Akademik İsa Həbibbəyli Honkonq Kore Akademiyasının nümayəndələri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın 80 illik yubileyi çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Çin Xalq Respublikasının Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei, Baş katibliyin icraçı müavini prof. Raymond J.Wu, İdarə Heyətinin üzvü professor Yingsan Geng və Katibliyin asistenti Liu Lianzhi ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli qonaqları salamlayıb, Honkonq Kore Akademiyası ilə artıq bir neçə ildir ki, sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Akademiyanın 80 illik yubileyində iştirak onlar üçün də faydalı olub və AMEA-nın yığıncağında iştirak edən 20-yə yaxın ölkənin akademik qurumları ilə əməkdaşlıq imkanları yaranıb.
Birgə əməkdaşlıq üçün geniş imkanların mövcud olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli Honkonq Kore Akademiyasının təklifləri ilə tanış olduğunu, Humanitar və İctimai Elmlər, eləcə də süni intellekt istiqamətində əməkdalıq edilə biləcəyini söyləyib. Diqqətə çatdırıb ki, təkliflərin birgə müzakirəsindən sonra yekunda AMEA ilə Honkonq Kore Akademiyası arasında 2026-cı ildə əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması baş tuta bilər.
Sonra çıxış edən Çin Xalq Respublikasının Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağına dəvətə görə minnətdarlığını bildirib və tarixi anlara şahidlik etdiklərini söyləyib. Həmçinin səfər zamanı bir çox ölkənin Elmlər Akademiyaları və akademik qurumları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına dair müzakirələr aparıblar. Bir sıra tarixi məkanları ziyarət etdiyini deyən professor Li Lei özündə Azərbaycanın tarixinin Çindən qədim olması fikrinin yarandığını bildirib.
AMEA ilə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu dilə gətirən Li Lei qeyd edib ki, biz yaxşı dost, tərəfdaşıq və bütün sahələrdə Azərbaycan alimləri ilə əməkdaşlıqda maraqlıyıq. Professor AMEA ilə Honkonq Kore Akademiyası arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanmasını dəstəklədiklərini deyib və yekun sazişin üzərində işləyəcəklərini vurğulayıb.

Academic Isa Habibbayli Meets with Delegation from the Hong Kong Core Academy of the People's Republic of China
President of ANAS, Academician Isa Habibbayli, met with representatives of the Hong Kong Core Academy of the People’s Republic of China – Executive Council Member Professor Li Lei, Deputy Executive Secretary Professor Raymond J. Wu, Board Member Professor Yingsan Geng, and Secretariat Assistant Liu Lianzhi – who were visiting Azerbaijan as part of the Academy’s 80th-anniversary events.
Welcoming the guests at the meeting held at the Presidium of ANAS, Academician Isa Habibbayli noted that there have been close cooperative relations between ANAS and the Hong Kong Core Academy for several years. He emphasized that their participation in the 80th-anniversary celebrations had been mutually beneficial and created opportunities for interaction with academic institutions from nearly 20 countries represented at the gathering.
Highlighting the broad prospects for joint cooperation, Academician Isa Habibbayli said he had reviewed the proposals submitted by the Hong Kong Core Academy and stressed that collaboration could be developed in the fields of Humanities and Social Sciences, as well as artificial intelligence. He added that, following joint discussions of the proposals, a cooperation agreement between ANAS and the Hong Kong Core Academy could be signed in 2026.
Speaking next, Professor Li Lei, Executive Council Member of the Hong Kong Core Academy of the People’s Republic of China, expressed gratitude for the invitation to the 80th-anniversary meeting of ANAS and noted that they had witnessed historic moments. He added that during their visit, they held discussions on establishing cooperation with the Academies of Sciences and academic institutions of several countries. Professor Li Lei also stated that, after visiting a number of historical sites in Azerbaijan, he formed the impression that Azerbaijan’s history is older than China’s.
Expressing satisfaction with cooperation with ANAS, Professor Li Lei emphasized that they are good friends and partners of Azerbaijan and are interested in collaborating with Azerbaijani scholars in all fields. He noted their support for signing a cooperation agreement between ANAS and the Hong Kong Core Academy and stressed that they would continue working on the final document.