AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Distant Tədris Mərkəzi ilə Naxçıvan Bölməsi arasında ilk dəfə onlayn rejimdə informatika elminin müxtəlif sahələrinə dair mühazirələrin dinlənilməsi məqsədilə AMEA-nın AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi (EKŞ) üzərindən canlı bağlantı yaradıldı. Naxçıvan Dövlət Universiteti və AMEA Gəncə Bölməsi də bağlantıya qoşulmuşdu. Videokonfrans sistemi vasitəsilə baş tutan tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev öncə iştirakçıları AMEA rəhbərliyi adından salamladı.
Alim bildirdi ki, elektron elm ölkədə elmi qurumların fəaliyyətinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi və vahid onlayn elmi infrastrukturun formalaşdırılması məqsədi daşıyır. Nəticədə elmi-texniki informasiya və hesablama resurslarına çıxışı olan elmi təşkilat və alimlərin virtual məkanda birgə fəaliyyəti təmin olunur. Hazırda ölkədə, xüsusilə də regionlarda elektron elmin inkişaf etdirilməsi, təhsil sisteminin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması, səhiyyə, iqtisadiyyat və digər sahələrdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından (İKT) istifadə prioritet istiqamətlərdəndir.
R.Əliquliyev ölkədə informasiya cəmiyyətinin formalaşdırılması, İKT-nin bütün sahələrə geniş tətbiqi istiqamətində görülən işlərdən, qəbul edilən dövlət proqramlarından söz açdı. “Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nda alimlərin qarşısında xüsusi vəzifələr qoyulduğunu, regionların sürətli inkişafının təmin olunmasının ölkədə uğurla həyata keçirilən davamlı sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm tərkib hissəsi olduğunu qeyd etdi.
Akademik son zamanlar Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında aparılan genişmiqyaslı islahatlardan bəhs edərək regionlarda İKT-nin tətbiqi ilə bağlı AMEA rəhbərliyi və Rəyasət Heyəti tərəfindən xüsusi qərarların qəbul edildiyini diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, bu qərarlardan biri də AMEA Rəyasət Heyətinin AMEA Naxçıvan Bölməsində Distant Tədris Mərkəzinin yaradılması haqqında qərarıdır. Qərara əsasən, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən AMEA Naxçıvan Bölməsində Distant Tədris Mərkəzi yaradılıb. 2015-ci ildə AMEA Naxçıvan bölməsi ilə Rəyasət Heyətinin birgə səyyar iclasında bölmənin Distant Tədris Mərkəzinin açılış mərasimi keçirilib.
“Artıq bir neçə ildir ki, Naxçıvan Dövlət Universitetində, eləcə də Gəncədə fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat müəssisələri və universitetlərdə Distant Tədris Mərkəzi vasitəsilə informatika fənninin tədrisi həyata keçirilir. Bu gündən Distant Tədris Mərkəzində tədris olunan mühazirələr, eyni zamanda AMEA Naxçıvan Bölməsinin doktorantları üçün də əlçatan olacaq. Bununla da AMEA-nın ümumi infrastrukturu çərçivəsində informatika fənni beynəlxalq standartlara uyğun olaraq tədris ediləcək”, – deyə R.Əliquliyev bildirdi.
Alim Naxçıvanda Distant Tədris Mərkəzinin yaradılmasının əhəmiyyətini vurğulayaraq bu mərkəzin Naxçıvan və digər bölgələr, eləcə də dünyanın aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələri arasında elm və təhsil körpüsü olacağını, doktorant və dissertantların məsafədən təhsil alması, onlayn seminar və konfransların keçirilməsi, Bakıya gələn mötəbər qonaqların və nobel mükafatı laureatlarının bir araya toplanması, alimlər arasında ölkədaxili, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi üçün geniş imkanlar yaratdığını söylədi. Qeyd etdi ki, bu virtual körpü vasitəsilə ölkədə vahid inteqrativ elm və təhsil mühiti yaradılacaq.
R.Əliquliyev, həmçinin akademiyanın institut və təşkilatlarını müasir şəbəkə xidmətləri ilə təmin edən AzScienceNet EKŞ-nin geniş imkanlarından söz açdı. Bildirdi ki, elm və təhsil şəbəkələri üzrə milli operator olan AzScienceNet Avropa Komissiyasında Azərbaycanı uğurla təmsil edir. 2016-cı ildə AzScienceNet-in Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına şəbəkə xidməti göstərən GEANT şəbəkəsinə 1 Gbit/san sürətlə çıxış imkanı əldə etməsi planlaşdırılır ki, bununla da Azərbaycan Avropanın elm və təhsil mühitinə inteqrasiya olunacaq. Bu imkanlardan regionlarda fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat müəssisələri və universitetlər də yararlana biləcəklər.
Sonda akademik AMEA Naxçıvan Bölməsinin Distant Tədris Mərkəzinin fəaliyyətə başlaması münasibətilə Naxçıvan elmi ictimaiyyətini, o cümlədən bölmənin əməkdaşlarını təbrik etdi. Onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar dilədi.
