Azərbaycan elmi ictimaiyyəti Milli Ordumuzu inamla dəstəkləyir
Aprelin 6-da  AMEA-nın Əsas binasında Azərbaycan  Respublikası Prezidentinin yanında Təhlükəsizlik Şurasının iclasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin çıxışına dəstək münasibətilə  “Azərbaycan əsgərinin zəfəri: inam və dəstək” mövzusunda  tədbir  keçirildi.
Əvvəlcə torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda qəhrəmancasına həlak olan şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq aprelin 1-dən 2-nə keçən gecə Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi növbəti silahlı təxribatdan danışdı. O, Azərbaycan ordusunun əldə etdiyi nailiyyətlərdən söz açaraq əsgərlərimizin şücaəti nəticəsində bir çox strateji mövqelərimizin erməni işğalından azad edilməsini böyük qələbə kimi qiymətləndirdi.
İsa Həbibbəyli Azərbaycan xalqının bu gün qələbə sevinci yaşamasında ölkə Prezidenti İlham Əliyevin məqsədyönlü və ardıcıl siyasəti, o cümlədən ordu quruculuğu sahəsində verdiyi mühüm qərarların böyük rolu olduğunu xüsusi qeyd etdi.
Akademik Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin milli ordumuzu sonsuz dəstəklədiyini vurğulayaraq, xalqımızı ölkə Prezidenti ətrafında sıx birləşməyə, həmrəy olmağa səslədi. O, işğal altında olan torpaqlarımızın tezliklə azad olunacağına əminliyini bildirdi .
Sonra çıxış edən AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov Azərbaycanda ordu quruculuğunun yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu vurğulayaraq, son bir neçə gündə əldə olunan nailiyyətlərin bu faktların əməli göstəricisi olduğunu bildirdi.  Alim Azərbaycan ordusunun əldə etdiyi son qələbələrdən sonra Qarabağ həqiqətlərinin beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən tanınması yönündə mühüm uğurların əldə olunacağına inamını ifadə etdi.
Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısındakı tarixi xidmətlərindən, ordu quruculuğu sahəsində həyata keçirdiyi islahatlardan söz açdı. Ümummilli liderin fəaliyyətinin davamı olaraq ölkə Prezidenti İlham Əliyevin də bu gün uğurlu daxili və xarici siyasəti nəticəsində bütün sahələrdə mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu diqqətə çatdırdı. Cəbhə xəttində son günlərdə baş verən hadisələrdən danışan alim, işğal altında olan torpaqlarımızın tezliklə azad olunacağına dərindən inamını ifadə etdi. O, orduzumun əldə etdiyi nailiyyətlərin xalqımız üçün böyük stimul olduğunu vurğuladı: “Bu qələbələrdən sonra valideynlər döyüşlərdə şəhid olmuş  övladlarının tabutuna sarılmış Azərbaycan bayraqlarını təhvil alarkən "Vətən sağ olsun!" deməyi bacardılar”.
Y.Mahmudov Azərbaycanın çətin günlərində qardaş ölkə Türkiyənin hər zaman böyük dəstək nümayiş etdirdiyini də xüsusi qeyd etdi.
Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov çıxış edərək cəbhə bölgəsinə baş çəkdiyini, orada baş verən hadisələrin, Azərbaycan ordusunun göstərdiyi əzmkar mübarizənin qürurverici olduğunu bildirdi. Vətənin keşiyində dayanan əsgərlərimizin ruh yüksəkliyi ilə xidmət etdiklərini diqqətə çatdırdı.
Tədbirdə Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva, Geologiya və Geofizika İnstitutunun şöbə rəhbəri, professor Hikmət Mahmudov, Fizika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Alıyev, Mərkəzi Elmi Kitabxananın elmi işçisi Günay Allahverdiyeva və başqaları çıxış edərək cəbhə xəttində baş verən gərginlik və hadisələrə baxmayaraq rəsmi Bakının hər zaman Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə və beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həllinə tərəfdar olduğunu qeyd etdilər.
Vurğulandı ki, ordumuz tərəfindən əldə edilmiş bütün bu uğurlar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyi altında davamlı inkişaf edən, maddi-texniki bazası daim gücləndirilən Silahlı Qüvvələrin və Azərbaycan xalqının tarixi nailiyyətidir.
Sonda AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov AMEA kollektivi adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə müraciəti səsləndirdi.

On April 6, main building of ANAS hosted the event on “Triumph of Azerbaijan soldier: believe and support” with the purpose to underpin the speech of President of the Republic of Azerbaijan Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev at the meeting of Security Council under President of the Republic of Azerbaijan.
Opening the meeting Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbayli spoke about armed provocation perpetrated by Armenia against Azerbaijan from 1 April night to 2. Speaking about achievements of the Azerbaijan army, he regarded the liberation of several strategic positions by bravery of soldiers as a great victory.
Academician challenged scientific public to underpin national army, and our people to unite closely around the President, and to show solidarity. He expressed confidence that the occupied territories will be liberated soon.
Later, Academician-Secretary of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS Academician Ahliman Amiraslanov stated that, army building in Azerbaijan has been organized at high level, thus achievements of the last few days are practical indication of this fact.
Director of the Institute of History corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov made speech on historical merits of national leader Heydar Aliyev for Azerbaijan people, and reforms implemented in the army building as well. He brought to mind vital achievements in all spheres as a result of fruitful domestic and foreign policy of President Ilham Aliyev as a sequel of performance by national leader Heydar Aliyev. Scientist stressed out the successes of army as great stimuli for people: "After this victory, parents who were handed Azerbaijan flags, wrapped over coffin of their children, could say that “Everything for the homeland!”".
Y. Mahmudov specially noted the support of brother country –Turkey in troubles of Azerbaijan.
Director of the Institute of Petrochemical Processes Academician Vagif Abbasov told about his visit to the frontline and noted that, the events taking place there and resolute struggle of Azerbaijan army is proud.
In the event, Director of the Institute of Oriental Studies of ANAS corresponding member Govhar Bakhshaliyeva, chief department of the Institute of Geology and Geophysics Prof. Hikmat Mahmudov, leading researcher of the Institute of Physics PhD in Physics Yusif Aliyev, researcher of Central Scientific Library Gunay Allahverdiyeva and others made speeches and notified that, despite the tension and incidents on the frontline, official Baku always is for to settle Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflict by peaceful means within the framework of international legal norms.
All successes of national army is a historical achievement of Armed Forces, which regularly developed and technically strengthened under management of President of the Republic of Azerbaijan Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev and Azerbaijan people, was noted.
In closing, chairman of ANAS Council of Young Scientists and Specialists PhD in Physics Famin Salmanov sounded the appeal on behalf of ANAS staff to the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.