AMEA-da milli mətbuatın 150 illiyi qeyd olunub
İyulun 17-də AMEA-nın Əsas binasında Azərbaycan milli mətbuatının yaranmasının 150 illiyinə həsr edilmiş “Azərbaycan mətbuatının inkişaf və vəzifələri” mövzusunda konfrans keçirilib.
Tədbir AMEA Rəyasət Heyəti, AMEA Azad Həmkarlar İttifaqı, Elm və Təhsil Nazirliyi Elmi Təşkilatların Birləşmiş Həmkarlar İttifaqı Komitəsi, YAP Yasamal rayon təşkilatı və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun birgə təşəbbüsü ilə baş tutub.
Əvvəlcə iştirakçılar Ulu Öndər Heydər Əliyevin və milli mətbuatımızın banisi Həsən bəy Zərdabinin büstləri önünə tər gül dəstələri düzüb, onların xatirələrini ehtiramla yad ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq əsası 1875-ci il iyulun 22-də "Əkinçi" qəzetinin ilk nömrəsinin nəşri ilə qoyulan milli mətbuatımızın keçdiyi çətin və şərəfli yola nəzər salınıb, Azərbaycanda sağlam və peşəkar mətbuatın formalaşması, söz və mətbuat azadlığının təmin edilməsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin rolundan danışıb. Bildirib ki, müasir dövrdə milli mətbuatımızın inkişafı Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Dahi liderin 1993-cü ildə xalqın təkidli tələbi ilə hakimiyyətə qayıdışı mətbuatımızın inkişaf tarixində yeni mərhələ açıb. 1998-ci ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən Azərbaycan mətbuatının üzərindən dövlət senzurasının ləğv edilməsi ilə ölkəmizdə söz və mətbuat azadlığının əsası qoyulub və bu, mətbuatın inkişafına ciddi təkan verib. Onun sözlərinə görə, 2002-ci ilin martında Azərbaycan jurnalistləri arasında keçirilmiş sorğu nəticəsində Heydər Əliyevin "Jurnalistlərin dostu” seçilməsi görkəmli dövlət xadiminin medianın inkişafına diqqət və qayğısının məntiqi nəticəsi idi.
“Prezident İlham Əliyev bütün sahələrdə olduğu kimi, mətbuata qayğıda da Ümummilli Liderin ənənələrini layiqincə davam etdirir” – deyən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə dövlət başçısının genişmiqyaslı fəaliyyəti çərçivəsində Azərbaycan mətbuatının öz inkişafını ən yüksək səviyyədə təmin etdiyini, Vətən müharibəsi ərzində medianın haqq səsimizin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında, saxta məlumatların ifşasında xüsusi fəaliyyəti ilə seçildiyini vurğulayıb. AMEA prezidenti bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin  “Azərbaycan milli mətbuatının 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 25 aprel 2025-ci il tarixli Sərəncamı müstəqil mətbuatın inkişafının dövlət başçısının diqqət mərkəzində saxladığı prioritet sahələrdən olduğunu bir daha təsdiqlədi: “Azərbaycan Milli Mətbuatının yubileylərinin dövlət səviyyəsində qeyd edilməsi, yubiley münasibətilə mətbuat işçilərinin təltif edilməsi, onlara fəxri adların verilməsi, habelə kütləvi informasiya vasitələrinə maliyyə yardımının göstərilməsi ölkə başçısının bütövlükdə, jurnalistikaya göstərdiyi qayğının göstəricisidir”.
AMEA rəhbəri görkəmli maarifçi Həsən bəy Zərdabinin yaratdığı "Əkinçi" qəzetinin  Azərbaycanda yeni düşüncənin, müasirliyin “əkinçi”si kimi tarixə düşdüyünü söyləyib. O, qəzetin cəmi iki il fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq Azərbaycanda ictimai fikrin canlanmasına, milli düşüncənin genişlənməsinə, milli ideologiyamızın yaranması prosesinə təkan verdiyini bildirib. “Əkinçi” müəlliflərinin bir və ya bir neçə təxəllüsdən, imzadan istifadə etdiklərini deyən AMEA prezidenti yazarlardan Əliqulu Novruzov, İsa Sultan Şahtaxtinski, Abbas bəy Haqverdiyev, Mirzə Məsum və başqalarının qəzetdə imzasız yazılarının dərc olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, "Əkinçi"dən sonra işıq üzü görən qəzet-jurnallarımızın hamısı milli mətbuat tariximizin həmin gündən başlandığını birmənalı olaraq qəbul edərək Zərdabi yoluna və məramına sadiq qalmağa çalıbdılar. "Ziya", "Ziyayi-Qafqaziyyə", "Kəşkül", "Şərqi-Rus", "Həyat", "Füyuzat", "Dəbistan", "İrşad", "Tazə həyat", "Molla Nəsrəddin", "Tərəqqi", "Həqiqət", "Məktəb" kimi onlarla qəzet və jurnal ötən əsrin əvvəllərində anadilli mətbuatımızın sonrakı tarixini yaradıb.
