“Prezident İlham Əliyev tərəfindən alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə olunması üzrə müəyyən edilmiş Dövlət Proqramı ölkəmizi dünyada bu istiqamətdə zəngin potensiala malik bir dövlətə çevirəcək”
15.10.2025 16:40
Azərbaycanda COP29  tədbiri çərçivəsində və ondan sonrakı dövrdə “yaşıl iqtisadi zona”, “yaşıl enerji”, “yaşıl energetika”, “yaşıl texnologiya”, “yaşıl transformasiya” kimi anlayışlar artıq elmi istiqamətlər olmaqdan daha çox reallığın ifadəsinə çevrilmişdir.
Bu sözləri AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli oktyabrın 15-də Bakıda “Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində çağırışlar” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransda deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli tədbirin əhəmiyyətinə toxunub, belə bir nüfuzlu beynəlxalq konfransın məhz Azərbaycanda keçirilməsini tamamilə məntiqi və real addım kimi qiymətləndirib. O, konfransın mövzusunun ötən il Azərbaycanın yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının (COP29) proqramının əsas müddəaları ilə səsləşdiyini qeyd edib. Həmçinin bugünkü tədbirin COP29-un ideya və məqsədlərinin elmi müstəvidə davam etdirilməsinə xidmət etdiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Prezident İlham Əliyevin iradəsi, himayəsi və iştirakı ilə COP29 kimi mötəbər bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsinin dövlətimizin yaşıl iqtisadiyyata keçid strategiyasına, milli, regional və qlobal səviyyədə ətraf mühitin qorunmasına, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması işinə verdiyi töhfənin məntiqi nəticəsi olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, COP29 Azərbaycanda cəmiyyət həyatının müxtəlif sahələrinə, ictimai həyata, iqtisadiyyata təsir etdiyi kimi, elmi təfəkkürdə də yeniliklər yaradıb. Dünyamiqyaslı beynəlxalq  COP29 tədbiri ölkəmizin tarixinə, qlobal mənada dünya elm tarixinə yazılmış önəmli səhifədir.
AMEA rəhbəri Naxçıvan,  Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində dövlətimizin başçısı tərəfindən elan edilmiş “yaşıl enerji” zonalarının öz fəaliyyətini uğurla davam etdirdiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanda “yaşıl energetika”nın inkişaf etdirilməsi üçün mühüm Dövlət Proqramlarının həyata keçirildiyini vurğulayıb. O, alternativ enerji mənbələrindən istifadə üzrə Azərbaycanın təkcə Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) ölkələrində deyil, dünyada qabaqcıl yerlərdən birini tutduğunu bildirib. Qeyd edib ki, alternativ və bərpa olunan enerji  mənbələrindən istifadəyə Azərbaycanın daxili imkanları ilə yanaşı, dövlət siyasətinin tərkib hissəsi kimi xarici investisiyanın da geniş şəkildə cəlb olunması ölkəmizdə bu sahənin surətlə inkişafına təkan verəcək. Yaxın zamanlarda Azərbaycan dünyada neft-qaz ixracatçısı olmaqla bərabər, alternativ enerji mənbələrinin də ixracatçısı olacaq.
Onun sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyev tərəfindən alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə olunması üzrə müəyyən edilmiş Dövlət Proqramı ölkəmizi dünyada bu istiqamətdə zəngin potensiala malik bir dövlətə çevirəcək.
AMEA prezidenti əlavə edib ki, müxtəlif mədəniyyətlərin və qitələrin qovşağında yerləşən Azərbaycanda ən müxtəlif çeşidli enerji mənbələrinin istismarı, istehsalı, ixracı ilə yanaşı, bu sahələrin öyrənilməsi, tədqiqi və elmi cəhətdən əsaslandırılması ilə də məşğul olunub. Ölkəmizdə alternativ enerji mənbələrini, ekoloji problemləri, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyini öyrənən böyük elmi məktəblər formalaşıb, həyatını bu sahələrin inkişafına həsr etmiş gökəmli alimlər yetişib və bu istiqamətdə tədqiqatlar davam etdirilməkdədir. Elm və Təhsil Nazirliyinin bir sıra elmi-tədqiqat müəssisələrində yarım əsrdən çoxdur ki, bu problemlər öyrənilir, inkişaf etdirilir və Azərbaycan reallıqlarının elmi cəhətdən əsaslandırılması şəklində ictimaiyyətə təqdim olunur.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli 14 ölkədən 140-dan çox alimin qatıldığı  beynəlxalq konfransın Azərbaycan təcrübəsinin daha dərindən öyrənilməsinə, səmərəli elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına, ortaq layihələrin və yeni ideyaların meydana çıxmasına təkan verəcəyinə əminliyini bildirib, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.

