Martın 3-də AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Sessiyada AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın tarixi əhəmiyyətindən və fəaliyyətindən danışıb. Bildirilib ki, 1926-cı il fevralın 26-dan martın 6-dək Bakıda keçirilən qurultay türk xalqlarının, o cümlədən Azərbaycan xalqının mədəni həyatında müstəsna rol oynayıb. Səkkiz gün davam edən Birinci Türkoloji Qurultay dövrünün möhtəşəm hadisələrindən biri olub və burada çox mühüm ortaq məsələlər müzakirə edilib.
Qeyd olunub ki, Türkdilli xalqlar içərisində ilk dəfə ölkəmizdə keçirilən qurultayda Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Macarıstan, Tatarıstan, Almaniya və digər ölkələrdən geniş tərkibdə nümayəndə heyəti iştirak edib, XX əsrdə türkologiyaya ən geniş baxış bu qurultayda nümayiş olunub. Bu mötəbər tədbirin formatında ədəbiyyat, tarix, folklor, etnoqrafiya və digər məsələlər geniş mənada türkoloji baxışın tərkib hissələri kimi təqdim olunub. Eyni zamanda, burada türk xalqlarının inkişafı və onların həyatında mühüm rol oynayan bir sıra qərarlar qəbul edilib. Bunların içərisində latın əlifbasına keçidlə bağlı olan qərarı xüsusi qeyd etmək lazımdır. Birinci Türkoloji Qurultay türk xalqlarının mədəni inteqrasiyasında milli mənəvi birliyinin həyata keçməsində mühüm əhəmiyyətə malik olan tarixi hadisədir.
Akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında AR Prezidenti İlham Əliyevin 2016-cı il 18 fevral tarixli Sərəncamını yüksək dəyərləndirib. Bildirib ki, bu il Bakıda türk xalqlarının, o cümlədən Azərbaycan xalqının mədəni həyatında müstəsna rol oynayan Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyi dövlət səviyyəsində qeyd olunacaq və bununla bağlı AMEA-da bir sıra tədbirlər keçiriləcək.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu “Birinci Türkoloji Qurultayın çağırışları və qarşıda duran vəzifələr” və Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli “Birinci Türkoloji Qurultayın fəxri nümayəndəsi Əli bəy Hüseynzadə” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Məruzələrdə qurultayın tarixindən, fəaliyyətindən və əhəmiyyətindən danışılıb.
Vurğulanıb ki, Türkoloji Qurultay türk xalqlarının mədəni inteqrasiyasında yeni mərhələnin təməlini qoymuş diqqətəlayiq hadisələrdəndir. Səkkiz gün davam edən bu mötəbər tədbirdə müxtəlif ölkələrdən 131 nümayəndə iştirak edib, 17 iclas keçirilib, yeddi əsas problem müzakirə olunub və ümumilikdə 38 məruzə dinlənilib. Qurultayda əsas müzakirəyə çıxarılan ortaq türk xalqlarının dili, tarixi və ədəbiyyatı məsələləri bu gün də öz aktuallığını qoruyub saxlayır. Qeyd olunub ki, bu ilin oktyabrında ölkəmizdə Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyinə həsr olunan konfrans keçiriləcəkdir.

Scientific session devoted to the 90th anniversary of the First Turkology Congress
Electronic assembly hall, ANAS Institute of Literature named after Nizami hosted the scientific session devoted to the 90th anniversary of the First Turkology Congress on March 3.
At the session Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Literature, Academician Isa Habibbeyli spoke about the historical significance of the First Turkology Congress.
It was noted that the Congress, which was held in Baku from 26 February to 6 March 1926, played a crucial role in the cultural life of the Turkic peoples, including the Azerbaijan people.
The eight days of Turkology Congress was one of the great events of that time in which were discussed very important issues of common interest. Noted that, at the congress held for the first time in our country, along with Azerbaijan were attended delegations with expanded staff from Turkic countries: Turkey, Hungary, Tatarstan, Germany and other countries.
According to the format of authoritative event, issues concerning literature, stories, ethnographies, folklore, etc. have been presented as components of the Turkology look in a broad sense. At the same time, a number of the decisions were accepted, which have played an important role in development and life of the Turkic people. Among them it should be noted especially the decision in connection with transition to Latin. First Turkology Congress was a significant historical event in the implementation of national and spiritual unity in the cultural integration of the Turkic peoples.
Academician Isa Habibbeyli highly appreciated the Order of President of AR Ilham Aliyev "On holding the 90th anniversary of the First Turkology Congress" dated February 18, 2016. He noted that, this year will be marked the 90th anniversary of the First of Turkology Congress at the state level, which played a crucial role in the cultural life of the Turkic peoples in Baku, including the Azerbaijani people.
During the event following papers were delivered by Acting Director of the Institute of Linguistics, corresponding member of ANAS Mohsun Nagisoylu on "Challenges the First Turkology Congress and forthcoming tasks" and Academician-Secretary of the Department of Humanitarian Sciences, Academician Teymur Karimli on "Honorary Delegate of the First Turkology Congress Ali bey Huseynzadeh". The report describes the history, meaning and congress activities.
It was emphasized that, Turkology Congress is a remarkable event, which laid the foundation for a new stage in the cultural integration of the Turkic peoples. At the seven-day an authoritative event was attended by 131 delegations from different countries, 17 meetings were held, discussed the main 7 issues and delivered 38 reports in total.
The questions submitted for discussion within congress concerning language, literatures and stories of the Turkic people and keep now the relevance.
It was noted that, our country will host a conference dedicated to the 90th anniversary of the First Turkology Congress in October of this year.