Azərbaycan elmi ictimaiyyəti Milli Ordumuzu inamla dəstəkləyir
Aprelin 6-da  AMEA-nın Əsas binasında Azərbaycan  Respublikası Prezidentinin yanında Təhlükəsizlik Şurasının iclasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin çıxışına dəstək münasibətilə  “Azərbaycan əsgərinin zəfəri: inam və dəstək” mövzusunda  tədbir  keçirildi.
Əvvəlcə torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda qəhrəmancasına həlak olan şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq aprelin 1-dən 2-nə keçən gecə Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi növbəti silahlı təxribatdan danışdı. O, Azərbaycan ordusunun əldə etdiyi nailiyyətlərdən söz açaraq əsgərlərimizin şücaəti nəticəsində bir çox strateji mövqelərimizin erməni işğalından azad edilməsini böyük qələbə kimi qiymətləndirdi.
İsa Həbibbəyli Azərbaycan xalqının bu gün qələbə sevinci yaşamasında ölkə Prezidenti İlham Əliyevin məqsədyönlü və ardıcıl siyasəti, o cümlədən ordu quruculuğu sahəsində verdiyi mühüm qərarların böyük rolu olduğunu xüsusi qeyd etdi.
Akademik Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin milli ordumuzu sonsuz dəstəklədiyini vurğulayaraq, xalqımızı ölkə Prezidenti ətrafında sıx birləşməyə, həmrəy olmağa səslədi. O, işğal altında olan torpaqlarımızın tezliklə azad olunacağına əminliyini bildirdi .
Sonra çıxış edən AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov Azərbaycanda ordu quruculuğunun yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu vurğulayaraq, son bir neçə gündə əldə olunan nailiyyətlərin bu faktların əməli göstəricisi olduğunu bildirdi.  Alim Azərbaycan ordusunun əldə etdiyi son qələbələrdən sonra Qarabağ həqiqətlərinin beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən tanınması yönündə mühüm uğurların əldə olunacağına inamını ifadə etdi.
Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısındakı tarixi xidmətlərindən, ordu quruculuğu sahəsində həyata keçirdiyi islahatlardan söz açdı. Ümummilli liderin fəaliyyətinin davamı olaraq ölkə Prezidenti İlham Əliyevin də bu gün uğurlu daxili və xarici siyasəti nəticəsində bütün sahələrdə mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu diqqətə çatdırdı. Cəbhə xəttində son günlərdə baş verən hadisələrdən danışan alim, işğal altında olan torpaqlarımızın tezliklə azad olunacağına dərindən inamını ifadə etdi. O, orduzumun əldə etdiyi nailiyyətlərin xalqımız üçün böyük stimul olduğunu vurğuladı: “Bu qələbələrdən sonra valideynlər döyüşlərdə şəhid olmuş  övladlarının tabutuna sarılmış Azərbaycan bayraqlarını təhvil alarkən "Vətən sağ olsun!" deməyi bacardılar”.
Y.Mahmudov Azərbaycanın çətin günlərində qardaş ölkə Türkiyənin hər zaman böyük dəstək nümayiş etdirdiyini də xüsusi qeyd etdi.
Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov çıxış edərək cəbhə bölgəsinə baş çəkdiyini, orada baş verən hadisələrin, Azərbaycan ordusunun göstərdiyi əzmkar mübarizənin qürurverici olduğunu bildirdi. Vətənin keşiyində dayanan əsgərlərimizin ruh yüksəkliyi ilə xidmət etdiklərini diqqətə çatdırdı.
Tədbirdə Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva, Geologiya və Geofizika İnstitutunun şöbə rəhbəri, professor Hikmət Mahmudov, Fizika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Alıyev, Mərkəzi Elmi Kitabxananın elmi işçisi Günay Allahverdiyeva və başqaları çıxış edərək cəbhə xəttində baş verən gərginlik və hadisələrə baxmayaraq rəsmi Bakının hər zaman Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə və beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həllinə tərəfdar olduğunu qeyd etdilər.
