки предоставлен прямой доступ в почти 300 ведущих библиотек мира, также обеспечен выход в 60 международных научных баз, пользователи могут искать ресурсы, охватывающие различные отрасли, читать статьи, знакомиться с исследовательскими работами и научными журналами.
Директор ЦНБ отметил, что в последние годы сайт библиотеки значительно усовершенствован с точки зрения дизайна и удобного пользования. Впервые среди библиотек Азербайджана применена обширная и основательная функция «голосового поиска», разработан «Путеводитель по библиотеке» на основе искусственного интеллекта. Сказав, что подготовлены и ресурсы для оказания инклюзивных услуг, Гусейн Гусейнов добавил, что здесь созданы такие разделы,  как «Аудио-ресурсы», «Говорящие книги», «Аудио-театр».
Говоря об очередном новшестве, директор подчеркнул, что читатели уже смогут непосредственно обращаться к сотрудникам Сектора библиографического обслуживания ЦНБ в онлайн-формате. Посредством платформы Whatsapp они смогут задать сотрудникам связанные с библиотекой вопросы и получить необходимую информацию. Гусейн Гусейнов сообщил, что, начиная с сегодняшнего дня, читатели смогут заказать нужный ресурс посредством установленной на входе в здание информационно-поисковой системы.
В выступлении также говорилось, что, согласно Плану мероприятий НАНА в связи с празднованием 100-летия народного поэта Бахтияра Вагабзаде, сдан в пользование электронный проект ЦНБ «Бахтияр Вагабзаде», в котором подробно отражены жизнь и творчество выдающегося поэта.