AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Şuranın sədri, akademik Rafael Hüseynov Şuraya elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlığı proqramları üzrə daxil olan doktorant və dissertantların mövzuları, rəhbərləri və məsləhətçiləri barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, dissertasiya mövzularının seksiyalarda ixtisasçı alimlər tərəfindən hərtərəfli müzakirə olunması vacib məsələdir. Bu istiqamətdə müzakirələrin aparılması Filologiya problemləri üzrə elmi şurada prioritet sahələrin qiymətləndirilməsinə, tədqiqat işlərinin düzgün istiqamətləndirilməsinə, təkrarçılığın aradan qaldırılmasına və mövzuların daha tez təsdiq edilməsinə imkan verir.
Sonra uyğun seksiyalar üzrə yeni qəbul olunmuş doktorant və dissertantların mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb.
Tədbirdə 6-sı elmlər doktorluğu, 21-i isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 27 dissertasiya mövzusu bəzilərində müəyyən dəyişikliklər nəzərə alınmaqla təsdiqlənib.
Müzakirələrdə filologiya üzrə elmlər doktorları Əsgər Rəsulov, Azadə Musayeva, Bədirxan Əhmədov, Bilal İsmayılov, Cəlil Nağıyev, Fəxrəddin Veysəlli, Qəzənfər Kazımov, Qulu Məhərrəmli, Nadir Məmmədli, Şəfəq Əlibəyli, Mehdi Kazımov və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

ANAS National Museum of Azerbaijani Literature held a regular meeting of the Academic Council of Coordination Council of Scientific Research of the Republic of Azerbaijan on the problems of philology. Opening the event, Chairman of the Board, Academician Rafael Huseynov informed about the topics, directors and consultants of dissertates and doctoral students, who entered the Council on the training program for doctors and PhD.
It was noted that, a comprehensive discussion of the thesis is of great importance in specialized scientific sections.
Carrying out of discussions in this area makes it possible to evaluate the priority sectors, the correct direction research activities, eliminating repetitions, the timely approval of the Scientific Council on the philological problems.
Further, were held extensive discussions of themes of new dissertates and doctoral students, received from the relevant sections.
At the event, with some changes were approved 27 theses, 6 of which were presented according to the training program for doctors and 21 - PhD.
The discussion was attended by Doctor of Philology Azer Rasulov, Azada Musayeva, Badirkhan Ahmadov, Bilal Ismayilov, Jalil Nagiyev, Fakhraddin Veysalli, Gazanfar Kazimov, Gulu Maharramli, Nadir Mammadli, Shafaq Alibeyli, Mehdi Kazimov and others that put forward their views and suggestions.