Akademik İradə Hüseynova: “Qlobal iqlim dəyişiklikləri elmin strateji məsuliyyətini daha da artırır”
24.10.2025 10:40
Bu gün biz artıq yeni bir mərhələyə – ekoloji baxımdan təmiz, texnoloji cəhətdən səmərəli ikinci “yaşıl inqilab” dövrünə qədəm qoyuruq.
Bu sözləri AMEA-da “COP29: Qlobal və milli çağırışlar, elmin vəzifələri” kitabının təqdimat mərasimində AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova deyib.
Akademik İradə Hüseynova COP29-un təkcə ekoloji və iqlim diplomatiyası baxımından deyil, həm də qlobal elmi inteqrasiyanın, bilik və innovasiyaların birləşdiyi bir məkan kimi tarixə düşdüyünü söyləyib. O, Azərbaycanın bu mötəbər tədbirə ev sahibliyi etməsinin ölkəmizin qlobal ekosistem idarəçiliyində artan nüfuzunun, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə formalaşmış “yaşıl transformasiya” kursunun və milli elmin dövlət siyasətinə dərin inteqrasiyasının parlaq göstəricisi olduğunu bildirib.
Alim “COP29: Qlobal və milli çağırışlar, elmin vəzifələri” adlı kitabın Azərbaycanın həm milli, həm də qlobal elmi məkan üçün strateji əhəmiyyətə malik olan COP29 tədbirlərinin məqsəd və vəzifələrinə, onun nəticə və çağırışlarına həsr olunmuş elmi fikir və analitik düşüncə məhsullarının toplanması, təhlili və ümumiləşdirilməsi yolu ilə ərsəyə gətirildiyini deyib. Bu nəşrin, eyni zamanda, milli elmin beynəlxalq elmi məkanla sintezini və inteqrasiyasını əks etdirdiyini vurğulayıb.
Qlobal iqlim dəyişiklikləri, biomüxtəlifliyin qorunması, su, qida və enerji təhlükəsizliyi kimi problemlərin bu gün elmin strateji məsuliyyətini daha da artırdığını söyləyən akademik İradə Hüseynova bu baxımdan təqdim olunan nəşrin həm elmi-nəzəri, həm də tətbiqi baxımdan dəyərli fikir və mülahizələrlə zəngin olduğunu bildirib.
Post-COP29 dövründə ekoloji təhsil, iqlim davranışı mədəniyyəti və gənc alimlərin bu sahədə aktivliyinin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib.
O, artıq “elm üçün elm” mərhələsindən “dayanıqlı gələcək üçün elm” mərhələsinə keçidin baş verdiyini, bu gün elmin yalnız müşahidə edən deyil, həm də prosesləri yönəldən, proqnoz verən və qərarların qəbuluna elmi əsas yaradan mühüm qüvvə kimi çıxış etdiyini qeyd edib. Bildirib ki, təqdim olunan kitabda AMEA-da “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində həyata keçirilmiş çoxsaylı tədbirlər sistemləşdirilmiş şəkildə təqdim olunub, topluda 30-dan çox kitab və monoqrafiya, eləcə də 50-dən artıq elmi konfrans, dəyirmi masa, seminar və sərgi haqqında məlumat yer alıb.
Alimin sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” sənədində vurğulandığı kimi, təmiz ətraf mühitə və “yaşıl artım” modelinə əsaslanan inkişaf strategiyası dövlət siyasətinin prioritet istiqamətidir və elm bu siyasətin fundamental dayağını təşkil edir. “İnanırıq ki, AMEA və ölkənin digər elmi qurumları bu istiqamətdə elmi koordinasiyanı daha da gücləndirərək, COP29-un elmi irsini ölkəmizin ekoloji təhlükəsizliyi və innovativ inkişaf strategiyasına elmi platforma kimi daxil edəcək”, – deyə akademik İradə Hüseynova əlavə edib.

Академик Ирада Гусейнова: «Глобальное изменение климата ещё больше повышает стратегическую ответственность науки»
24.10.2025 10:40
Сегодня мы вступаем в эпоху «экологически чистой», технологически эффективной второй «зеленой революции».
Этими мыслями вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий академик Ирада Гусейнова поделилась в ходе своего выступления во время проходившей в НАНА презентации книги «COP29: глобальные и национальные вызовы, задачи науки».
Академик Ирада Гусейнова сообщила, что COP29 вошел в историю не только с точки зрения развития экологической и климатической дипломатии, но и в качестве пространства глобальной научной интеграции, объединившего знания и инновации. Академик подчеркнула, что проведение мероприятия подобного масштаба в Азербайджане – блестящий показатель растущего авторитета нашей страны в глобальном экосистемном управлении, глубокой интеграции сформированного под руководством Президента Ильхама Алиева курса «зеленой трансформации» и национальной науки в государственную политику.
Ученый отметила, что в книге «COP29: глобальные и национальные вызовы, задачи науки» собраны, проанализированы и обобщены продукты научной мысли и аналитического мышления, посвященные целям и задачам, результатам и вызовам мероприятий COP29, имеющих стратегическое значение как для отечественного, так и для глобального научного пространства. Академик подчеркнула, что данное издание также отражает синтез и интеграцию национальной науки с международной научной средой.
Сказав, что сегодня такие проблемы, как глобальное изменение климата, охрана биоразнообразия, нехватка воды, продовольственная и энергетическая безопасность, ещё больше повышают стратегическую ответственность науки, академик Ирада Гусейнова добавила, что с этой точки зрения презентуемое издание богато ценными мыслями и умозаключениями как научно-теоретического, так и прикладного характера.
В период пост-COP29, продолжила академик, особое значение имеют экологическое образование, культура климатического поведения и активность молодых ученых в данной сфере.
Академик Ирада Гусейнова сообщила, что уже произошел переход от этапа «наука для науки» к этапу «наука для устойчивого будущего», сегодня наука – это не только наблюдатель, она направляет и прогнозирует процессы, выступает в качестве важной силы, создающей научные основы для принятия решений. Академик отметила, что в представленной книге систематизированы многочисленные мероприятия, реализованные в НАНА в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира» и COP29, в сборнике приводится информация о более 30-ти книгах и монографиях, более 50-ти научных конференциях, круглых столах, семинарах и выставках.
Как подчеркивается в утвержденном Президентом Ильхамом Алиевым документе «Азербайджан 2030: Национальные приоритеты социально-экономического развития», продолжила ученый, одним из приоритетных направлений государственной политики является стратегия развития, опирающаяся на модель чистой окружающей среды и «зеленого роста», и наука является фундаментом этой политики: «Мы верим, что НАНА и другие научные организации страны ещё больше усилят научную координацию в данном направлении, введут научное наследие COP29 в стратегию экологической безопасности и инновационного развития нашей страны в качестве научной платформы».