AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində açılacaq “I Şah İsmayıl – sərkərdə və hökmdar” sərgisində 130-dək tarixi eksponatla yanaşı, Azərbaycan və Türkiyə rəssamlarının, heykəltəraşlarının əl işləri də nümayiş olunacaq.
Türkiyəli usta-rəssam Efe Unçu tərəfindən hazırlanmış iki əsər ilk dəfə nümayiş olunacaq. Onlardan biri “Çaldıran döyüşü” mövzusunda işlənmiş fayans boşqabdır. Boşqabın üzərində orta əsr Osmanlı miniatürləri üslubunda işlənmiş Çaldıran döyüşündən bir səhnə təsvir edilib.
E.Unçunun ikinci əsəri “Halic üslubunda yazı” adlanır. Fayans boşqab üzərində usta-rəssam orta əsrlər dövründə Osmanlı dövlətində yayılmış və təkcə bədii deyil, həm də fəlsəfi məna daşıyan haliç üslubunda təsvir-yazı verib.
Sərgidə, həmçinin dünya muzeylərində qorunan və Şah İsmayıl dövrünə aid eksponatların yeddi mulyajı, 100-dək fotoşəkil də nümayiş olunacaq.
Qeyd edək ki, “ XVI əsr Səfəvi döyüşçüsü” suvenir fiquru xüsusi maraq doğurur. Prezident İlham Əliyevin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə hədiyyəsi olan bu fiqur olduqca dəqiq işlənib, orta əsr Azərbaycan döyüşçüsünün silah və ləvazimatlarını olduğu kimi əks etdirir. Fiqur öz oxu ətrafında fırlanan podium üzərində nümayiş olunur.
Sərgidə, eyni zamanda, gənc heykəltəraş İslam Həsənəlizadənin müəllifi olduğu və modern üslubda işlədiyi “Atlı qızılbaş”, “Şah İsmayıl ilə Əli Malkuçoğlu arasında döyüş” kiçik heykəlləri, rəssam Seyran İmanovun orta əsr Təbriz miniatür üslubunda çəkdiyi “Çaldıran döyüşü” əsəri təqdim edilir.

“Shah Ismayil I – commander and the ruler” exhibition, which to be opened at Azerbaijan National History Museum will demonstrate handmade of artists, sculptures of Azerbaijan and Turkish in addition to almost 130 historical exhibits.
Two works by the Turkish master-artist Efe Unchu will be shown for the first time. One of them is a tile plate designed on topic of "The battle of Chaldiran”. A scene from Battle of Chaldiran was designed on a plate with medieval Ottoman miniatures.
E.Unchu’s second art piece is called "Writing in style of Halij”. On a tile plate, master-artist has elaborated writing style of halij, which spread during the Ottoman Empire in medieval ages and having not only artistic, but also philosophical meaning.
The exhibition also will demonstrate seven waxworks of exhibits related to the era of Shah Ismayil and stored in the world’s museums, including 100 photographs.
Note that, the souvenir figure "XVI century Safavid warrior" raises a special interest. Figure which has been donated by President Ilham Aliyev to the Azerbaijan National History Museum was designed pretty accurate, and reflects weapons and equipments of Azerbaijan warrior as they are. The figure is featured on the podium, rotating around its own axis.
Meanwhile exhibition presents “Alti gizilbash” work authored and designed by the young sculptor Islam Hasanalizadeh in modern style, small sculptures "The battle between Shah Ismayil and Ali Malkuchoglu”, as well as “The battle of Chaldiran” work painted by artist Seyran Imanov in medieval Tabriz miniature style.