AMEA rəhbəri Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Mətbuat tarixi və publisistika şöbəsi  tərəfindən satirik mətbuatımızın zirvəsi hesab edilən "Molla Nəsrəddin" ensiklopediyasının ilk dəfə nəşrə hazırlandığını bildirib. Vurğulayıb ki, zəngin irsimizə böyük məhəbbətin bariz nümunəsi olan ensiklopediya şərəfli və məsuliyyətli bir işin nəticəsi kimi olduqca qiymətli və dəyərlidir. O, həmçinin Ədəbiyyat İnstitutunun Mətbuat tarixi və publisistika şöbəsi  tərəfindən "Ziyayi-Qafqaziyyə", "Ziya", "Kəşkül", "Bəhlul", "Arı", "Mirat", "Məşəl", "Kəlniyyət" kimi mətbuat orqanlarının latın qrafikalı əlifbaya transliterasiya edilərək nəşr olunduğunu söyləyib. Alim bu il ADA Universitetinin dəstəyi ilə “Əfkari-mütəəllimin” məktəbli (1919), “Babayi-Əmir” satirik (1915-1916) və “Məktəb” elmi-pedaqoji (1911-1920) jurnallarının  da transliterasiya edildiyini diqqətə çatdırıb. O, uzun müddət tarixi biliklərin əski əlifbada yazılması səbəbindən geniş kütləyə əlçatan olmayan bu jurnalların həm nəzəri bilik, həm də tarixi kontekst baxımından əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb.
“Müasir dövrdə internet mediası və sosial şəbəkələr istənilən sahədə ictimai fikri yönləndirən əsas vasitəyə çevrilib”, - deyən AMEA rəhbri sosial şəbəkələrdə yayılan məlumatların qısa müddətdə böyük ictimai rəy formalaşdırdlğını bildirib. Qeyd edib ki, sosial şəbəkələr alimlərin öz istinadlarını hesablamasında, istinadların sayının artırılmasında, həmçinin elmi-analitik məlumatların ötürülməsi və informasiya mübadiləsinin aparılmasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
AMEA-da da ictimaiyyətlə əlaqələr işinin təşkilinə xüsusi diqqət yetirildiyini söyləyən akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin fəaliyyətinin seçildiyini, şöbə tərəfindən “Elm və həyat” jurnalının, “Elm” qəzetinin, Akademiyanın saytında 3 dildə informasiyanın mütəmadi olaraq cəmiyyətə və dünyaya təqdim edildiyini vurğulayıb.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli Milli Mətbuat Günü münasibətilə media nümayəndələrini təbrik edib, onlara vacib və məsuliyyətli işlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev çıxış edərək Azərbaycan mətbuatının görkəmli ziyalı Həsən bəy Zərdabi tərəfindən Azərbaycan dilində nəşr olunmağa başlamış "Əkinçi" qəzetinin bəyan etdiyi prinsipləri rəhbər tutaraq böyük inkişaf yolu keçdiyini bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, XX əsrin sonlarında müstəqilliyini yenidən bərpa etmiş Azərbaycanda Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilmiş demokratik islahatlar bütün sahələrdə olduğu kimi, milli informasiya resurslarının inkişafında da əsaslı dönüş yaratmışdır. Söz və məlumat azadlığının təmin edilməsi, mütərəqqi qanunvericilik bazasının formalaşdırılması, redaksiyaların müstəqilliyinin gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən sistemli tədbirlər nəticəsində Azərbaycan mediası sürətli inkişaf mərhələsinə qədəm qoymuşdur.
