Akademik İsa Həbibbəyli Honkonq Kore Akademiyasının nümayəndələri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın 80 illik yubileyi çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Çin Xalq Respublikasının Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei, Baş katibliyin icraçı müavini prof. Raymond J.Wu, İdarə Heyətinin üzvü professor Yingsan Geng və Katibliyin asistenti Liu Lianzhi ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli qonaqları salamlayıb, Honkonq Kore Akademiyası ilə artıq bir neçə ildir ki, sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Akademiyanın 80 illik yubileyində iştirak onlar üçün də faydalı olub və AMEA-nın yığıncağında iştirak edən 20-yə yaxın ölkənin akademik qurumları ilə əməkdaşlıq imkanları yaranıb.
Birgə əməkdaşlıq üçün geniş imkanların mövcud olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli Honkonq Kore Akademiyasının təklifləri ilə tanış olduğunu, Humanitar və İctimai Elmlər, eləcə də süni intellekt istiqamətində əməkdalıq edilə biləcəyini söyləyib. Diqqətə çatdırıb ki, təkliflərin birgə müzakirəsindən sonra yekunda AMEA ilə Honkonq Kore Akademiyası arasında 2026-cı ildə əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması baş tuta bilər.
Sonra çıxış edən Çin Xalq Respublikasının Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağına dəvətə görə minnətdarlığını bildirib və tarixi anlara şahidlik etdiklərini söyləyib. Həmçinin səfər zamanı bir çox ölkənin Elmlər Akademiyaları və akademik qurumları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına dair müzakirələr aparıblar. Bir sıra tarixi məkanları ziyarət etdiyini deyən professor Li Lei özündə Azərbaycanın tarixinin Çindən qədim olması fikrinin yarandığını bildirib.
AMEA ilə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu dilə gətirən Li Lei qeyd edib ki, biz yaxşı dost, tərəfdaşıq və bütün sahələrdə Azərbaycan alimləri ilə əməkdaşlıqda maraqlıyıq. Professor AMEA ilə Honkonq Kore Akademiyası arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanmasını dəstəklədiklərini deyib və yekun sazişin üzərində işləyəcəklərini vurğulayıb.

Академик Иса Габиббейли встретился с членами делегации гонконгской Академии Core
Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с членами делегации Академии Core (The International Core Academy of Sciences and Humanities, Гонконг, Китайская Народная Республика), которые находились с визитом в нашей стране по случаю 80-летнего юбилея НАНА. Академию Core представляли член Исполнительного совета организации профессор Ли Лэй, исполнительный заместитель руководителя Генерального секретариата профессор Раймонд Ж. Ву, а также член правления и ассистент секретариата.
В ходе встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли поприветствовал гостей и сообщил, что уже несколько лет между НАНА и гонконгской Академией Core существуют тесные связи. Академик отметил, что участие на юбилейных мероприятиях НАНА было полезно и для представителей этой академии, в рамках юбилея были созданы возможности для установления сотрудничества с академическими структурами почти 20-ти стран мира.
Сказав, что имеются широкие возможности для двустороннего сотрудничества, академик Иса Габиббейли добавил, что ознакомился с предложениями гонконгской Академии Core, можно сотрудничать в сфере гуманитарных и общественных наук, а также искусственного интеллекта.  Академик подчеркнул, что после обсуждения предложений в 2026 году может быть подписан договор о сотрудничестве между НАНА и гонконгской Академией Core.
Затем выступил член Исполнительного совета гонконгской Академии Core профессор Ли Лэй, который поблагодарил за приглашение на юбилейное собрание в честь 80-летия НАНА и сообщил, что члены делегации стали свидетелями исторических моментов, а также провели дискуссии с представителями академий наук и академический структур ряда стран по поводу установления связей. Сказав, что посетил ряд исторических мест, профессор Ли Лэй добавил, что эти достопримечательности говорят о глубокой древности истории Азербайджана.
Выразив удовлетворение сотрудничеством с НАНА, профессор Ли Лэй отметил, что поддерживает подписание договора о сотрудничестве между НАНА и Академией Core.