«Утвержденная Президентом Ильхамом Алиевым Государственная программа по использованию альтернативных и возобновляемых источников энергии превратит республику в одну из стран мира, обладающих богатым потенциалом в данной сфере»
15.10.2025 16:40
В Азербайджане в рамках мероприятия COP29 и в последующий период такие понятия, как «зеленая экономическая зона», «зеленая энергия», «зеленая энергетика», «зеленые технологии», «зеленые трансформации», стали не просто научными направлениями, они выражают нашу реальность.
Этими мыслями президент НАНА академик Иса Габиббейли поделился в ходе своего выступления на международной конференции «Вызовы в сфере энергетики, продовольствия, окружающей среды и климатической безопасности» (Toward the Challenges in Energy, Food, Environment, and Climate Security – EFEC 2025), которая начала свою работу 15-го октября в Баку.
Академик подчеркнул значимость мероприятия, отметив при этом, что проведение такой влиятельной международной конференции именно в Азербайджане является полностью логичным решением, тема конференции созвучна с основными положениями программы Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которая в прошлом году состоялась на высоком уровне в Азербайджане, мероприятие является продолжением идей и целей COP29 в научной сфере.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что проведение в Азербайджане под патронажем и при участии Президента Ильхама Алиева такого важнейшего мероприятия, как COP29, является логическим результатом вклада, который наше государство вносит в стратегию перехода к зеленой экономике, охране окружающей среды на национальном, региональном и глобальном уровнях, работе по борьбе с изменением климата. По словам академика, COP29 оказал влияние на различные сферы общественной жизни в Азербайджане, экономику, а также привнес новшества в научное мышление. Международное мероприятие COP29 является важной страницей в истории страны и истории мировой науки в глобальном смысле.
Руководитель НАНА отметил, что в настоящее время успешно продолжают свою деятельность объявленные главой государства зоны зеленой энергетики в Нахчыване, Карабахе и Восточном Зангезуре.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в Азербайджане реализуются важные государственные программы, нацеленные на развитие «зеленой энергетики», по использованию альтернативных источников энергии наша страна занимает одно из лидирующих мест не только на просторах СНГ, но и во всем мире. Академик отметил, что использованию альтернативных и возобновляемых источников энергии способствуют не только внутренние ресурсы Азербайджана, но и привлечение зарубежных инвестиций в данную сферу, что является составной частью государственной политики. В ближайшее время Азербайджан будет экспортером не только нефти и газа, но и альтернативных источников энергии.
По словам руководителя НАНА, утвержденная Президентом Ильхамом Алиевым Государственная программа по использованию альтернативных и возобновляемых источников энергии превратит республику в одну из стран мира, обладающих богатым потенциалом в данной сфере.
В Азербайджане, который расположен на перекрестке различных культур и континентов, продолжил академик Иса Габиббейли, реализуются мероприятия не только в сфере эксплуатации, производства и экспорта различных источников энергии, но и в области изучения и научного обоснования этих отраслей. В нашей стране сформированы крупные научные школы по изучению альтернативных источников энергии, экологических проблем, вопросов продовольственной, экологической и климатической безопасности, республика известна выдающимися учеными, которые внесли весомый вклад в развитие данных сфер, исследования в этом направлении продолжаются. Эти проблемы уже более полувека изучаются в различных научно-исследовательских учреждениях Министерства науки и образования, результаты исследований доводятся до внимания общественности и применяются на практике.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что международная конференция, на которой принимают участие более 140-а ученых из 14-ти стран мира, будет способствовать более глубокому изучению опыта Азербайджана, установлению плодотворного научного сотрудничества, разработке совместных проектов и появлению новых идей, и пожелал успехов работе конференции.