“Bu, bir faktdır ki, ölkəmizdə müstəqil mətbuatın inkişafına, insanlara öz fikirlərini sərbəst ifadə etmək azadlığına 1993-cü ilin ikinci yarısından sonra şərait yaradılıb. Həmin vaxtdan başlayaraq, respublikamızda bu istiqamətdə qətiyyətli addımlar atılıb. Demokratiyanın əsasını təşkil edən müstəqil mətbuatın və azad sözün inkişafı dövlət siyasətinin əsasını təşkil edib. Bu, Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə 1995-ci il noyabrın 12-də referendum yolu ilə qəbul edilən Azərbaycan Konstitusiyasında da öz əksini tapıb”, - deyə Bəxtiyar Nəbiyev əlavə edib.
Bildirib ki, Ümummilli Liderin mətbuatla bağlı həyata keçirdiyi tədbirlər onun siyasi varisi Prezident İlham Əliyev tərəfindən uöurla davam etdirilir. Müasir dövrdə media sahəsində islahatların dərinləşməsi, Medianın İnkişafı Agentliyinin yaranması, "Media haqqında" yeni Qanunun qəbulu dövlətimizin başçısının bu sahəyə verdiyi qiymətin təzahürüdür.
Bəxtiyar Nəbiyev AMEA-nın elmi müəssisələrində YAP-ın 43 ərazi partiya təşkilatlarının təsis edildiyini diqqətə çatdırıb. O, bayram münasibəti ilə mətbuat işçilərini ürəkdən təbrik edib, yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Tədbirdə, həmçinin görkəmli jurnalist, Bakı Dövlət Universitetinin Milli mətbuat tarixi kafedrasının müdiri professor Cahangir Məmmədli, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Mətbuat tarixi və publisistika şöbəsinin müdiri professor Vüqar Əhməd, həmin şöbənin baş elmi işçisi fil.e.d. Gülbəniz Babayeva, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri fil.ü.f.d. Ağahüseyn Şükürov, Gəncə Bölməsinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Zakir Muradov, Əməkdar jurnalist Xalid Niyazov, Şirməmməd Hüseynovun ömür-gün yoldaşı, AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş mütəxəssisi Ülkər Hüseynova,  AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sənan Həsənov və Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri fəlsəfə elmləri doktoru, dosent Xatirə Quliyeva çıxış edərək Azərbaycan mətbuat tarixinin zəngin irsindən danışıb, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının sürətlə inkişaf etdiyi dövrdə media işçilərinin üzərinə daha böyük məsuliyyətin düşdüyünü bildiriblər.
Sonda Akademiyada çalışan bir qrup media işçisinə AMEA-nın təşəkkürnaməsi, həmçinin YAP Yasamal rayon təşkilatının, AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının, Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin Fəxri fərmanı və təşəkkürnamələri təqdim olunub.
Tədbirdə Yasamal Rayon İcra Hakimiyyəti Başçısı Aparatının İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin baş mütəxəssisi Cavid Şıxcəfərli, Uşaq Huquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyanın psixoloqu Xaqani Orucov, AHİK sədrinin müşaviri Cəmaləddin Quliyev də iştirak ediblər.

The 150th anniversary of the national press was celebrated at ANAS
On July 17, a conference titled “The Development and Tasks of the Azerbaijani Press,” dedicated to the 150th anniversary of the establishment of the Azerbaijani national press, was held at the Main Building of ANAS.
The event was organized through the joint initiative of the Presidium of ANAS, the Free Trade Union of ANAS, the Joint Trade Union Committee of Scientific Organizations under the Ministry of Science and Education, the YAP (New Azerbaijan Party) Yasamal District Organization, and the Nizami Ganjavi Institute of Literature.
At the beginning of the event, the participants laid flowers at the busts of National Leader Heydar Aliyev and the founder of the national press, Hasan bey Zardabi and paid tribute to their memory.
The conference was opened with a speech by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, who highlighted the difficult and honorable path of our national press, which began with the publication of the first issue of the “Əkinçi” newspaper on July 22, 1875. He spoke about the role of National Leader Heydar Aliyev in the formation of a healthy and professional press in Azerbaijan as well as in ensuring freedom of speech and press. He underlined that in the modern era, the development of our national press is associated with the name of Heydar Aliyev. The Great Leader’s return to power in 1993 opened a new stage in the development history of our press. In 1998, with the abolition of state censorship over the Azerbaijani press by National Leader Heydar Aliyev, the foundation for freedom of speech and press was laid in our country, and this gave a strong impetus to the development of the press. According to him, as a result of a survey conducted among Azerbaijani journalists in March 2002, the selection of Heydar Aliyev as the “Friend of Journalists” was a logical outcome of the outstanding statesman’s attention and care for the development of the media.