Vurğulandı ki, ordumuz tərəfindən əldə edilmiş bütün bu uğurlar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyi altında davamlı inkişaf edən, maddi-texniki bazası daim gücləndirilən Silahlı Qüvvələrin və Azərbaycan xalqının tarixi nailiyyətidir.
Sonda AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov AMEA kollektivi adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə müraciəti səsləndirdi.

Научная общественность Азербайджана уверенно поддерживает нашу Национальную Армию
6 апреля в Главном здании НАНА по случаю поддержки выступления Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего господина Ильхама Алиева на заседании Совета безопасности при Президенте Азербайджанской Республики состоялось мероприятие на тему «Триумф азербайджанского солдата: вера и поддержка».
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о вооруженных провокациях, совершенных Арменией против Азербайджана в ночь с 1 на 2 апреля. Он, говоря об успехах, достигнутых азербайджанской армией, расценил освобождение многих стратегических позиций от армянской оккупации как большую победу благодаря отваге наших солдат.
Иса Габиббейли особо отметил большую роль целенаправленной и последовательной политики Президента страны Ильхама Алиева, а также принятые им важные решения в области армейского строительства во вкушении радости победы азербайджанского народа.
Академик подчеркнув, что научная общественность Азербайджана бесконечно поддерживает национальную армию, призвал наш народ тесно сплотиться вокруг Президента страны и проявить солидарность. Он выразил уверенность в том, что находящиеся под оккупацией наши земли будут в скором времени освобождены.
Затем выступил академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов, который подчеркнув организацию строительства армии в Азербайджане на высоком уровне, сообщил, что успехи, достигнутые за последние несколько дней, являются наглядным показателем этих фактов. Ученый выразил уверенность в достижении важных успехов в области признания со стороны международных организаций правды о Карабахе после побед, достигнутых азербайджанской армией.
Директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов рассказал об исторических заслугах великого лидера Гейдара Алиева перед азербайджанским народом, о реформах, осуществляемых им в области строительства армии. Довел до внимания важные успехи, достигнутые сегодня во всех областях, благодаря успешной внутренней и внешней политике Президента страны Ильхама Алиева, продолжающего деятельность общенационального лидера. Говоря о событиях, происходящих на линии фронта в последние дни, ученый выразил глубокую уверенность в скорейшем освобождении наших земель, находящихся под оккупацией. Он подчеркнул, что достигнутые нашей армией успехи являются большим стимулом для нашего народа: «После этих побед родителям павших шехидами в боях сыновей, принимая флаг Азербайджана, удалось сказать - «Да здравствует Родина!».
Я.Махмудов особо отметил большую поддержку Азербайджану братской страны Турции.
Директор Института нефтехимических процессов, академик Вагиф Аббасов рассказал о своем визите в прифронтовую зону. Отметил, что солдаты с большим воодушевлением стоят на страже Родины.
На мероприятии директор Института востоковедения, член-корреспондент НАНА Говхар Бахшалиева, руководитель отдела Института геологии и геофизики, профессор Хикмет Махмудов, ведущий научный сотрудник Института физики, доктор философии по физике Юсиф Алыев, научный сотрудник Центральной научной библиотеки Гюнай Аллахвердиева и другие выступившие отметили, что, несмотря на все напряжение и происходящие на линии фронта события, официальный Баку является сторонником мирного урегулирования Армяно-Азербайджанского, Нагорно-карабахского конфликта в рамках норм международного права.
Было подчеркнуто, что все эти успехи, достигнутые нашей армией, являются историческим достижением азербайджанского народа и Вооруженных Сил, материально-техническая база которых устойчиво развивается под мудрым руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева.
В заключение председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктор философии по физике Фамин Салманов озвучил обращение коллектива НАНА к Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.