Görkəmli alim və ictimai xadim, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, kimya elmləri doktoru, akademik Yusif Məmmədəliyevin 120 illik yubileyi münasibətilə keçirilən “Yusif Məmmədəliyev: Elm. İrs. İnnovasiyalar” beynəlxalq konfransının iştirakçıları dekabrın 5-də Naxçıvan səfəri çərçivəsində böyük tərkibli nümayəndə heyəti ilə Naxçıvan Dövlət Universitetində olublar.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Ceyhun Cəlilov, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, akademik Yusif Məmmədəliyevin qızı, AMEA-nın müxbir üzvü Sevda Məmmədəliyeva və digər tədbir iştirakçıları əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərinin baş meydanında ucalan abidəsini ziyarət edib, abidə önünə gül dəstələri qoyub, Ulu Öndərin xatirəsini anıblar.
Tədbir çərçivəsində Naxçıvan Dövlət Universitetinin Təbiətşünaslıq və kənd təsərrüfatı fakültəsində Akademik Yusif Məmmədəliyev adına Tədris-Tədqiqat Mərkəzi istifadəyə verilib.
Mərkəzdə “Akademik Yusif Məmmədəliyev – 120” adlı sərgiyə baxış olub. Akademik və ensiklopedik nəşrlərin üstünlük təşkil etdiyi sərgidə alimin həyat və elmi fəaliyyətini özündə əks etdirən və məqalələrindən ibarət 4 dildə – Azərbaycan, rus, ingilis və macar dillərində kitablar, jurnallar, eyni zamanda qəzet materialları yer alır.
Mərkəzdə təşkil olunan “Akademik Yusif Məmmədəliyev – 120” adlı guşədə görkəmli alimin həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotoşəkillər, müxtəlif fəaliyyət illərində aldığı patentlər, şəhadətnamələr, rəylər və məktublar nümayiş etdirilib. Eyni zamanda mərkəzin laboratoriyalarında universitet əməkdaşları tərəfindən aparılmış tədqiqat nəticələrinin yer aldığı yüksək impakt faktorlu nəşrlər və patentlərdən ibarət sərgi, tələbələrin əldə etdiyi uğurlar, sertifikatlar, eləcə də “Akademik Yusif Məmmədəliyev adına təqaüd” diplomu, akademik Yusif Məmmədəliyevə həsr olunmuş gənc alimlər arasında “Ən yaxşı məqalə” müsabiqəsinin qaliblərinin diplomları nümayiş olunur.
Tədbir iştirakçıları mərkəzdə fəaliyyət göstərən laboratoriyalarla tanış olub və həyata keçirilən təcrübələri izləyiblər. “Kimya” ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin hazırladığı kimyəvi maddələrin reaksiyasından düzəldilmiş “Yusif Məmmədəliyev – 120” yazısı maraqla qarşılanıb.
Universitetin Konservatoriya binasında davam etdirilən tədbirdə Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru Elbrus İsayev qonaqları salamlayaraq bildirib ki, görkəmli kimyaçı alim, dünyaşöhrətli akademik Yusif Məmmədəliyevin miras qoyduğu elmi ənənələr bugünkü tədqiqatçılar üçün də mühüm mayakdır. Bu mayak yüzlərlə elm adamının yoluna işıq saçıb. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin yüksək dəyər verdiyi Yusif Məmmədəliyev irsi bu gün Naxçıvan Dövlət Universitetində də ətraflı tədqiq olunur, gənc nəslə aşılanır. Ali təhsil ocağında görkəmli akademikin adına təqaüd təsis olunub, Yusif Məmmədəliyev adına Tədris-Tədqiqat Mərkəzi istifadəyə verilib.
Elbrus İsayev görkəmli akademikin 120 illik yubileyi münasibətilə ölkəmizdə keçirilən konfransın iştirakçılarının Naxçıvan Dövlət Universitetində keçirilən tədbirdə iştirakından məmnunluğunu ifadə edib, hər kəsə təşəkkür edib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Səlahiyyətli nümayəndəsi Ceyhun Cəlilov tədbirin yalnız bir alimin xatirəsinə ehtiram deyil, həm də Azərbaycan elminin keçdiyi böyük inkişaf yoluna nəzər salmaq, Yusif Məmmədəliyevin elm tariximizə etdiyi töhfələri yeni nəslə daha dərindən çatdırmaq məqsədi daşıdığını qeyd edib. Səlahiyyətli nümayəndə bildirib ki, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə elmi-tədqiqat infrastrukturunun modernləşdirilməsi, innovasiya ekosisteminin genişləndirilməsi, alimlərin və gənc tədqiqatçıların dəstəklənməsi istiqamətində ardıcıl və sistemli addımlar həyata keçirilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2025-ci il 5 iyul tarixdə dahi kimyaçı, akademik Yusif Məmmədəliyevin 120 illik yubileyinin qeyd olunması haqqında imzaladığı Sərəncam da məhz elmə və təhsilə verilən bu yüksək qiymətin, milli elmi irsin qorunmasına və elmi mühitin inkişafına dövlət səviyyəsində göstərilən diqqətin bariz ifadəsidir.
