Fətəli xan Xoyskinin 150 illik yubileyi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planı təsdiqlənib
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə edilən növbəti məsələ Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Fətəli xan Xoyskinin 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 17 sentyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının təsdiq edilməsi barədə olub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Sərəncamın icrası ilə əlaqədar olaraq AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən 29 sentyabr 2025-ci il tarixində qərar qəbul edilib və AMEA-nın müvafiq elmi bölmələrinə, müəssisə və təşkilatlarına, regional elmi bölmə və mərkəzlərinə Fətəli xan Xoyskinin 150 illiyinin qeyd edilməsi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının hazırlanması üçün təkliflərin hazırlanaraq AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinə təqdim edilməsi tapşırılıb. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, ötən müddət ərzində təqdim olunmuş təkliflər əsasında AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsi tərəfindən Fətəli xan Xoyskinin 150 illik yubileyi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının layihəsi hazırlanaraq AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim olunub.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov Tədbirlər planını təqdim edib. Bildirib ki, Tədbirlər planında “Fətəli xan Xoyski: Azərbaycanın milli dövlətçilik tarixində fenomenal şəxsiyyət”, “Azərbaycanın istiqlal mücahidi”, “Fətəli xan Xoyskinin həyatı və ictimai-siyasi fəaliyyəti”, “Azərbaycan ədəbiyyatında Fətəli xan Xoyskinin bədii obrazı”, “Azərbaycan milli dövlətçilik tarixində Fətəli xan Xoyski irsi - ədalətin, vətənpərvərliyin və istiqlalın təcəssümü”, “Cümhuriyyət qurucularından biri: Fətəli xan Xoyskinin həyat və fəaliyyəti” mövzusunda seminar, konfrans və s. tədbirlərin keçirilməsi, “Fətəli xan Xoyski” monoqrafiyasının və digər nəşrlərin çapı nəzərdə tutulub.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın Rəyasət Heyəti Fətəli xan Xoyskinin 150 illik yubileyi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planını təsdiqləyib.

На заседании Президиума НАНА был обсужден вопрос об утверждении Плана мероприятий НАНА, связанного с исполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 17 сентября 2025 года «О проведении 150-летнего юбилея Фатали хана Хойского».
Президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что 29 сентября текущего года Президиум НАНА принял постановление, связанное с исполнением Распоряжения, соответствующим научным отделениям, учреждениям и организациям, региональным научным отделениям и центрам НАНА было поручено подготовить предложения в связи с разработкой указанного Плана мероприятий НАНА и представить их Отделению общественных наук НАНА. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что за истекший период на основе представленных предложений Отделение общественных наук НАНА подготовило и представило Президиуму Академии наук проект Плана мероприятий НАНА в связи со 150-летним юбилеем Фатали хана Хойского.
Затем академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов представил вниманию присутствующих План мероприятий. Академик отметил, что, согласно Плану мероприятий, предусмотрено проведение семинаров, конференций и прочих мероприятий, охватывающих такие темы, как «Фатали хан Хойский: феноменальная личность в истории национальной государственности Азербайджана», «Борец за независимость Азербайджана», «Жизнь и общественно-политическая деятельность Фатали хана Хойского», «Художественный образ Фатали хана Хойского в азербайджанской литературе», «Наследие Фатали хана Хойского в истории национальной государственности Азербайджана – воплощение справедливости, патриотизма и независимости», «Один из основателей Республики: жизнь и деятельность Фатали хана Хойского», издание монографии «Фатали хан Хойский» и других трудов.
Учитывая все вышеизложенное, Президиум Академии наук утвердил План мероприятий НАНА в связи со 150-летним юбилеем Фатали хана Хойского.