“President Ilham Aliyev, just as in all other fields, worthily continues the traditions of the National Leader in his attention to the press,"-said Academician Isa Habibbeyli. He emphasized that within the framework of the large-scale activities of the Head of State in recent years, the Azerbaijani press has ensured its development at the highest level and that during the Patriotic War the media played a significant role in delivering the voice of truth to the world community and in exposing false information. He underlined that the Order by President Ilham Aliyev dated April 25, 2025, on the “Celebration of the 150th Anniversary of the Azerbaijani National Press” once again confirmed that the development of an independent press is one of the priority areas that remains in the focus of the Head of State. “The celebration of the anniversaries of the Azerbaijani National Press at the state level, the awarding of press workers on the occasion of the jubilee, the conferring of honorary titles to them, as well as the provision of financial assistance to mass media, clearly reflects the care shown by the Head of State for journalism.”-he added.
The head of ANAS said that although the newspaper “Əkinçi,” founded by the prominent enlightener Hasan bey Zardabi, operated for only two years, it gave impetus to the revival of public thought in Azerbaijan, the expansion of national thinking, and the formation process of our national ideology. The authors of “Əkinçi” used one or several pen names or signatures, and unsigned articles by writers such as Aligulu Novruzov, Isa Sultan Shahtakhtinski, Abbas bey Hagverdiyev, Mirza Masum, and others were published in the newspaper.
He also underlined that the Department of Press History and Journalism of the Nizami Ganjavi Institute of Literature has, for the first time, prepared for publication the “Molla Nasreddin” encyclopedia. The encyclopedia is extremely valuable and significant as the result of an honorable and responsible task. The Department of Press History and Journalism of the Institute of Literature has transliterated and published press organs such as “Ziyayi-Qafqaziyyə”, “Ziya”, “Kəşkül”, “Bəhlul”, “Arı”, “Mirat”, “Məşəl”, and “Kəlniyyət” into the Latin-script alphabet and with the support of ADA University this year, the journals “Əfkari-mütəəllimin” (school-related, 1919), “Babayi-Əmir” (satirical, 1915–1916), and “Məktəb” (scientific-pedagogical, 1911–1920) were also transliterated.  He emphasized that these journals, which have long been inaccessible to the general public due to being written in the old alphabet, are significant both in terms of theoretical knowledge and historical context.
The internet media and social networks have become the main tools for shaping public opinion in any field in the modern era,” said the President of ANAS, noting that the information shared on social networks quickly forms a large public opinion. He stated that social networks are of special importance in helping scientists calculate their own citations, increase the number of citations, and so on.
Academician Isa Habibbeyli pointed out that special attention is given to the organization of public relations work at ANAS, and emphasized that in this direction, the activities of the Department of Public Relations, Press, and Information of the Presidium administration of ANAS stand out. He noted that the department regularly presents information to the public and the world in three languages through the Academy’s website, the “Elm və Həyat” (Science and Life) journal, and the “Elm” (Science) newspaper.
At the end of his speech, Academician Isa Habibbeyli congratulated media representatives on the occasion of National Press Day and wished them success in their important and responsible work.
Then, the Chairman of the YAP Yasamal District Organization, Bakhtiyar Nabiyev, prominent journalist and Head of the Department of National Press History at Baku State University, Professor Jahangir Mammadli, Head of the Department of Press History and Journalism of the Nizami Ganjavi Institute of Literature, Professor Vugar Ahmad, Chief Researcher of the same department, Doctor of Philological Sciences, Gulbaniz Babayeva, Head of the Department of Public Relations, Press, and Information of the Presidium administration of ANAS, PhD in Philology, Agahuseyn Shukurov, Head of the Public Relations Department of the Ganja Division, Zakir Muradov, Honored Journalist Khalid Niyazov, the wife of Shirmammad Huseynov, Chief Specialist of the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS, Ulker Huseynova, Chairman of the Free Trade Union of ANAS, PhD in Political Sciences and Associate Professor Sanan Hasanov, and Head of Department at the Institute of Philosophy and Sociology, Doctor of Philosophical Sciences and Associate Professor Khatira Guliyeva delivered speeches at the event. They spoke about the rich heritage of the history of the Azerbaijani press and emphasized that during a time when information and communication technologies are quickly advancing media workers carry even greater responsibility.
At the end, a group of media workers from the Academy were presented with certificates of appreciation from ANAS, as well as honorary diplomas and certificates of appreciation from the YAP Yasamal District Organization, the Free Trade Union of ANAS, and the Divisions of Humanitarian and Social Sciences.