“Konstitusiya və Suverenlik İli”, Zəfərin 5-ci ildönümü və Akademiyanın 80 illiyinə həsr olunmuş mini futbol turniri keçirilir
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə, Vətən müharibəsində qazanılmış Zəfərin 5-ci ildönümünə və AMEA-nın təsis edilməsinin 80 illiyinə həsr olunmuş AMEA-nın institutlararası komandalarının mini futbol yarışmasının açılış mərasimi keçirilib.
AMEA Azad Həmkarlar ittifaqının təşkilatçılığı ilə baş tutan turnirin açılış mərasimində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının sədr müavini, Naxçıvan Muxtar Respublikası Həmkarlar İttifaqları Şurasının sədri Qəzənfər Abdullayev, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, Yasamal rayon İcra Hakimiyyətinin birinci müavini Hüseyn Əfəndiyev, YAP Yasamal rayon təşkilatın sədri Bəxtiyar Nəbiyev, Bakı şəhəri Gənclər və İdman İdarəsinin Yasamal rayonu üzrə sektor müdiri İlham Səfərov, Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının, Gənc Alimlər və Mütəxəssislər Şurasının, həmkarlar təşkilatlarının rəhbərləri və şəhid ailəsi üzvləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizin ərazi bütövlüyünün tam bərpasının, dövlət müstəqilliyinin və suverenliyinin daha da möhkəmləndirilməsinin tarixi və mənəvi əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan xalqı öz taleyinin əsl sahibidir, milli birliyimiz, ordumuzun qüdrəti və dövlət rəhbərliyinin qətiyyətinin nəticəsində işğal altında olan torpaqlarımız azad olub, ədalət bərpa edilib.
AMEA rəhbəri bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən və prinsipial siyasəti sayəsində Azərbaycan regionda sülhün, sabitliyin və əməkdaşlığın əsas təminatçısına çevrilib. Ölkə başçısının rəhbərliyi ilə həyata keçirilən ardıcıl islahatlar və beynəlxalq səviyyədə qazanılan nüfuz sayəsində ölkəmiz bu gün qlobal miqyasda mühüm proseslərin fəal iştirakçısı, etibarlı tərəfdaşı və aparıcı təşəbbüskar dövlətlərdən biridir.
Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, Azərbaycanın suverenliyinin tam bərpa olunduğu bir dövrdə belə tədbirlərin təşkili həm gənc nəslin milli ruhda formalaşmasına, həm də elm və idman vəhdətinin möhkəmlənməsinə xidmət edir. Prezident İlham Əliyevin AMEA-ya göstərdiyi böyük diqqət və qayğının ölkəmizdə elmin inkişafına verilən yüksək dəyərin bariz nümunəsi olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının AMEA-nın 80 illik yubileyinin qeyd edilməsi ilə bağlı imzaladığı Sərəncamın elm və təhsilin strateji əhəmiyyətini bir daha təsdiqlədiyini qeyd edib. Bildirib ki, alimlərimiz dövlətimizin başçısının bu yüksək etimadını elm və təhsilin davamlı inkişafı, gənc nəslin milli-mənəvi dəyərlər ruhunda formalaşması istiqamətində daha böyük əzmlə doğrultmaq əzmindədir.
AMEA-nın prezidenti futbol turnirinin alim və mütəxəssisləri həm elmi, həm də idman ruhunda birləşdirdiyini qeyd edərək, yarışda iştirak edən bütün komandalara uğurlar və ədalətli mübarizə arzulayıb.
Açılış mərasimində Yasamal rayon İcra Hakimiyyətinin birinci müavini Hüseyn Əfəndiyev, YAP Yasamal rayon təşkilatın sədri Bəxtiyar Nəbiyev, şəhid Həmidağa Hüseynzadənin atası Bağı kişi, AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri Sənan Həsənov, Bakı şəhəri Gənclər və İdman İdarəsinin Yasamal rayonu üzrə sektor müdiri İlham Səfərov çıxış edərək qeyd ediblər ki, bu kimi tədbirlərdə tərəfdaş qismində iştirak etmək böyük qürur doğurur. Bildirilib ki, “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində həm Vətən müharibəsində qazanılmış Zəfərin, həm də AMEA-nın 80 illik yubileyinin eyni zamanda qeyd olunması dərin rəmzi məna daşıyır. Turnir elm və idman dəyərlərinin vəhdətini əks etdirən bir hadisə kimi qiymətləndirilib.
Tədbirdə çıxış edənlər şəhidlərimizin əziz xatirəsinə sonsuz ehtiramlarını bildirərək, onların göstərdiyi qəhrəmanlığın hər bir azərbaycanlı üçün örnək olduğunu vurğulayıblar. Qeyd edilib ki, Vətən müharibəsində rəşadət göstərən igidlər arasında idmançıların da yer alması həm fiziki, həm də mənəvi gücün vəhdətinin bariz göstəricisidir.
