Noyabrın 5-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində Akademiyanın 80 illik yubileyi çərçivəsində Türk Dünyası Milli Elmlər Akademiyaları Birliyinin (UNASTW) Baş Assambleyasının VIII iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın 80 illik yubileyi çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Türk dünyasının Elmlər Akademiyalarının rəhbər heyətləri iştirak ediblər.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli “XXI əsrin türkoloji çağırışları və Türkoloji Qurultaya hazırlıq” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, Prezident İlham Əliyevin AMEA-nın yubiley tədbirindəki çıxışının Azərbaycan elminin gələcək inkişaf istiqamətlərini müəyyənləşdirdiyini diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının imzaladığı “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamının tarixi əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu istiqamətdə AMEA-da tədbirlər planının hazırlandığını bildirib.
AMEA rəhbəri Türk Dünyası Milli Elmlər Akademiyaları Birliyinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, təşkilatın türk dövlətləri arasında elmi inteqrasiyanın güclənməsinə mühüm töhfə verdiyini söyləyib. O, Birinci Türkoloji Qurultayda irəli sürülmüş ideyaların bu gün yeni tarixi şəraitdə gerçəkləşdiyini, türk dövlətləri arasında qardaşlıq və mədəni əməkdaşlığın artıq sistemli xarakter aldığını diqqətə çatdırıb. Həmçinin Prezident İlham Əliyevin “Bizim ailəmiz Türk dünyasıdır” fikrinə istinad edərək, elm və təhsil sahəsində birgə təşəbbüslərin strateji əhəmiyyətini vurğulayıb.
Azərbaycanda türkologiya elminin yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın elmi-tədqiqat institutlarında türkologiya ilə bağlı ixtisaslaşmış şöbələrin yaradıldığını, türk dillərinin müqayisəli tədqiqi və yeni elmi prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımların atıldığını bildirib. O, həmçinin ortaq əlifba ideyasının bu gün Türk Dövlətləri Təşkilatı səviyyəsində reallaşdırıldığını və Azərbaycan alimlərinin bu istiqamətdə sanballı tədqiqatlar apardığını diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da Birinci Türkoloji Qurultayla bağlı müxtəlif dillərdə 10-a yaxın kitabın nəşr olunacağını da vurğulayıb.
Sonra Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti akademik Şahin Mustafayev “Türk Dünyası Elmlər Akademiyalarının elmi inteqrasiya prosesi: nailiyyətlər və gələcəyə baxış” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. O, tədbirdə iştirakdan məmnunluğunu ifadə edərək AMEA-nın 80 illik yubileyinin Azərbaycan elminin, mədəniyyətinin və texnoloji inkişafının mühüm göstəricisi olduğunu qeyd edib. Akademik Şahin Mustafayev, eyni zamanda, Türk Dünyası Milli Elmlər Akademiyaları Birliyinin və Beynəlxalq Türk Akademiyasının türk xalqlarının elmi-mədəni birliyinin möhkəmlənməsində xüsusi rol oynadığını vurğulayıb. Bildirib ki, Beynəlxalq Türk Akademiyası yarandığı vaxtdan Türk dünyasında elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın aparıcı mərkəzinə çevrilib, son illərdə isə fəaliyyəti Türk Dövlətləri Təşkilatının strateji baxışı ilə uyğunlaşaraq yeni məzmun qazanıb.
Akademik Şahin Mustafayev çıxışında Türk dövlətləri arasında elmi inteqrasiyanın dərinləşməsi istiqamətində həyata keçirilən birgə təşəbbüslərdən bəhs edib. O, 2023-cü ildə Astanada keçirilmiş Türk Dövlətləri Təşkilatının Zirvə toplantısında Türk Akademiyasının fəaliyyət dairəsinə təbiət və tətbiqi elmlərin daxil edilməsinin elmi əməkdaşlıqda yeni mərhələ açdığını bildirib. Alim, həmçinin TÜBİTAK-ın “Türk Dövlətləri arasında Strateji Elmi Tədqiqat Əməkdaşlığı Gündəliyi” sənədinin hazırlanmasını, ortaq tədqiqatların maliyyələşmə mexanizmlərinin yaradılmasını və Türkologiya Yay Məktəbi proqramının gənc alimlər üçün elmi mübadilə platformasına çevrilməsini xüsusi qeyd edib. Vurğulayıb ki, süni intellekt, rəqəmsal texnologiyalar və iqlim dəyişiklikləri dövründə Türk dövlətlərinin birgə elmi fəaliyyəti həm regionun, həm də qlobal elmin inkişafına mühüm töhfə verir.
