AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda Almaniyanın Vürtsburq Universitetinin professoru, Osvald fon Volkenstayn Cəmiyyətinin prezidenti, Bakı Slavyan Universitetinin nəzdindəki Germanistika İnstitutunun professoru Ziqlinde Hartmann və Auqsburq Universitetinin professoru Klaus Volfla görüş keçirilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli bu elmi müəssisənin yaranma tarixi, inkişaf yolu, əsas elmi istiqamətləri barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib. Akademik İ.Həbibbəyli rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyətində beynəlxalq əlaqələrə xüsusi diqqət yetirildiyini söyləyib.
Qarşılıqlı maraq doğuran elmi fəaliyyət istiqamətlərindən danışan İ.Həbibbəyli bu əlaqələrin ədəbiyyatşünaslıq sahəsində ölkələrimiz arasındakı əməkdaşlıqda səmərəli olacağını qeyd edib. Azərbaycan-Almaniya münasibətlərinin dərin tarixi köklərə malik olduğunu, bu əlaqələrin daima inkişaf etdirildiyini nəzərə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli iki ölkə arasında elmi-mədəni əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Professor Ziqlinde Hartman Germanistika İnstitutunun fəaliyyət istiqamətləri, prezidenti olduğu cəmiyyətin yaratdığı elmi əlaqələr, aparılan elmi tədqiqat işləri barədə məlumat verib. Alim elm sahələri üzrə Azərbaycanla əlaqələrin genişləndirilməsinin əməkdaşlığın davamlı inkişafına zəmin yaratdığını bildirib.
Auqsburq Universitetinin professoru Klaus Volf da öz növbəsində təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsində keçiriləcək beynəlxalq konfrans və qurultaylardan bəhs edərək, Azərbaycan alimlərinin də bu tədbirlərdə iştirakının məqsədəmüvafiq olduğunu vurğulayıb.

В Институте литературы были обсуждены вопросы сотрудничества с немецкими учеными
В Институте литературы имени Низами НАНА прошла встреча с профессором Вюрцбургского университета Германии, президентом Общества Освальда фон Волькенштейна, профессором Института германистики при Бакинском славянском университете Зиглинде Хартманн и профессором Аугсбургского университета Клаус Вольф.
Вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли подробно проинформировал гостей об истории создания, путях развития, а также основных научных направлениях этого научного учреждения. Академик И.Габиббейли отметил, что в деятельности руководимого им института особое внимание уделяется налаживанию международных связей.
Говоря о научных направлений, представляющих взаимный интерес, И.Габиббейли отметил, что эти связи сыграют эффективную роль в сотрудничестве между нашими странами в области литературоведения. Сообщив о том, что азербайджано-германские отношения имеют глубокие исторические корни, академик Иса Габиббейли подчеркнул необходимость продолжения и впредь научно-культурного сотрудничества между двумя странами.
Профессор Зиглинде Хартманн рассказал о направлениях деятельности Института германистики, устанавливаемых научных связях, а также проводимых научно-исследовательских работах в руководимой им структуре. Ученый отметил, что расширение связей в области науки с Азербайджаном создаст предпосылки для устойчивого развития сотрудничества.
Профессор Аугсбургского университета Клаус Вольф, рассказав, в свою очередь, о предстоящих международных конференциях и съездах в представленном им вузе, подчеркнул целесообразность принятия участия в них азербайджанских ученых.