Martın 3-də AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Sessiyada AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın tarixi əhəmiyyətindən və fəaliyyətindən danışıb. Bildirilib ki, 1926-cı il fevralın 26-dan martın 6-dək Bakıda keçirilən qurultay türk xalqlarının, o cümlədən Azərbaycan xalqının mədəni həyatında müstəsna rol oynayıb. Səkkiz gün davam edən Birinci Türkoloji Qurultay dövrünün möhtəşəm hadisələrindən biri olub və burada çox mühüm ortaq məsələlər müzakirə edilib.
Qeyd olunub ki, Türkdilli xalqlar içərisində ilk dəfə ölkəmizdə keçirilən qurultayda Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Macarıstan, Tatarıstan, Almaniya və digər ölkələrdən geniş tərkibdə nümayəndə heyəti iştirak edib, XX əsrdə türkologiyaya ən geniş baxış bu qurultayda nümayiş olunub. Bu mötəbər tədbirin formatında ədəbiyyat, tarix, folklor, etnoqrafiya və digər məsələlər geniş mənada türkoloji baxışın tərkib hissələri kimi təqdim olunub. Eyni zamanda, burada türk xalqlarının inkişafı və onların həyatında mühüm rol oynayan bir sıra qərarlar qəbul edilib. Bunların içərisində latın əlifbasına keçidlə bağlı olan qərarı xüsusi qeyd etmək lazımdır. Birinci Türkoloji Qurultay türk xalqlarının mədəni inteqrasiyasında milli mənəvi birliyinin həyata keçməsində mühüm əhəmiyyətə malik olan tarixi hadisədir.
Akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında AR Prezidenti İlham Əliyevin 2016-cı il 18 fevral tarixli Sərəncamını yüksək dəyərləndirib. Bildirib ki, bu il Bakıda türk xalqlarının, o cümlədən Azərbaycan xalqının mədəni həyatında müstəsna rol oynayan Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyi dövlət səviyyəsində qeyd olunacaq və bununla bağlı AMEA-da bir sıra tədbirlər keçiriləcək.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu “Birinci Türkoloji Qurultayın çağırışları və qarşıda duran vəzifələr” və Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli “Birinci Türkoloji Qurultayın fəxri nümayəndəsi Əli bəy Hüseynzadə” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Məruzələrdə qurultayın tarixindən, fəaliyyətindən və əhəmiyyətindən danışılıb.
Vurğulanıb ki, Türkoloji Qurultay türk xalqlarının mədəni inteqrasiyasında yeni mərhələnin təməlini qoymuş diqqətəlayiq hadisələrdəndir. Səkkiz gün davam edən bu mötəbər tədbirdə müxtəlif ölkələrdən 131 nümayəndə iştirak edib, 17 iclas keçirilib, yeddi əsas problem müzakirə olunub və ümumilikdə 38 məruzə dinlənilib. Qurultayda əsas müzakirəyə çıxarılan ortaq türk xalqlarının dili, tarixi və ədəbiyyatı məsələləri bu gün də öz aktuallığını qoruyub saxlayır. Qeyd olunub ki, bu ilin oktyabrında ölkəmizdə Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyinə həsr olunan konfrans keçiriləcəkdir.

3 марта в Электронном актовом зале Института литературы имени Низами НАНА состоялась научная сессия, посвященная 90-летнему юбилею Первого тюркологического съезда.
На сессии вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли рассказал об историческом значении и деятельности Первого тюркологического съезда. Было отмечено, что съезд, проходивший в Баку с 26 февраля по 6 марта 1926 года, сыграл исключительную роль в культурной жизни тюркских народов, в том числе, азербайджанского народа. Восьмидневный тюркологический съезд, стал одним из грандиозных событий своего периода, в котором были обсуждены очень важные вопросы, вызывавшие взаимный интерес.
Было отмечено, что в состоявшемся в нашей стране первом съезде наряду с Азербайджаном из тюркских стран принимали участие делегации с расширенным составом из Турции, Венгрии, Татарстана, Германии и других стран. Самый широкий взгляд по отношению к тюркологии в ХХ столетии был продемонстрирован на данном съезде. В соответствии с форматом авторитетного мероприятия вопросы касательно литературы, истории, этнографии, фольклора и др. были представлены как составные части тюркологического взгляда в широком смысле. В то же время, здесь был принят ряд решений, сыгравших важную роль в развитии и жизни тюркских народов. Среди них следует особо отметить решение в связи с переходом на латиницу. Первый тюркологический съезд стал значительным историческим событием в осуществлении национально-духовного единства в культурной интеграции тюркских народов.
Академик Иса Габиббейли высоко оценил Распоряжение Президента АР Ильхама Алиева «О проведении 90-летнего юбилея Первого тюркологического съезда» от 18 февраля 2016 года. Он отметил, что в этом году на государственном уровне будет отмечен 90-летний юбилей Первого тюркологического съезда, сыгравшего исключительную роль в культурной жизни тюркских народов в Баку, в том числе, азербайджанского народа. В связи с этим также состоится ряд мероприятий в НАНА.
На мероприятии были заслушаны доклады «Призывы Первого тюркологического съезда и предстоящие задачи» и.о. директора Института языкознания, члена-корреспондента НАНА Мохсуна Нагисойлу и «Почетный делегат Первого тюркологического съезда Али бек Гусейнзаде» академика-секретаря Отделения гуманитарных наук, академика Теймура Керимли. В докладах рассказывалось об истории, значении и деятельности съезда.
Было подчеркнуто, что тюркологический съезд является примечательным событием, заложившим основу нового этапа в культурной интеграции тюркских народов. В восьмидневном авторитетном мероприятии приняла участие 131 делегация из различных стран, было проведено 17 заседаний, обсуждены 7 основных проблем и заслушаны 38 докладов в общей сложности. Вынесенные на обсуждение в рамках съезда вопросы касательно языка, литературы и истории тюркских народов и в настоящее время сохраняют свою актуальность. Было отмечено, что в октябре текущего года в нашей стране состоится конференция, посвященная 90-летнему юбилею Первого тюркологического съезда.