Akademik İsa Həbibbəyli: “Ermənilər tərəfindən süni şəkildə saxtalaşdırılmış toponimlərin tarixi-coğrafi reallıqlara uyğun şəkildə və elmi əsaslarla bərpa edilməsi ana dili faktoru ilə yanaşı, azərbaycançılıq baxımından da zəruri və əhəmiyyətlidir”
18.11.2025 11:50
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubiley yığıncağında Azərbaycan dili, terminologiya və toponimiya ilə əlaqədar irəli sürdüyü tələblər və vəzifələr Milli Məclisin Toponimiya Komissiyasında geniş müzakirə ediləcəkdir. Müzakirələrdə Milli Məclisin Toponimiya Komissiyasının üzvləri ilə yanaşı bu məsələlərlə məşğul olan mütəxəssislərin və yazıçıların da iştirakı nəzərdə tutulur.
Qərbi Azərbaycan ərazisində və Qarabağda ermənilər tərəfindən süni şəkildə saxtalaşdırılmış toponimlərin tarixi-coğrafi reallıqlara uyğun şəkildə və elmi əsaslarla bərpa edilməsi ana dili faktoru ilə yanaşı, geniş mənada azərbaycançılıq baxımından da zəruri və əhəmiyyətlidir.
Bu sözləri Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi Toponimiya Komissiyasının sədri akademik İsa Həbibbəyli bildirib.

Akademician Isa Habibbayli: “Restoring Falsified Armenian Toponyms Based on Historical and Geographical Facts Is Crucial for Azerbaijan’s Language and National Identity”
18.11.2025 11:50
The requirements and tasks put forward by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev regarding the Azerbaijani language, terminology, and toponymy at the ceremony dedicated to the 80th anniversary of the National Academy of Sciences will be extensively discussed at the Toponymy Commission of the Milli Majlis. The discussions are expected to involve not only the members of the Parliamentary Toponymy Commission, but also experts and writers engaged in these matters.
The restoration of toponyms in Western Azerbaijan and Karabakh that were artificially falsified by Armenians in accordance with historical and geographical realities and on a scientific basis is essential and important not only for the factor of the mother tongue, but also more broadly from the standpoint of Azerbaijani national identity.
These remarks were made by Academician Isa Habibbayli, Chair of the Toponymy Commission of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan.