AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda Almaniyanın Vürtsburq Universitetinin professoru, Osvald fon Volkenstayn Cəmiyyətinin prezidenti, Bakı Slavyan Universitetinin nəzdindəki Germanistika İnstitutunun professoru Ziqlinde Hartmann və Auqsburq Universitetinin professoru Klaus Volfla görüş keçirilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli bu elmi müəssisənin yaranma tarixi, inkişaf yolu, əsas elmi istiqamətləri barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib. Akademik İ.Həbibbəyli rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyətində beynəlxalq əlaqələrə xüsusi diqqət yetirildiyini söyləyib.
Qarşılıqlı maraq doğuran elmi fəaliyyət istiqamətlərindən danışan İ.Həbibbəyli bu əlaqələrin ədəbiyyatşünaslıq sahəsində ölkələrimiz arasındakı əməkdaşlıqda səmərəli olacağını qeyd edib. Azərbaycan-Almaniya münasibətlərinin dərin tarixi köklərə malik olduğunu, bu əlaqələrin daima inkişaf etdirildiyini nəzərə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli iki ölkə arasında elmi-mədəni əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Professor Ziqlinde Hartman Germanistika İnstitutunun fəaliyyət istiqamətləri, prezidenti olduğu cəmiyyətin yaratdığı elmi əlaqələr, aparılan elmi tədqiqat işləri barədə məlumat verib. Alim elm sahələri üzrə Azərbaycanla əlaqələrin genişləndirilməsinin əməkdaşlığın davamlı inkişafına zəmin yaratdığını bildirib.
Auqsburq Universitetinin professoru Klaus Volf da öz növbəsində təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsində keçiriləcək beynəlxalq konfrans və qurultaylardan bəhs edərək, Azərbaycan alimlərinin də bu tədbirlərdə iştirakının məqsədəmüvafiq olduğunu vurğulayıb.

ANAS Institute of Literature named after Nizami held meeting with Sieglinda Hartmann, President of the Oswald von Volkenshagen Society, a professor at the University of Würzburg, Professor at the Institute of Germanistic under Baku Slavic University and Claus Wolf, a professor at the University of Augsburg.
Vice-President of ANAS, director of the Institute of Literature, Academician Isa Habibbayli informed the guests on the establishment history, development way and priority scientific directions of this scientific venture and stated its special interest in international ties.
Making speech on scientific activities between countries I. Habibbayli expressed his confident in fruitful cooperation in the field of literature study as well. Notifying deep historical roots of Azerbaijan-Germany ties, academician stressed out the necessity to continue this collaboration in future.
Professor Sieglinda Hartmann provided information on the activities, academic ties of the society led by her and carried out research works.
In his turn, Professor of Ausburg University Claus Wolf dealt with international conference and congress to be held in the highest university represented by, and highlighted attendance of Azerbaijani scientists at these events advisable.