Oktyabrın 1-də Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Bakı Ekspo Mərkəzində XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə millət vəkilləri, hökumət rəsmiləri, tanınmış mədəniyyət, elm, ədəbiyyat xadimləri, xarici qonaqlar, ali və orta təhsil müəssisələrinin təmsilçiləri, nəşriyyatların direktorları, ictimaiyyət nümayəndələri və KİV mənsubları iştirak ediblər.
Açılış mərasimində Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri, Xalq artisti Polad Bülbüloğlu çıxış edərək kitab sərgisi ənənəvi layihəsinin kitabsevərlər üçün böyük bayram olduğunu bildirib. O, XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin Azərbaycanın mədəni potensialının inkişafı, elmi əlaqələrin möhkəmlənməsi, qarşılıqlı bilik və təcrübə mübadiləsinin təşviqi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Polad Bülbüloğlu bu cür sərgilərin təşkilinin Azərbaycanda kitab nəşri işinin inkişafına güclü təkan verəcəyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli beynəlxalq kitab sərgisini Azərbaycan üçün böyük elmi-mədəni hadisə kimi dəyərləndirib. O, belə sərgilərin ölkədə çap, dialoq və oxu mədəniyyətinin inkişafına, mütaliə vərdişlərinin güclənməsinə, elmi və ədəbi fikir mübadiləsinin aparılmasına xidmət etdiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, yüksək təşkilatçılıqla baş tutan XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində elm adamlarının kitablarının təqdimatının keçirilməsi, yeni kitabların ictimaiyyətə təqdim olunması, elmi konfransların təşkili bu mədəniyyət hadisəsinə elmi məzmun gətirməklə yanaşı, onun miqyasını və intellektual səviyyəsini daha da artıracaq.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, builki sərgidə Nizami Gəncəvi, Üzeyir Hacıbəyli və Bəxtiyar Vahabzadə kimi görkəmli şəxsiyyətlərimizin adı ilə bağlı ayrı-ayrı təqdimat zonalarının yaradılması sərgidə iştirak edən çoxsaylı ölkə nümayəndələri vasitəsilə Azərbaycanın dahi yazıçı və sənətkarlarının dünya miqyasında tanıdılmasına töhfə verəcək. Eyni zamanda, XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində AMEA-nın görkəmli alimlərinə və təmsilçilərinə həsr olunmuş çoxsaylı kitablar, Akademiyanın 80 illik yubileyi ilə bağlı bir sıra yeni nəşrlər nümayiş etdiriləcək.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının insan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) Səbinə Əliyeva qeyd edib ki, bu kimi beynəlxalq sərgilər yalnız mədəniyyətin deyil, həm də maarifləndirmənin, xüsusən hüquqi biliklərin genişləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Onun sözlərinə görə, insan hüquqları üzrə maarifləndirməyə xidmət edən belə tədbirlər cəmiyyətdə hüquq düşüncəsinin və hüquq mədəniyyətinin inkişafına, vətəndaşların öz hüquq və vəzifələrini daha dərindən mənimsəməsinə, dövlət qurumlarının fəaliyyətində isə şəffaflığın və məsuliyyətin artmasına zəmin yaradır.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin birinci katibi Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev, mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov və “Azərbaycan Nəşriyyatları Assosiasiyası” İctimai Birliyinin sədri Şəmil Sadiq çıxış edərək sərginin yazıçılarla oxucular arasında körpü rolunu oynadığını, həmçinin yeni nəslin ədəbiyyata marağının artırılmasına və milli ədəbi irsin təbliğinə töhfə verdiyini bildiriblər.
Qeyd edək ki, XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi bu il “Texno-insan: dünənin əfsanəsi, bu günün hadisəsi” mövzusuna həsr olunub. Sərgidə 23 ölkədən 68 xarici təşkilat, 100-dən artıq yerli nəşriyyat-poliqrafiya və kitab sənəti ilə məşğul olan müəssisə iştirak edir.
Sərgi çərçivəsində uşaqlar və böyüklər üçün ustad dərsləri, inklüzivlik və digər aktual mövzular üzrə kitab təqdimatları, imza günləri, konfranslar, simpoziumlar, müsabiqələr, qiraət və musiqi saatları və kitab sənayesi sektorunun subyektləri arasında əməkdaşlıq platformaları təşkil ediləcək.
