Martın 7-də Şərqşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə tanınmış şərqşünas alim, AMEA-nın müxbir üzvü Böyükağa Hüseynovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilən elmi sessiya keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın Əsas binasının foyesində görkəmli alimin əsərlərindən ibarət sərgi nümayiş etdirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva B.Hüseynovun elmi fəaliyyətindən söz açıb. Azərbaycanda şərqşünaslıq elminin hər zaman yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini söyləyən G.Baxşəliyeva bu sahədə alimlərimizin böyük nailiyyətlər əldə etdiyini söyləyib.
Bildirilib ki, B.Hüseynov XIX əsrin sonu, XX əsrin əvvəli İran ədəbiyyatının aktual-nəzəri problemlərinə dair tədqiqatların müəllifidir. O, hər zaman Azərbaycan şərqşünaslıq elmini xarici ölkələrdə yüksək səviyyədə təmsil edib. Elmi fəaliyyəti əsasən İran şeirinin cərəyanlarının tədqiqinə həsr olunan alimin əsərləri Azərbaycanla yanaşı, İran, Türkiyə, Rusiya və başqa ölkələrdə çap olunub. Şərqşünas alim elmi yaradıcılıqla yanaşı ədəbi, ictimai və pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olub, İranın müxtəlif universitetlərində mühazirələr oxuyub. Böyükağa Hüseynov ömrünün sonunadək Şərqşünaslıq İnstitutunda İran filologiyası şöbəsinə rəhbərlik edib.
Sonra institutun İran filologiyası şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Məsiaga Məhəmmədinin “Böyükağa Hüseynovun həyatı və elmi ictimai fəaliyyəti” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzədə görkəmli alimin həyatı, elmi yaradıcılığı və ictimai fəaliyyəti barədə məlumatlar yer alıb.
Tədbirdə akademiklər Vasim Məmmədəliyev, Rafael Hüseynov, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Kübra Əliyeva, tarix üzrə elmlər doktoru Solmaz Rüstəmova-Tohidi, filologiya üzrə elmlər doktoru Şəfəq Əlibəyli və başqaları çıxış edərək, B.Hüseynovun şərqşünaslıq elminin inkişafındakı xidmətlərindən söz açıb, alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Alimin ailəsi adından çıxış edən oğlu Əsgər Hüseynov atasının xatirəsinə göstərilən diqqətə görə tədbirin təşkilatçıları və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

On March 7, was held scientific session devoted to 90th anniversary of notable orientalist-scientist corresponding member of ANAS Boyukagha Huseynov organized by Institute of Oriental Studies.
In advance, in the foyer of the main building of ANAS was demonstrated an exhibition composed of notable scientist’s works.
Opening the event, director of the Institute, corresponding member of ANAS Govhar Bakhshaliyeva spoke about great achievements of domestic scientists in the field of oriental study.
B.Huseynov is the author of topical-theoretical studies to the Iran literature of end of XIX century –early of XX century. He always represented Azerbaijan oriental study science in foreign countries at the highest level. Mainly devoting his scientific activity to the trends of Iran poetry, scientist’s works have been published in Iran, Turkey, Russia and other countries, along with Azerbaijan. In addition to scientific research scientist was engaged in literary, social-pedagogical activity, lectured at various universities in Iran. Boyukagha Huseynov was in charge at the Department of Iranian Philology of the Institute of Oriental Studies to the end of his life, was noted.
Then, chief of Department Iranian Philology of the institute PhD in philology Masiagha Muhammadi delivered a lecture on “Boyukagha Huseynov’s life and scientific-social activity”. Lecture conducted scientist’s life, scientific creativity and social activity.
Event was attended by Academicians Vasim Mammadaliyev, Rafael Huseynov, Dr. Art of study Kubra Aliyeva, PhD in History Solmaz Rustamova-Tohidi, Dr. Philology Shafag Alibeyli and others who made speech on B.Huseynov’s merits in development of oriental science study and shared memories about scientist.
Reporting on behalf of the family scientist’s son Asgar Huseynov thanked to event organizers and attendees for attention.