AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Litva Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kestutis Vaşkeleviçus ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə akademik İsa Həbibbəyli qonağı AMEA-da görməkdən məmnunluğunu bildirib, ölkələrimiz arasında mövcud siyasi, iqtisadi əlaqələrdən danışıb. Son illərdə Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rol oynadığını deyən akademik İsa Həbibbəyli yaradılan bu geniş imkanların elm sahəsində də əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə meydan açdığını söyləyib.
Ölkəmizdə elm sahəsində aparılan islahatlardan danışan AMEA rəhbəri bu gün Milli Elmlər Akademiyasında humanitar və ictimai elmləri əhatə edən bir çox beynəlxalq səviyyəli müştərək tədqiqatların aparıldığını, bu istiqamətdə başda Litva Elmlər Akademiyası olmaqla, Litvanın elm-tədqiqat və ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin qurulması üçün geniş imkanların mövcud olduğunu bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın bir sıra elmi müəssisələrinin Litva Elmlər Akademiyasının müvafiq qurumları ilə əməkdaşlıq etdiyini, bununla belə iki Akademiya arasında əməkdaşlıq memorandumunun imzalanmasının gələcək üçün perspektivli olacağını vurğulayıb.
Səfir də öz növbəsində qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib, Litva Elmlər Akademiyasının prezidenti salamlarını çatdıraraq onun akademik İsa Həbibbəylini Litvaya səfərə dəvət etdiyini söyləyib. Litva EA ilə AMEA arasında birbaşa əməkdaşlığın qurulmasında maraqlı olduqlarını deyib, bunun üçün zəruri dəstəyi verəcəyini diqqətə çatdırıb. O, birgə elmi layihələrin, alimlərin mübadiləsinin və ortaq tədbirlərin təşkili ilə bağlı təkliflər irəli sürüb.
İki ölkənin Elmlər Akademiyaları arasında əməkdaşlıq memorandumunun hazırlanması və bir sıra birgə tədbirlərin təşkil edilməsi barədə razılığa gəlinib.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с чрезвычайным и полномочным послом Литовской Республики в нашей стране Кестутисом Вашкелявичюсом.
Во время встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли поприветствовал гостя и рассказал об установленных между нашими странами политических и экономических связях. Сказав, что в последние годы Азербайджан играет важную роль в обеспечении энергетической безопасности Европы, академик Иса Габиббейли добавил, что при создавшихся условиях имеются широкие возможности и для развития сотрудничества в научной сфере.
Руководитель НАНА рассказал гостю о реформах, которые проводятся в Азербайджане в области науки, отметив при этом, что сегодня в Национальной академии наук реализуются многочисленные международные проекты, охватывающие сферу гуманитарных и общественных наук, имеются широкие возможности для установления связей с научно-исследовательскими учреждениями и высшими учебными заведениями Литвы, особенно с Литовской академией наук.
Ряд научных учреждений НАНА, продолжил академик Иса Габиббейли, сотрудничает с соответствующими учреждениями Литовской академии наук, подписание меморандума о сотрудничестве между двумя академиями наук ещё больше расширит существующие связи.
В свою очередь Кестутис Вашкелявичюс поблагодарил руководство НАНА за гостеприимство, передал приветствия президента Литовской академии наук и сообщил, что он приглашает академика Ису Габиббейли посетить Литву. Выразив заинтересованность в установлении сотрудничества между Литовской АН и НАНА, посол подчеркнул, что окажет необходимую поддержку этому процессу. Он также выдвинул свои предложения, связанные с реализацией совместных научных проектов, обменом кадрами и организацией совместных мероприятий.
В ходе встречи было достигнуто соглашение о подготовке меморандума о сотрудничестве между академиями наук двух стран и проведении ряда совместных мероприятий.