Tədbirdə Türk Dünyası Milli Elmlər Akademiyaları Birliyinin müddətli prezidenti və Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) prezidenti professor Müzəffər Şəkər “Türk Dünyası Milli Elmlər Akademiyaları Birliyinin (UNASTW) 2024-2025-ci illər üçün fəaliyyətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim çıxışında Türk dövlətləri arasında elmi əməkdaşlığın yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu vurğulayıb.
TÜBA prezidenti 2024-cü ilin avqust ayında Qazaxıstanın Türküstan şəhərində keçirilmiş VI Türk Dövlətləri Yay Məktəbinin, eləcə də “Enerji” və “Türkologiya” mövzularında təşkil olunmuş elmi seminarların Türk dövlətləri arasında intellektual körpü rolunu oynadığını bildirib. Qeyd edib ki, bu kimi təşəbbüslər Beynəlxalq Türk Akademiyasının, TÜBA-nın, Türk Dil Qurumunun və digər tərəfdaş qurumların birgə fəaliyyəti nəticəsində gənc tədqiqatçıların beynəlxalq səviyyədə təcrübə qazanmasına imkan yaradır.
Tədbirdə, həmçinin Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Şavkat Ayupov, Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti yanında Qazaxıstan Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti akademik Askar Cumadildayev, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid və digərləri çıxış edərək Türk dünyasında elmi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, ortaq elmi platformaların yaradılması və gənc alimlərin inteqrasiyasının təşviqi kimi məsələlər ətrafında fikirlərini bölüşüblər. Çıxış edənlər AMEA-nın elm sahəsində oynadığı aparıcı rolu yüksək qiymətləndirərək, Türk dövlətləri arasında elmi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıblar.
Sonra Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun layihə rəhbəri Leyla Həsənova qurumun prezidenti Aktotı Raimkulovanın AMEA-nın 80 illiyi ilə bağlı təbrik məktubunu səsləndirib.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva çıxış edərək Səmərqənddə keçirilən BMT-nin Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (UNESCO) 43-cü Baş Konfransında 15 dekabr tarixinin Ümumdünya Türk Dili Ailəsi Günü elan edilməsi ilə bağlı qərarı diqqətə çatdırıb.
Sonda AMEA ilə Türkiyə Elmlər Akademiyası arasında “2026 Türkologiya Konqresi çərçivəsində anlaşma memorandumu” imzalanıb. Sənədi akademik İsa Həbibbəyli və professor Müzəffər Şəkər imzalayıblar.

5-го ноября в здании Президиума НАНА в рамках 80-летнего юбилея НАНА состоялось VIII заседание Генеральной ассамблеи Союза национальных академий наук тюркского мира (UNASTW).
На мероприятии приняли участие главы академий наук тюркского мира, которые находятся с визитом в нашей стране по случаю 80-летнего юбилея НАНА.
Выступая с докладом на тему «Вызовы в области тюркологии XXI века и подготовка к Тюркологическому съезду», президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в своем выступлении на юбилейном собрании НАНА Президент Ильхам Алиев определил дальнейшие сферы развития отечественной науки. Академик также подчеркнул историческую значимость подписанного главой государства Распоряжения «О проведении 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда» и отметил, что в связи с этим документом разрабатывается План мероприятий НАНА.
Руководитель НАНА высоко оценил деятельность Союза национальных академий наук тюркского мира и подчеркнул, что организация вносит важный вклад в усиление научной интеграции среди тюркских государств. Академик сообщил, что выдвинутые на Первом тюркологическом съезде идеи реализуются сегодня в новых исторических условиях, братство и культурное сотрудничество между тюркскими государствами уже носит системный характер. Цитируя изречение Президента Ильхама Алиева «Наша семья – это тюркский мир», академик подчеркнул стратегическое значение совместных инициатив в области науки и образования.