Yarış iştirakçılarına uğurlar arzulayan çıxışçılar turnirin keçirilməsi üçün yaradılan yüksək şəraitə görə AMEA rəhbərliyinə və təşkilatçılara minnətdarlıqlarını ifadə ediblər. Sonra yarışın gündəliyi barədə məlumat verilib, iştirakçı komandaların kapitanlarına idman formaları təqdim olunub.
Sonda iştirakçı komandalarla xatirə şəkli çəkilib və turnirə start verilib. Rəmzi olaraq açılış zərbəsini akademik İsa Həbibbəyli vurub.

В Национальной академии наук Азербайджана состоялась церемония открытия межинститутского турнира по мини-футболу, посвященного «Году Конституции и Суверенитета», 5-й годовщине Победы, одержанной в Отечественной войне, и 80-летию НАНА.
На церемонии открытия чемпионата, который проводится при организации Свободного профессионального союза НАНА, приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, заместитель председателя Конфедерации профсоюзов Азербайджана, председатель Совета профсоюзов Нахчыванской Автономной Республики Газанфар Абдуллаев, члены Президиума НАНА, первый заместитель главы Исполнительной власти Ясамальского района Гусейн Эфендиев, председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев, заведующий Сектором молодежи и спорта Ясамальского района Управления молодежи и спорта города Баку Ильхам Сафаров, руководители научных учреждений и организаций Академии наук, представители Совета молодых ученых и специалистов, профсоюзных организаций и члены семей шехидов.
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул историческое и моральное значение полного обеспечения территориальной целостности нашей страны, ещё большего укрепления государственной независимости и суверенитета. Академик сообщил, что сегодня азербайджанский народ является настоящим хозяином своей судьбы, благодаря национальному единству, отваге армии и железной воле руководства страны освобождены от оккупации наши земли и восстановлена справедливость.
Руководитель НАНА отметил, что благодаря проводимой Президентом Ильхамом Алиевым дальновидной и принципиальной политике Азербайджан превратился в основного гаранта мира, стабильности и сотрудничества в регионе. Благодаря проводимым под руководством главы государства последовательным реформам и завоеванному на международной арене авторитету наша республика является одним из надежных партнеров, активных участников и ведущих инициаторов важных процессов в глобальном масштабе.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что организация подобных мероприятий в период полного обеспечения суверенитета Азербайджана служит воспитанию молодого поколения в национальном духе, укреплению единства между наукой и спортом. Сказав, что внимание и забота Президента Ильхама Алиева по отношению к НАНА является наглядным примером значимости, которая придается развитию науки в республике, академик Иса Габиббейли добавил, что Распоряжение, подписанное главой государства в связи с празднованием 80-летия НАНА, в очередной раз подтверждает стратегическое значение науки и образования. Наши ученые, продолжил академик, приложат все усилия для того, чтобы оправдать высокое доверие главы государства, работая во имя устойчивого развития науки и образования, воспитания молодого поколения в духе национально-нравственных ценностей.
Руководитель НАНА отметил, что футбольный турнир объединяет ученых и специалистов и в духе науки, и в духе спорта, и пожелал всем командам успехов и справедливой борьбы.
Затем на церемонии открытия выступили первый заместитель главы Исполнительной власти Ясамальского района Гусейн Эфендиев, председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев, председатель Свободного профсоюза НАНА доктор философии по политическим наукам, доцент Санан Гасанов, заведующий Сектором молодежи и спорта Ясамальского района Управления молодежи и спорта города Баку Ильхам Сафаров и другие, которые подчеркнули, что празднование 5-й годовщины Победы в Отечественной войне и 80-летнего юбилея НАНА в рамках «Года Конституции и Суверенитета» имеет глубокое символическое значение. Турнир был назван событием, отражающим единство научных и спортивных ценностей.
Выступающие выразили бесконечное почтение к светлой памяти шехидов и подчеркнули, что проявленный ими героизм является примером для каждого азербайджанца. Отмечалось, что среди военнослужащих, отличившихся отвагой во время Отечественной войны, были и спортсмены, что является очередным показателем единства физической и духовной силы.
Пожелав успехов участникам соревнования, выступающие выразили благодарность руководству НАНА за созданные для проведения турнира условия.
Далее присутствующие ознакомились с программой турнира, капитанам команд были вручены спортивные формы.
В заключение были сделаны фотографии на память и дан старт чемпионату по мини-футболу. Символический первый удар по мячу нанёс академик Иса Габиббейли.