AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Distant Tədris Mərkəzi ilə Naxçıvan Bölməsi arasında ilk dəfə onlayn rejimdə informatika elminin müxtəlif sahələrinə dair mühazirələrin dinlənilməsi məqsədilə AMEA-nın AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi (EKŞ) üzərindən canlı bağlantı yaradıldı. Naxçıvan Dövlət Universiteti və AMEA Gəncə Bölməsi də bağlantıya qoşulmuşdu. Videokonfrans sistemi vasitəsilə baş tutan tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev öncə iştirakçıları AMEA rəhbərliyi adından salamladı.
Alim bildirdi ki, elektron elm ölkədə elmi qurumların fəaliyyətinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi və vahid onlayn elmi infrastrukturun formalaşdırılması məqsədi daşıyır. Nəticədə elmi-texniki informasiya və hesablama resurslarına çıxışı olan elmi təşkilat və alimlərin virtual məkanda birgə fəaliyyəti təmin olunur. Hazırda ölkədə, xüsusilə də regionlarda elektron elmin inkişaf etdirilməsi, təhsil sisteminin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması, səhiyyə, iqtisadiyyat və digər sahələrdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından (İKT) istifadə prioritet istiqamətlərdəndir.
R.Əliquliyev ölkədə informasiya cəmiyyətinin formalaşdırılması, İKT-nin bütün sahələrə geniş tətbiqi istiqamətində görülən işlərdən, qəbul edilən dövlət proqramlarından söz açdı. “Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nda alimlərin qarşısında xüsusi vəzifələr qoyulduğunu, regionların sürətli inkişafının təmin olunmasının ölkədə uğurla həyata keçirilən davamlı sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm tərkib hissəsi olduğunu qeyd etdi.
Akademik son zamanlar Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında aparılan genişmiqyaslı islahatlardan bəhs edərək regionlarda İKT-nin tətbiqi ilə bağlı AMEA rəhbərliyi və Rəyasət Heyəti tərəfindən xüsusi qərarların qəbul edildiyini diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, bu qərarlardan biri də AMEA Rəyasət Heyətinin AMEA Naxçıvan Bölməsində Distant Tədris Mərkəzinin yaradılması haqqında qərarıdır. Qərara əsasən, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən AMEA Naxçıvan Bölməsində Distant Tədris Mərkəzi yaradılıb. 2015-ci ildə AMEA Naxçıvan bölməsi ilə Rəyasət Heyətinin birgə səyyar iclasında bölmənin Distant Tədris Mərkəzinin açılış mərasimi keçirilib.
“Artıq bir neçə ildir ki, Naxçıvan Dövlət Universitetində, eləcə də Gəncədə fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat müəssisələri və universitetlərdə Distant Tədris Mərkəzi vasitəsilə informatika fənninin tədrisi həyata keçirilir. Bu gündən Distant Tədris Mərkəzində tədris olunan mühazirələr, eyni zamanda AMEA Naxçıvan Bölməsinin doktorantları üçün də əlçatan olacaq. Bununla da AMEA-nın ümumi infrastrukturu çərçivəsində informatika fənni beynəlxalq standartlara uyğun olaraq tədris ediləcək”, – deyə R.Əliquliyev bildirdi.
Alim Naxçıvanda Distant Tədris Mərkəzinin yaradılmasının əhəmiyyətini vurğulayaraq bu mərkəzin Naxçıvan və digər bölgələr, eləcə də dünyanın aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələri arasında elm və təhsil körpüsü olacağını, doktorant və dissertantların məsafədən təhsil alması, onlayn seminar və konfransların keçirilməsi, Bakıya gələn mötəbər qonaqların və nobel mükafatı laureatlarının bir araya toplanması, alimlər arasında ölkədaxili, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi üçün geniş imkanlar yaratdığını söylədi. Qeyd etdi ki, bu virtual körpü vasitəsilə ölkədə vahid inteqrativ elm və təhsil mühiti yaradılacaq.
R.Əliquliyev, həmçinin akademiyanın institut və təşkilatlarını müasir şəbəkə xidmətləri ilə təmin edən AzScienceNet EKŞ-nin geniş imkanlarından söz açdı. Bildirdi ki, elm və təhsil şəbəkələri üzrə milli operator olan AzScienceNet Avropa Komissiyasında Azərbaycanı uğurla təmsil edir. 2016-cı ildə AzScienceNet-in Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına şəbəkə xidməti göstərən GEANT şəbəkəsinə 1 Gbit/san sürətlə çıxış imkanı əldə etməsi planlaşdırılır ki, bununla da Azərbaycan Avropanın elm və təhsil mühitinə inteqrasiya olunacaq. Bu imkanlardan regionlarda fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat müəssisələri və universitetlər də yararlana biləcəklər.
