Martın 7-də Şərqşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə tanınmış şərqşünas alim, AMEA-nın müxbir üzvü Böyükağa Hüseynovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilən elmi sessiya keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın Əsas binasının foyesində görkəmli alimin əsərlərindən ibarət sərgi nümayiş etdirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva B.Hüseynovun elmi fəaliyyətindən söz açıb. Azərbaycanda şərqşünaslıq elminin hər zaman yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini söyləyən G.Baxşəliyeva bu sahədə alimlərimizin böyük nailiyyətlər əldə etdiyini söyləyib.
Bildirilib ki, B.Hüseynov XIX əsrin sonu, XX əsrin əvvəli İran ədəbiyyatının aktual-nəzəri problemlərinə dair tədqiqatların müəllifidir. O, hər zaman Azərbaycan şərqşünaslıq elmini xarici ölkələrdə yüksək səviyyədə təmsil edib. Elmi fəaliyyəti əsasən İran şeirinin cərəyanlarının tədqiqinə həsr olunan alimin əsərləri Azərbaycanla yanaşı, İran, Türkiyə, Rusiya və başqa ölkələrdə çap olunub. Şərqşünas alim elmi yaradıcılıqla yanaşı ədəbi, ictimai və pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olub, İranın müxtəlif universitetlərində mühazirələr oxuyub. Böyükağa Hüseynov ömrünün sonunadək Şərqşünaslıq İnstitutunda İran filologiyası şöbəsinə rəhbərlik edib.
Sonra institutun İran filologiyası şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Məsiaga Məhəmmədinin “Böyükağa Hüseynovun həyatı və elmi ictimai fəaliyyəti” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzədə görkəmli alimin həyatı, elmi yaradıcılığı və ictimai fəaliyyəti barədə məlumatlar yer alıb.
Tədbirdə akademiklər Vasim Məmmədəliyev, Rafael Hüseynov, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Kübra Əliyeva, tarix üzrə elmlər doktoru Solmaz Rüstəmova-Tohidi, filologiya üzrə elmlər doktoru Şəfəq Əlibəyli və başqaları çıxış edərək, B.Hüseynovun şərqşünaslıq elminin inkişafındakı xidmətlərindən söz açıb, alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Alimin ailəsi adından çıxış edən oğlu Əsgər Hüseynov atasının xatirəsinə göstərilən diqqətə görə tədbirin təşkilatçıları və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

7 марта при организационной поддержке Института востоковедения состоялась научная сессия, посвященная 90-летию со дня рождения известного ученого-востоковеда, члена-корреспондента НАНА Беюкаги Гусейнова.
Сначала в фойе Основного здания НАНА была продемонстрирована выставка из произведений видного ученого.
Открывшая вступительным словом мероприятие директор института, член-корреспондент НАНА, профессор Говхар Бахшалиева рассказала о научной деятельности Б.Гусейнова. Г.Бахшалиева, отметив, что востоковедческая наука в Азербайджане всегда находится на высоком уровне развития, подчеркнула большой успех отечественных ученых в этой области.
Было отмечено, что Б.Гусейнов является автором исследований по актуально-теоретическим проблемам литературы Ирана конца XIX - начала XX века. Он всегда на высоком уровне представлял отечественную востоковедческую науку в зарубежных странах. Научная деятельность ученого, произведения которого наряду с Азербайджаном были также изданы в Иране, Турции, России и других странах, посвящена исследованию литературных течений поэзии Ирана. Ученый-востоковед помимо научной деятельности занимался также литературной, общественной и педагогической деятельностью, читал лекции в различных университетах Ирана. Б.Гусейнов до конца своей жизни возглавлял Отдел иранской филологии в Институте востоковедения.
Затем был заслушан доклад заведующего отделом иранской филологии института, доктора философии по филологии Месиаги Мухаммади на тему «Жизнь и научно-общественная деятельность Беюкаги Гусейнова». В докладе содержалась информация о жизни и общественной деятельности, научном творчестве видного ученого.
На мероприятии академики Васим Мамедалиев, Рафаэль Гусейнов, доктор искусствоведческих наук Кюбра Алиева, доктора исторических наук Солмаз Рустамова-Тогиди, доктор филологических наук Шафаг Алибейли и другие, выступив, рассказали о заслугах Б.Гусейнова в развитии востоковедения, поделились воспоминаниями об ученом.
Выступивший от имени семьи сын ученого Аскер Гусейнов выразил признательность организаторам и участникам мероприятия за внимание, проявленное к памяти его отца.
В заключение был продемонстрирован документальный фильм, повествующий о жизни и научной деятельности ученого-востоковеда.