Martın 7-də AMEA-nın Əsas binasında Rəyasət Heyəti aparatının Azad Həmkarlar İttifaqının təşkilatçılığı ilə 8 mart – Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr edilmiş mərasim keçirildi.
Tədbirdə AMEA-nın elmi müəssisələrinin Həmkarlar Təşkilatlarının 16 qadın sədri iştirak edirdi.
Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, professor İsa Alıyev akademiyanın ictimai-mədəni həyatında fəallığı ilə seçilən qadın əməkdaşları Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik etdi. Cəmiyyətdə və ailədə qadınların rolundan danışan İ.Alıyev onların mənəvi dayaq olduqlarını söylədi. Vurğuladı ki, Prezident İlham Əliyevin yürütdüyü siyasət nəticəsində bu gün qadınlara ictimai həyatın bütün sahələrində bərabər imkanlar yaradılmışdır. Qadınların bütün sahələrdə kişilərlə bərabər geniş təmsil olunmaları ölkəmizdə dövlət səviyyəsində onlara göstərilən ehtiramın və diqqətin bariz nümunəsidir.
Mərasimdə AMEA Əlyazmalar İnstitutunun Elmi fondlar şöbəsinin elmi işçisi, Həmkarlar Komitəsinin sədri Zahidə Hacıyeva və Eroziya və Suvarma İnstitutunun Həmkarlar Komitəsinin sədri Mirvari Məmmədova Həmkarlar ittifaqındakı fəal ictimai fəaliyyətiləri və xidmətlərinə görə Azad Həmkarlar İttifaqının Fəxri Fərmanı ilə təltif olundular.

7 марта в Основном здании НАНА при организационной поддержке Объединенного профсоюзного комитета аппарата Президиума состоялась церемония, посвященная Международному женскому дню - 8 марта.
В мероприятии приняли участие 16 женщин-председателей Объединенного профсоюзного комитета научных учреждений НАНА.
Председатель Объединенного профсоюзного комитета профессор Иса Алиев поздравил с Международным женским днем женщин-сотрудников, отличившихся активностью в общественно-политической жизни академии. Говоря о роли женщины в семье и обществе, И.Алиев подчеркнул, что они являются моральной опорой общества. Было отмечено, что в результате политики, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым, сегодня для женщин во всех сферах общественной жизни были созданы равные возможности. Активное участие женщин наравне с мужчинами во всех сферах в нашей стране является наглядным свидетельством внимания и уважения, оказываемого на государственном уровне.
На церемонии научный сотрудник Отдела научных фондов Института рукописей НАНА, председатель Профсоюзного комитета Захида Гаджиева и председатель Профсоюзного комитета Института эрозии и орошения Мирвари Мамедова были награждены Почетной грамотой Объединенного профсоюзного комитета за активную общественную деятельность и заслуги в Профсоюзных комитетах.