Sonda akademik AMEA Naxçıvan Bölməsinin Distant Tədris Mərkəzinin fəaliyyətə başlaması münasibətilə Naxçıvan elmi ictimaiyyətini, o cümlədən bölmənin əməkdaşlarını təbrik etdi. Onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar dilədi.
Sonra çıxış edən AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev bölmənin Distant Tədris Mərkəzinin yaradılmasını dünyanın aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələri və universitetləri ilə beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişaf etdirilməsi baxımından təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirdi. Bölmənin əməkdaşları adından AMEA rəhbərliyinə və Rəyasət Heyəti üzvlərinə mərkəzin açılışında göstərdikləri dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi.
Videokonfrans AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən mühazirələrin oxunması ilə davam etdirildi.

Distance Education Center of ANAS Institute of Information Technology for the first time has realized live connection via Nakhchivan Department through AzScienceNet science computer network due to listening of lectures, covering various fields of computer science. Nakhchivan State University and ANAS Ganja Department were connected as well. Opening the event, which realized via videoconference system, director of the institute, Academician-Secretary of ANAS Rasim Alguliyev greeted the attendees and patronage in first.
The scientist said that the e-science aims at increasing the efficiency of scientific institutions in the country and forming online single scientific infrastructure. Eventually, access to scientific-technical data and computing resources, including joint activities of research institutions and scientists in a virtual space are provided. Currently, the development of e-science in the country, particularly in the regions, the education system meet with international standards, usage of the information-communication technologies (ICT) in the fields of health, economy and other fields are of priorities.
R. Alguliyev made speech on done work in formation of information society in the country, wide application of ICT on all spheres, and adopted state programs. “State Program on social-economic development of regions of the Republic of Azerbaijan” has set special tasks forth scientists, and ensuring the rapid development of the regions is the consistent part of fruitful social-economic development strategy that is implemented in the country, he noted.
Dealing with recent large scaled reforms of Azerbaijan National Academy of Sciences, academician brought to mind ANAS and Presidium’s decisions associated with ICT application in the regions. He stated that, one of these decisions was the establishment of Distance Educational Center at the Nakhchivan Department of ANAS Presidium. Under decision, Distance Educational Center has been established at the Nakhchivan Department of ANAS by the employees of the Institute of Information Technology. In 2015, opening ceremony of the Center was taken place in a joint regular meeting of Nakhchivan Department of ANAS and Presidium.
"For several years, computer science is trained through the Distance Educational Center in the research institutions of Nakhchivan State University and Ganja, including in the universities. Since today, lectures delivered at the Center will be available to doctoral students of Nakhchivan Department as well. However, computer science will be taught in accordance with international standards as part of the common infrastructure of ANAS”, R. Alguliyev said.
The scientist stressed out the importance of the Nakhchivan Distance Educational Center for this region and for other regions, and stated that this Center would be a bridge among leading research institutions around the world, and create opportunities for distance education of post-graduates, online seminars and conferences, gathering distinguished guests who came to Baku and Nobel Prize laureates, as well as strengthening domestic and international cooperation between scientists. This virtual bridge will set up a single integrated scientific and educational environment.
Academician spoke about a wide range of opportunities of AzScienceNet, which provides institute and organizations of the academy via advanced network services. Being national coordinator on national research and education networks, AzScienceNet successfully represents Azerbaijan in the European Commission. In 2016, is planned to have access of 1 Gbit / sec speed of AzScienceNet to the GEANT network, providing network service for European scientific and educational institutions, and it will pave the way to integrate European scientific and educational environment. These opportunities will be able to benefit from research institutions and universities in the regions.
Later on, Academician congratulated Nakhchivan scientific community, including department employees on the functioning of Nakhchivan Distance Educational Center of ANAS and wished them future successes.
Chairman of ANAS Nakhchivan Department Academician Ismayil Hajiyev appraised commendable the establishment of Center in terms of setting up international cooperation ties via leading research ventures of the world. On behalf of Department employees he thanked to ANAS directory and members of the Presidium for their support in opening of the Center.
Videoconference was continued with delivering of lectures by specialists of the Institute of Information Technology of ANAS.