AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Şuranın sədri, akademik Rafael Hüseynov Şuraya elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlığı proqramları üzrə daxil olan doktorant və dissertantların mövzuları, rəhbərləri və məsləhətçiləri barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, dissertasiya mövzularının seksiyalarda ixtisasçı alimlər tərəfindən hərtərəfli müzakirə olunması vacib məsələdir. Bu istiqamətdə müzakirələrin aparılması Filologiya problemləri üzrə elmi şurada prioritet sahələrin qiymətləndirilməsinə, tədqiqat işlərinin düzgün istiqamətləndirilməsinə, təkrarçılığın aradan qaldırılmasına və mövzuların daha tez təsdiq edilməsinə imkan verir.
Sonra uyğun seksiyalar üzrə yeni qəbul olunmuş doktorant və dissertantların mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb.
Tədbirdə 6-sı elmlər doktorluğu, 21-i isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 27 dissertasiya mövzusu bəzilərində müəyyən dəyişikliklər nəzərə alınmaqla təsdiqlənib.
Müzakirələrdə filologiya üzrə elmlər doktorları Əsgər Rəsulov, Azadə Musayeva, Bədirxan Əhmədov, Bilal İsmayılov, Cəlil Nağıyev, Fəxrəddin Veysəlli, Qəzənfər Kazımov, Qulu Məhərrəmli, Nadir Məmmədli, Şəfəq Əlibəyli, Mehdi Kazımov və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

В Национальном музее азербайджанской литературы НАНА состоялось очередное заседание Ученого совета по проблемам филологии Совета координации научных исследований Азербайджанской Республики.
Открыв мероприятие вступительным словом, председатель совета, академик Рафаэль Гусейнов проинформировал о темах, руководителях и консультантах диссертантов и докторантов, вступивших в совет по программе подготовки докторов наук и докторов философии. Было отмечено, что всестороннее обсуждение диссертационных тем специализированными учеными в секциях имеет немаловажное значение. Проведение обсуждений в данном направлении создает возможность для оценки приоритетных отраслей, правильного направления исследовательских работ, устранения повторений, своевременного утверждения тем в Ученом совете по проблемам филологии.
Далее были проведены широкие обсуждения тем новых диссертантов и докторантов, поступивших по соответственным секциям.
На мероприятии со внесением некоторых изменений были утверждены 27 диссертационных тем, из которых 6 были представлены по программе подготовки докторов наук, а 21 – докторов философии.
В рамках обсуждений свои мнения и предложения также выдвинули доктора филологических наук Аскер Расулов, Азада Мусаева, Бадирхан Ахмедов, Билал Исмаилов, Джалил Нагиев, Фахраддин Вейсалли, Газанфар Кязимов, Гулу Магеррамли, Надир Мамедли, Шафаг Алибейли, Мехти Кязимов и другие.