Xatırladaq ki, XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası öz stendi və nəşrləri ilə təmsil olunur.
Sərgidə AMEA-nın nəşrləri iki istiqamətdə - “Akademiyada: biblioqrafik nəşrlər və serialı akademik nəşrlər” və “Akademiyanın Zəngəzurnaməsi: folklor toplamalarından akademik tədqiqatlaradək” mövzularında təqdim olunacaq.

1-го октября при организации Министерства культуры Азербайджанской Республики в Бакинском Экспо-центре состоялась церемония открытия XI Бакинской международной книжной выставки.
На мероприятии приняли участие депутаты Милли Меджлиса, официальные лица правительства, известные деятели культуры, науки, литературы, зарубежные гости, представители высших и средних учебных заведений, директора издательств, представители общественности и СМИ.
В своем выступлении на церемонии открытия председатель комитета Милли Меджлиса по культуре народный артист Полад Бюльбюльоглу сообщил, что традиционные книжные выставки являются большим праздником для всех книголюбов. Он отметил значение XI Бакинской международной книжной выставки для развития культурного потенциала Азербайджана, укрепления научных связей, агитации взаимообмена знаниями и опытом. Полад Бюльбюльоглу подчеркнул, что организация подобных выставок способствует развитию книгоиздательства в республике.
Затем выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли, который назвал международную книжную выставку важным научным и культурным событием в жизни общества. Подобные выставки, продолжил академик, служат развитию печатного дела, культуры диалога и чтения в стране, обмену научными и литературными знаниями.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в рамках организованной на высоком уровне XI Бакинской международной книжной выставки пройдут презентации книг деятелей науки, вниманию общественности будут представлены новые издания, а также будут организованы научные конференции, и все эти мероприятия ещё больше расширят научное содержание и масштаб этого культурного события.
Руководитель НАНА подчеркнул, что создание на выставке отдельных зон для презентаций, которые носят имена таких выдающихся личностей, как Низами Гянджеви, Узеир Гаджибейли и Бахтияр Вагабзаде, внесет вклад в популяризацию наследия этих гениальных представителей азербайджанской литературы и культуры на международном уровне. В то же время, в рамках XI Бакинской международной книжной выставки будут демонстрироваться многочисленные новые издания, посвященные выдающимся ученым и представителям НАНА, а также 80-летнему юбилею Академии наук.
В своем выступлении уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджанской Республики Сабина Алиева сообщила, что подобные международные мероприятия имеют важное значение с точки зрения развития не только культуры, но и просвещения, особенно в сфере распространения правовых знаний. По её словам, подобные мероприятия, которые служат просвещению в области прав человека, создают предпосылки для развития правового мышления и правовой культуры в обществе, способствуют более глубокому усвоению гражданами своих прав и обязанностей, росту прозрачности и ответственности в деятельности государственных структур.
На мероприятии также выступили первый секретарь Союза писателей Азербайджана народный писатель Чингиз Абдуллаев, заместитель министра культуры Фарид Джафаров и председатель Общественного объединения «Ассоциация издательств Азербайджана» Шамиль Садыг. В выступлениях говорилось, что выставка играет роль моста между писателями и читателями, а также вносит вклад в повышение интереса к литературе у молодежи и популяризацию национального литературного наследия.
Отметим, что XI Бакинская международная книжная выставка посвящена теме «Техно-человек: легенда вчерашнего и событие сегодняшнего дня». На выставке принимают участие 68 организаций из 23-х стран мира и более 100-а местных предприятий, занятых в сфере издательского дела, полиграфии и книжного искусства.
В рамках выставки будут организованы мастер-классы для детей и взрослых, презентации книг по инклюзивности и другим актуальным темам, дни автографов, конференции, симпозиумы, конкурсы, часы чтения и музыки, платформы сотрудничества между субъектами сектора книжной индустрии.
Напомним, что Национальная академия наук Азербайджана представлена на XI Бакинской международной книжной выставке своим стендом и изданиями.
Издания НАНА будут представлены на выставке в двух направлениях: по теме «В Академии наук: библиографические издания и серийные академические издания» и по теме «Зангезурнаме Академии наук: от сбора фольклорных материалов до академических изысканий».