Sonra çıxış edən AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev bölmənin Distant Tədris Mərkəzinin yaradılmasını dünyanın aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələri və universitetləri ilə beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişaf etdirilməsi baxımından təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirdi. Bölmənin əməkdaşları adından AMEA rəhbərliyinə və Rəyasət Heyəti üzvlərinə mərkəzin açılışında göstərdikləri dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi.
Videokonfrans AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən mühazirələrin oxunması ilə davam etdirildi.

Центры дистанционного обучения обеспечат интеграцию азербайджанской науки в мировую науку
Впервые с целью слушания лекций по различным областям информатики в режиме онлайн между Центром дистанционного обучения Института информационных технологий НАНА и Нахчыванским отделением была налажена прямая связь через научно-компьютерную сеть (НКС) НАНА AzScienceNet. Нахчыванский государственный университет и Гянджинское отделение НАНА тоже присоединились к трансляции. Открывая проведённое посредством системы видеоконференции мероприятие вступительным словом, директор института, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев поприветствовал участников от имени руководства НАНА.
Ученый отметил, что электронная наука нацелена на повышение эффективности деятельности научных структур в стране и формирование единой онлайн научной инфраструктуры. В результате этого обеспечивается совместная деятельность имеющих выход к научно-технической информации и вычислительным ресурсам научных организаций и ученых в виртуальном пространстве. В настоящее время развитие науки в стране, в частности, в регионах, приведение системы образования в соответствие с международными стандартами, использование информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) в здравоохранении, экономике и в других сферах является одним из приоритетных направлений.
Р.Алгулиев рассказал о работе, проделанной в области формирования информационного общества в стране, широком применении ИКТ во все сферах, а также принятых государственных программах. Он отметил, что в «Государственной Программе по социально-экономическому развитию регионов Азербайджанской Республики» перед учеными были поставлены особые задачи. Было подчёркнуто, что обеспечение стремительного развития регионов является важной составной частью успешно осуществляемой в стране стратегии устойчивого социально-экономического развития.
Академик, коснувшись проводимых в последнее время в Национальной академии наук Азербайджана широкомасштабных реформ, довел до внимания принятие руководством академии и Президиумом НАНА специальных постановлений в связи с внедрением ИКТ в регионах. Он отметил, что одно из постановлений было связано с созданием Центра дистанционного обучения в Нахчыванском отделении НАНА Президиумом НАНА. Согласно постановлению, специалистами Института информационных технологий в Нахчыванском отделении НАНА был создан Центр дистанционного обучения. В 2015 году в совместном выездном заседании Нахчыванского отделения НАНА и Президиума состоялась церемония открытия Центра дистанционного обучения.
«Вот уже несколько лет, как в Нахчыванском государственном университете, а также действующих в Гяндже научно-исследовательских учреждениях и университетах посредством Центра дистанционного обучения осуществляется преподавание информатики. С сегодняшнего дня лекции, проводимые в Центре дистанционного обучения, будут также доступны для докторантов Нахчыванского Отделения НАНА. Таким образом, в рамках общей инфраструктуры НАНА информатика будет преподаваться в соответствии с международными стандартами», - отметил Р.Алгулиев.
Подчеркнув значение создания Центра дистанционного обучения в Нахчыване, ученый сообщил, что упомянутый центр стал мостом науки и образования между Нахчываном и другими регионами, а также ведущими научно-исследовательскими учреждениями мира, который создает широкие возможности для получения докторантами и диссертантами дистанционного образования, проведения онлайн семинаров и конференций, встречи приезжающих в Баку важных гостей и лауреатов нобелевской премии, укрепления связей международного сотрудничества. Он отметил, что посредством данного виртуального моста через будет создана единая интегративная среда науки и образования в стране.
Р.Алгулиев также рассказал о широких возможностях AzScienceNet КСН, обеспечивающей своими современными сетевыми услугами институты и организации академии. Было отмечено, что являющаяся национальным оператором по сетям науки и образования AzScienceNet успешно представляла Азербайджан в Европейской комиссии. В 2016 году планируется получить доступ AzScienceNet к оказывающей сетевые услуги для европейских научно-образовательных структур сети GEANT со скоростью 1 Гб/с, благодаря чему осуществится интеграция Азербайджана в европейское научно-образовательное пространство. Данными услугами также смогут воспользоваться действующие в регионах научно-исследовательские учреждения и университеты.
В заключение академик поздравил научную общественность Нахчывана и сотрудников отделения с началом деятельности Центра дистанционного обучения Нахчыванского Отделения НАНА. Он пожелал им успехов в дальнейшей деятельности.
Далее, выступив председатель Нахчыванского отделения НАНА, академик Исмаил Гаджиев отметил, что создание Центра дистанционного обучения высоко оценивается с точки зрения установления и развития связей международного сотрудничества с ведущими научно-исследовательскими учреждениями и университетами мира. Он выразил благодарность руководству НАНА и членам Президиума за оказанную поддержку в открытии центра.
Видеоконференция была продолжена чтением лекций специалистами Института информационных технологий НАНА.