Vurğulanıb ki, ölkəmizin digər bölgələri kimi, Naxçıvan Muxtar Respublikasında da elm və təhsilin inkişafı, müasir elm-təhsil mühitinin qurulması əsas prioritetlərdən biri kimi müəyyən edilib, xüsusilə “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nda elmin və təhsilin modernləşdirilməsi, tədqiqat mühitinin gücləndirilməsi, innovativ yanaşmaların tətbiqi, gənc mütəxəssis hazırlığının keyfiyyətinin artırılması strateji hədəflər kimi göstərilib. Həyata keçiriləcək layihələr ölkəmizin gələcək nəsil alimlərinin formalaşmasına, innovasiya mərkəzi kimi mövqeyinin möhkəmlənməsinə geniş perspektivlər açacaq.
“Yusif Məmmədəliyevin yaratdığı elmi məktəbin bu gün də canlı olduğunu, onun ideyalarının müasir çağırışlar fonunda aktuallığını qoruduğunun şahidiyik. Dövlətimiz belə şəxsiyyətlərin irsinə yüksək dəyər verir və bu elmi mirasın gələcək nəsillərə layiqincə çatdırılması üçün ardıcıl addımlar atır”, - fikirləri ilə çıxışını tamamlayan Ceyhun Cəlilov akademik Yusif Məmmədəliyevin əziz xatirəsini bir daha ehtiramla yad edib, tədbirin təşkilində əməyi olan hər kəsə təşəkkürünü bildirib, uğurlar arzulayıb.
Universitetin heykəltəraş müəllimi Elxan Zeynalov tərəfindən hazırlanmış barelyef və Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əməkdar rəssamı, İncəsənət fakültəsinin dekanı Cavid İsmayılovun çəkdiyi “Akademik Yusif Məmmədəliyev” portreti akademikin qızı Sevda Məmmədəliyevaya təqdim edilib.
Tədbir bədii hissə ilə davam edib. Naxçıvan Dövlət Universitetinin Simfonik Orkestrinin ifasında “Akademik Yusif Məmmədəliyevin ən çox dinlədiyi və sevdiyi mahnılar” adlı konsert proqramı təqdim edilib.
Əməkdar incəsənət xadimi, professor Sevda Məmmədəliyeva dövlətimizin elm adamlarının xidmətlərini hər zaman yüksək qiymətləndirdiyini bildirib, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin akademik Yusif Məmmədəliyevin yubiley tədbirlərində iştirakını, ev-muzeyinin yaradılması ilə bağlı təşəbbüsünü minnətdarlıqla xatırlayıb, Prezident cənab İlham Əliyevin Yusif Məmmədəliyevin anadan olmasının 120 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncamının bu diqqət və qayğının davamı kimi yüksək dəyərə malik olduğunu qeyd edib, tədbirin təşkilində əməyi olanlara təşəkkür edib.
Yubiley tədbiri çərçivəsində görkəmli alimin doğulub böyüdüyü Ordubad şəhərinə də səfər edilib. Qonaqlar akademik Yusif Məmmədəliyevin Ordubad şəhərindəki abidəsinin bərpadan sonra açılışında iştirak edib, önünə tər güllər düzüblər.
Sonra Yusif Məmmədəliyevin Ordubad şəhərindəki ev-muzeyi ziyarət edilib. Qonaqlara dünyaşöhrətli kimyaçı alimin həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotolar, şəxsi əşyalar, elmi yaradıcılıq nümunələri və digər dəyərli eksponatlar barədə məlumat verilib.

Мероприятие, состоявшееся по случаю 120-летнего юбилея академика Юсифа Мамедалиева, продолжило свою работу в Нахчыване
5-го декабря в рамках поездки в Нахчыван участники международной конференции «Юсиф Мамедалиев: Наука. Наследие. Инновации», посвященной 120-летнему юбилею выдающегося ученого и общественного деятеля, лауреата Государственной премии, заслуженного деятеля науки, доктора химических наук, академика Юсифа Мамедалиева, побывали в Нахчыванском государственном университете.
До начала мероприятия полномочный представитель Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике Джейхун Джалилов, президент НАНА академик Иса Габиббейли, заместитель министра науки и образования Фирудин Гурбанов, дочь академика Юсифа Мамедалиева член-корреспондент НАНА Севда Мамедалиева и другие участники посетили памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, который возвышается на главной площади города Нахчыван, возложили букеты цветов к памятнику и почтили память Великого лидера.
В рамках мероприятия на Факультете естествознания и сельского хозяйства Нахчыванского государственного университета состоялось открытие Учебно-исследовательского центра имени академика Юсифа Мамедалиева.
