Son illərdə ölkədə həyata keçirilən islahatlar Azərbaycan təhsil sistemini regionda texnoloji inkişafın mərkəzinə çevirib. Rəqəmsallaşma və süni intellekt istiqamətində elmi strategiyaların formalaşdırılması, bu sahələrdə tədqiqat potensialının gücləndirilməsi dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindəndir. Xüsusilə idarəetmə, sosial innovasiyalar və insan kapitalının inkişafı istiqamətində yanaşmaların dərinləşdirilməsi qarşıya qoyulan mühüm vəzifələrdəndir.
Bu barədə Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 80 illik yubileyinə həsr olunmuş yığıncaqda çıxışı zamanı məlumat verib.
Nazir ölkə rəhbərliyinin elm və təhsil sahəsinə göstərdiyi yüksək diqqət və qayğıdan danışıb. O, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan elm və təhsilinin müasir əsaslar üzərində formalaşmasında və bu sahələrin strateji inkişaf istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində oynadığı müstəsna rolu diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, bu siyasi və ideoloji xəttin Prezident İlham Əliyev tərəfindən ardıcıl şəkildə davam etdirilməsi nəticəsində son illərdə ölkəmizin elm və təhsil sistemi yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Bu inkişafın məntiqi nəticəsi kimi, ölkənin müxtəlif bölgələrində, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə elm və təhsil infrastrukturunun yenidən qurulması istiqamətində mühüm addımlar atılır.
Onun sözlərinə görə, Qarabağ Universitetinin fəaliyyətə başlaması təkcə yeni bir ali təhsil ocağı deyil, həm də Azərbaycanın milli suverenliyinin və qürurunun bərpasını simvolizə edən tarixi hadisədir. Bu universitetin yaranması azad edilmiş torpaqlarda elmin, bilik və yaradıcılığın dirçəlişini təcəssüm etdirir.
Emin Əmrullayev çıxışında Azərbaycanın bir dövlət olaraq qarşısında dayanan geniş imkanlardan bəhs edib. Bildirib ki, ölkəmiz mövcud elmi, intellektual və texnoloji potensialını səmərəli şəkildə səfərbər etməklə qısa müddət ərzində regionun lider ölkəsinə çevrilmək imkanına malikdir. Bu məqsədlə insan kapitalının inkişafı, innovasiyaların dəstəklənməsi və rəqəmsal transformasiyanın sürətləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən siyasət ölkənin gələcək inkişafına mühüm töhfə verəcək.
Nazir “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası” layihəsində elm və ali təhsillə bağlı müəyyənləşdirilmiş əsas istiqamətlərdən bəhs edərək vurğulayıb ki, qarşıdakı dövrdə ali təhsilin əhatəliliyinin və əlçatanlığının artırılması, tədris məzmununun müasirləşdirilməsi, keyfiyyət göstəricilərinin yüksəldilməsi, beynəlxalq rəqabətlilik və akademik mobilliyin gücləndirilməsi prioritet istiqamətlər kimi müəyyənləşdirilib. O, qeyd edib ki, dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində elmin və ali təhsilin inkişafı, elmi potensialın gücləndirilməsi və maliyyə dayanıqlılığının təmin edilməsi bu strategiyanın əsas hədəflərindən biridir. Bu baxımdan bilik və texnologiyaların effektiv transferi 2027–2030-cu illərdə Azərbaycan elminin aparıcı istiqamətlərindən biri olacaq.
Emin Əmrullayev elmi kadr hazırlığının müasir tələblərə uyğun təşkilinin yeni yanaşmalar və layihələr əsasında həyata keçirildiyini söyləyib.
Nazir çıxışının sonunda qarşıdan gələn Zəfər Günü və AMEA-nın 80 illik yubileyi münasibətilə Akademiya kollektivini və bütün Azərbaycan elmi ictimaiyyətini təbrik edib. Bildirib ki, Zəfər Günü xalqımızın birliyi, iradəsi, elmi-intellektual potensialı və müzəffər ordumuzun qəhrəmanlığı ilə qazanılmış tarixi qələbəsinin rəmzidir. Azərbaycan elminin yeni mərhələdə inkişafı və intellektual potensialın gücləndirilməsi məhz bu Zəfər ruhunun davamı kimi ölkəmizin gələcək yüksəlişinə xidmət edəcək.

Реформы, которые проводятся в последние годы в стране, превратили систему образования Азербайджана в центр технологического развития в регионе. Формирование научных стратегий в области цифровизации и искусственного интеллекта, усиление исследовательского потенциала в этих сферах находятся в числе основных приоритетов государственной политики. Среди стоящих перед нами важных задач – углубление подходов в таких сферах, как управление, социальные инновации и развитие человеческого капитала.
Об этом министр науки и образования Эмин Амруллаев рассказал в своем выступлении на собрании, посвященном 80-летнему юбилею Национальной академии наук Азербайджана.
Министр рассказал о внимании и заботе руководства страны о науке и образовании, а также об исключительной роли общенационального лидера Гейдара Алиева в формировании отечественной науки и образования на основе современных стандартов и определении стратегических направлений развития этих сфер. Он подчеркнул, что этот политический и идеологический курс последовательно продолжает Президент Ильхам Алиев, вследствие этого в последние годы начался новый этап развития системы науки и образования Азербайджана. В качестве логического результата этого развития выступают важные шаги, предпринятые в сфере реорганизации инфраструктуры науки и образования в различных регионах страны, в том числе и на освобожденных от оккупации территориях.
По словам Эмина Амруллаева, начало деятельности Карабахского университета – это историческое событие, которое символизирует не только учреждение нового высшего учебного заведения, но и восстановление национального суверенитета и гордости Азербайджана. Создание этого университета является воплощением возрождения науки, знаний и творчества на освобожденных территориях.
В своем выступлении Эмин Амруллаев рассказал и о широких возможностях, которые есть у Азербайджанского государства. Он сообщил, что, эффективно мобилизовав весь научный, интеллектуальный и технологический потенциал, наша страна может в короткие сроки превратиться в лидера среди стран региона в данной сфере. Проводимая политика в сфере развития человеческого капитала, поддержки инноваций и ускорения цифровой трансформации внесет важный вклад в дальнейшее развитие республики.
Говоря об основных направлениях, которые определены в связи с наукой и высшим образованием в проекте «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2027-2030 годы», министр подчеркнул, что приоритетными сферами в предстоящий период определены расширение охвата и повышение доступности высшего образования, модернизация содержания обучения, повышение качественных показателей, усиление международной конкурентоспособности и академической мобильности. Он отметил, что одной из основных целей данной стратегии в рамках сотрудничества между государством и частным сектором является развитие науки и высшего образования, усиление научного потенциала и обеспечение финансовой устойчивости. С этой точки зрения эффективный трансфер знаний и технологий станет одним из ведущих направлений отечественной науки в 2027-2030-х гг.
Эмин Амруллаев также сообщил, что организация подготовки научных кадров в соответствии с современными требованиями производится на основе новых подходов и проектов.
В заключение своего выступления министр поздравил коллектив Академии наук и всю научную общественность Азербайджана с наступающим Днем Победы и 80-летним юбилеем НАНА. Он подчеркнул, что День Победы – это символ единства и воли нашего народа, исторической Победы, одержанной благодаря его научно-интеллектуальному потенциалу и героизму нашей победоносной армии. Развитие отечественной науки на новом этапе и усиление интеллектуального потенциала приведет к ещё большему развитию нашей страны, что будет продолжением этого духа Победы.