AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə Rəyasət Heyətinin binasında Meridian iclas zalında Akademiyanın 80 illiyinə hazırlıq məsələlərinə həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı ətraflı məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli qarşıda duran digər məsələlər barədə danışıb.
İndiyədək ölkə daxilində Qarabağ Universitetində, Akademiyanın Naxçıvan Bölməsində, eləcə də ölkədən xaricdə Türkiyənin Ankara və İstanbul şəhərlərində ilk dəfə olaraq Akademiyanın 80 illiyi ilə bağlı tədbirlərin keçirildiyini və bu toplantıların tarixi əhəmiyyətini qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli yekun tədbirə hazırlığın təşkili barədə vacib məsələləri diqqətə çatdırıb. AMEA-nın 80 illiyi ilə əlaqədar indiyədək 52 adda monoqrafiya, biblioqrafiya və tanıtım kitablarının çap edilməsinin nəzərdə tutulduğunu, onlardan 11-nin artıq nəşr edildiyini, bir neçəsinin isə son redaktə ərəfəsində olduğunu bildirən AMEA rəhbəri nəşr işlərinin yüksək səviyyədə başa çatdırılması üçün aidiyyəti şəxslərə müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarını verib.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın 80 illik yubileyinin ilk dəfə olaraq beynəlxalq elmi təşkilatların rəhbərlərinə, dünyanın müxtəlif qitələrindən olan tərəfdaş Akademiyalarının, o cümlədən türk dünyası akademiyalarının prezidentlərinə dəvət məktublarının göndərildiyini bildirib, artıq onların əksəriyyətinin dəvəti qəbul etdiklərini nəzərə çatdırıb.
Yubiley münasibətilə AMEA-nın 80 illik yubiley döş nişanının hazırlandığı və ilk dəfə olaraq Əziz Səncər, Yusif Məmmədəliyev, Üzeyir Hacıbəyli, Lev Landau döş nişanlarının təsis ediləcəyini də bildirib.
Akademiyanın 80 illik yubileyi çərçivəsində türk dünyası Akademiyaları ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə dair ayrıca bir iclasın keçirilməsi də nəzərdə tutulub.
İclasda, həmçinin AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının bazasında Akademiyanın tərkibində Gənc Akademiyanın da təsis edilməsi və yubiley tədbirində elan olunmasına dair tapşırıqlar verilib.
Bundan başqa, süni intellektdən istifadə ilə Akademiyanın 80 illik inkişaf yoluna həsr edilmiş robotların iştirakı ilə təqdimatın hazırlanması da nəzərdə tutulur.
AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri, Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri dosent Esmira Əlirzayeva, AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri dosent Sənan Həsənov və başqaları çıxış edərək ayrı-ayrı sahələr üzrə müvafiq tapşırıqların icrası ilə bağlı indiyədək görülən işlər barədə ətraflı məlumat veriblər.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tədbirlərin yüksək səviyyədə keçirilməsinin təmin edilməsi məqsədilə təşkilati işlər, plenar və bölmə iclaslarının keçirilməsi, elmi nailiyyətlər və kitab sərgilərinin təşkili, Akademiya strukturlarında müəyyən tərtibat işlərinin təşkili barədə tapşırıqlarını diqqətə çatdırıb.

Под руководством президента НАНА академика Исы Габиббейли в зале заседаний «Меридиан» в здании Президиума НАНА состоялось совещание, посвященное вопросам, связанным с подготовкой к 80-летнему юбилею Академии наук.
Подробно рассказав о мероприятиях, реализуемых в рамках Распоряжения Президента Ильхама Алиева от 18 марта 2025 года «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана», академик Иса Габиббейли также затронул предстоящие задачи.
Руководитель НАНА сообщил, что до сих пор мероприятия в связи с 80-летием Академии наук прошли в Карабахском университете и Нахчыванском отделении НАНА, а также впервые за пределами страны – в Анкаре и Стамбуле (Турция). Подчеркнув историческую значимость всех этих мероприятий, академик Иса Габиббейли рассказал о важных вопросах, связанных с подготовкой к итоговому юбилейному мероприятию. Академик отметил, что по случаю 80-летия НАНА планируется издание монографий, библиографий и указателей в 52-х наименованиях, 11 из них уже выпущены в свет, ещё несколько изданий находятся на стадии окончательного редактирования. Руководитель НАНА дал соответствующим лицам свои рекомендации и поручения, нацеленные на реализацию издательской деятельности на высоком уровне.
По случаю 80-летия НАНА, продолжил академик Иса Габиббейли, впервые разосланы пригласительные письма руководителям международных научных организаций и главам академий наук, которые являются партнёрами НАНА и функционируют на различных континентах, в том числе президентам академий наук стран тюркского мира, многие из них уже приняли приглашение.
Академик сообщил, что по случаю 80-летнего юбилея НАНА изготовлен нагрудный знак; кроме этого, впервые будут учреждены нагрудные знаки «Азиз Санджар», «Юсиф Мамедалиев», «Узеир Гаджибейли» и «Лев Ландау».
В рамках 80-летия НАНА планируется провести отдельное заседание, посвященное расширению сотрудничества с академиями наук стран тюркского мира.
На заседании также были даны поручения в связи с учреждением на базе Совета молодых ученых и специалистов НАНА Молодёжной академии наук в составе НАНА; отмечалось, что об этом событии будет объявлено на юбилейном мероприятии.
Помимо этого, предусмотрена подготовка презентации, освещающей 80-летний путь развития Академии наук с использованием искусственного интеллекта, при участии роботов.
Далее выступили академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов, заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук Сархан Хавери, заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доцент Эсмира Алирзаева, председатель Свободного профсоюза НАНА доцент Санан Гасанов и другие. Они подробно рассказали о реализованных до сегодняшнего дня мероприятиях, охватывающих различные сферы.
Подводя итоги, президент НАНА академик Иса Габиббейли дал свои поручения, связанные с организационными вопросами, проведением пленарных и секционных заседаний, организацией выставок научных достижений и изданных книг, а также с осуществлением определённых работ по оформлению в структурах Академии наук.