Присутствующие ознакомились с организованной в центре выставкой под названием «Академик Юсиф Мамедалиев – 120», основу которой составляют академические и энциклопедические издания. На выставке были представлены отражающие жизнь и научную деятельность ученого книги, журналы и газетные материалы на азербайджанском, русском, английском и венгерском языках.
На стенде под названием «Академик Юсиф Мамедалиев – 120», который также был организован в центре, демонстрировались фотографии, отражающие жизнь и деятельность видного ученого, полученные им в различные годы патенты, свидетельства, отзывы и письма. В то же время, здесь выставлены издания с высоким импакт-фактором, в которых опубликованы результаты исследований, проводимых сотрудниками университета, и патенты, успехи и сертификаты студентов, диплом «Стипендия имени академика Юсифа Мамедалиева», а также дипломы победителей конкурса посвященных академику Юсифу Мамедалиеву лучших статей, который проходил среди молодых ученых.
Участники мероприятия ознакомились с функционирующими в центре лабораториями и понаблюдали за проводимыми здесь экспериментами. С интересом была встречена надпись «Юсиф Мамедалиев – 120», созданная студентами, обучающимися по специальности «Химия», с помощью химических реакций.
Мероприятие продолжилось в здании Консерватории университета. Поприветствовав гостей, ректор Нахчыванского государственного университета Эльбрус Исаев сообщил, что научные традиции, оставленные нам в наследие выдающимся ученым-химиком, всемирно известным академиком Юсифом Мамедалиевым, служат важным маяком и для современных исследователей. Этот маяк освещает путь сотен ученых. Наследие Юсифа Мамедалиева, которое высоко ценил общенациональный лидер Гейдар Алиев, и сегодня подробно изучается и передается молодому поколению в Нахчыванском государственном университете. В высшем учебном заведении учреждена стипендия имени выдающегося академика, сдан в эксплуатацию Учебно-исследовательский центр имени Юсифа Мамедалиева.
Эльбрус Исаев подчеркнул, что рад видеть в Нахчыванском государственном университете участников конференции, посвященной 120-летнему юбилею видного академика, и поблагодарил всех за вклад в проведение мероприятия.
В своем выступлении полномочный представитель Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике Джейхун Джалилов отметил, что мероприятие является не только выражением почтения к памяти одного ученого, целью конференции также является обсуждение великого пути развития отечественной науки и популяризация вклада Юсифа Мамедалиева в историю нашей науки. Полномочный представитель сообщил, что под руководством Президента Ильхама Алиева в нашей стране реализуются последовательные и системные мероприятия, направленные на модернизацию научно-исследовательской инфраструктуры, расширение инновационной экосистемы, поддержку ученых и молодых исследователей. Распоряжение, подписанное главой государства 5 июля 2025 года в связи с празднованием 120-летнего юбилея гениального ученого-химика, академика Юсифа Мамедалиева,  является очередным примером высокой оценки, данной науке и образованию, внимания государства по отношению к сохранению национального научного наследия и развитию научной среды.
Джейхун Джалилов также подробно рассказал о мероприятиях, которые реализуются в Нахчыванской Автономной Республике в сфере развития науки и образования.
Затем дочери академика Севде Мамедалиевой были преподнесены барельеф, изготовленный педагогом университета, скульптором Эльханом Зейналовым, и портрет академика Юсифа Мамедалиева, написанный заслуженным художником Нахчыванской Автономной Республики, деканом Факультета искусств Джавидом Исмайловым.
Мероприятие продолжилось художественной частью. Симфонический оркестр Нахчыванского государственного университета представил концертную программу под названием «Песни, которые слушал и любил академик Юсиф Мамедалиев».
Далее выступила заслуженный деятель искусств, член-корреспондент НАНА Севда Мамедалиева, которая подчеркнула, что наше государство всегда высоко ценит заслуги деятелей науки, и с благодарностью вспомнила участие общенационального лидера Гейдара Алиева на юбилейных мероприятиях академика Юсифа Мамедалиева и инициативу Великого лидера в связи с созданием дома-музея академика. Сказав, что Распоряжение Президента Ильхама Алиева в связи с празднованием 120-летия Юсифа Мамедалиева является продолжением этого внимания и заботы, Севда Мамедалиева выразила признательность всем, кто внес вклад в организацию мероприятия.
В рамках юбилейного мероприятия гости также посетили город Ордубад, где родился и вырос выдающийся ученый. Они присутствовали на открытии памятника академику Юсифу Мамедалиеву в Ордубаде после реставрации, возложили к памятнику свежие цветы.
Затем участники мероприятия посетили Дом-музей Юсифа Мамедалиева в Ордубаде, ознакомились с фотографиями, мемориальными экспонатами, образцами научного творчества и другими ценными экспонатами.