Сказав, что в Азербайджане начался новый этап развития тюркологии, академик Иса Габиббейли добавил, что в научно-исследовательских институтах НАНА созданы специализирующиеся в области тюркологии отделы, реализуются важные мероприятия, нацеленные на сравнительное изучение тюркских языков и определение новых научных приоритетов. Академик также отметил, что идея об общем алфавите сегодня реализуется на уровне Организации тюркских государств, азербайджанские ученые ведут глубокие исследования в данном направлении. Академик подчеркнул, что в связи с Первым тюркологическим съездом в НАНА будут изданы около 10-ти книг на различных языках.
Затем свой доклад на тему «Процесс научной интеграции академий наук тюркского мира: достижения и взгляд в будущее» представил президент Международной тюркской академии академик Шахин Мустафаев. Выразив удовлетворение участием на мероприятии, академик сообщил, что 80-летний юбилей НАНА является важным показателем развития отечественной науки, культуры и технологий. Академик Шахин Мустафаев подчеркнул, что Союз национальных академий наук тюркского мира и Международная тюркская академия играют особую роль в укреплении научно-культурного единства тюркских народов. За истекший период, продолжил академик, Международная тюркская академия превратилась в ведущий центр сотрудничества между странами тюркского мира в сфере науки, образования и культуры, а в последние годы деятельность организации приведена в соответствие со стратегическим подходом Организации тюркских государств и тем самым приобрела новое содержание.
В своем выступлении академик Шахин Мустафаев рассказал о совместных инициативах, реализованных в сфере углубления научной интеграции между тюркскими государствами. Академик сообщил, что в 2023 году на Саммите Организации тюркских государств в Астане в круг деятельности Тюркской академии были включены сферы естественных и прикладных наук, что стало началом нового этапа в развитии научного сотрудничества. Ученый особо отметил разработку документа TÜBİTAK «Повестка стратегического научно-исследовательского сотрудничества между тюркскими государствами», создание механизмов финансирования совместных исследований и превращение программы Летней школы тюркологии в платформу обмена знаниями и опытом для молодых ученых. Академик подчеркнул, что в период искусственного интеллекта, цифровых технологий и изменения климата совместная научная деятельность тюркских государств вносит весомый вклад в развитие и региональной, и мировой науки.
Выступая с докладом на тему «Деятельность Союза национальных академий наук тюркского мира (UNASTW) в 2024-2025 годах», временный президент UNASTW и президент Академии наук Турции (TÜBA) профессор Музаффер Шекер подчеркнул, что начался новый этап развития научного сотрудничества между тюркскими государствами.
Президент TÜBA сообщил, что прошедшая в августе 2024 года в городе Туркестан (Казахстан) VI Летняя школа тюркских государств, а также научные семинары, организованные по темам энергетики и тюркологии, сыграли роль интеллектуального моста между тюркскими государствами. Ученый отметил, что подобные инициативы, реализуемые в ходе совместной деятельности Международной тюркской академии, TÜBA, Турецкого лингвистического общества и других организаций-партнеров, дают возможность молодым исследователям расширять свои знания и опыт на международном уровне.
На мероприятии также выступили президент Академии наук Республики Узбекистан академик Шавкат Аюпов, вице-президент Национальной академии наук Республики Казахстан при Президенте Республики Казахстан академик Аскар Джумадильдаев, председатель Совета печати Азербайджана Рашад Меджид и другие, которые поделились своими мыслями об укреплении научного сотрудничества в тюркском мире, создании общих научных платформ и расширении интеграции молодых ученых. Выступающие высоко оценили ведущую роль НАНА в сфере науки и подчеркнули необходимость в дальнейшем развитии научных связей между тюркскими государствами.
Далее руководитель проектов Фонда тюркской культуры и наследия Лейла Гасанова зачитала поздравительное письмо президента организации Актоты Раимкуловой по случаю 80-летия НАНА.
В своем выступлении заведующая Отделом делопроизводства и протокола аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии Эсмер Алиева рассказала о постановлении, принятом на 43-й сессии Генеральной конференции Организации по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО), которая состоялась в Самарканде, по которому ежегодно 15 декабря будет отмечаться Всемирный день семьи тюркских языков.
В заключение был подписан Меморандум о взаимопонимании между НАНА и Академией наук Турции в рамках Тюркологического конгресса – 2026. Документ подписали академик Иса Габиббейли и профессор Музаффер Шекер.