Dekabrın 18-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, tanınmış ictimai xadim, Xalq yazıçısı Yusif Səmədoğlunun 90 illiyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Elmi sessiya Ədəbiyyat İnstitutunun və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar, Ədəbiyyat İnstitutunun kollektivi, AYB-nin və “Azərbaycan” jurnalının əməkdaşları, KİV mənsubları və başqaları iştirak ediblər.
Əvvəlcə görkəmli yazıçının həyat və fəaliyyətini əks etdirən sərgiyə baxış olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli elmi sessiyanın ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “Yusif Səmədoğlunun 90 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 4 sentyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamına əsasən keçirildiyini bildirib. O, tədbirin materiallarının “Azərbaycan” jurnalında dərc olunacağını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan ədəbiyyatının özünəməxsus imzalarından biri, Səməd Vurğun ocağının genetik və ədəbi davamçılarından olan Yusif Səmədoğlunun yaradıcılığı barədə məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dərin ictimai-mənəvi məzmunlu əsərləri, hekayə və romanları ilə ədəbi prosesdə iz qoymuş yazıçının ötən əsrin 60-70-ci illərində milli nəsrin keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçməsində xüsusi xidmətləri vardır. Yusif Səmədoğlunun az saylı, dərin məzmunlu hekayələri Azərbaycan ədəbiyyatının nadir nümunələri sayılmağa layiqdir.
Akademik İsa Həbibbəyli Yusif Səmədoğlunun Azərbaycanda yeni tipli ədəbiyyatın yaradılmasının aparıcı simalarından biri olduğunu qeyd edib. O, Yusif Səmədoğlunun yaradıcılığında “Qətl günü” romanının xususi yer tutduğunu deyərək, Xalq yazıçısı Anarın bu əsəri “Azərbaycan ədəbiyyatında ədəbi hadisə” adlandırdığını vurğulayıb. AMEA rəhbəri parlaq mədəniyyət hadisəsinə çevrilən, dünya və insan haqqında məşhur “Qətl günü” romanının ədibə Azərbaycanın hüdudlarından uzaqlarda da şöhrət qazandırdığını söyləyib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Xalq yazıçısı Yusif Səmədoğlunun yaradıcılığını daim diqqət mərkəzində saxladığını deyən AMEA rəhbəri Ulu Öndərin yazıçının xəstəliyində onun müalicəsi ilə bağlı xüsusi göstəriş verdiyini və xəstəxanada Yusif Səmədoğlunu ziyarət etdiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, Yusif Səmədoğlunun 90 illiyi ilə bağlı imzalanmış müvafiq Sərəncam Prezident İlham Əliyevin Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan Azərbaycan ədəbiyyat xadimlərinə hörmət və ehtiram ənənəsinin dövlət səviyyəsində ardıcıl şəkildə davam etdirməsinin bariz nümunəsidir.
“Azərbaycan bədii nəsrində magik realizm istiqamətli əsərləri sadalayarkən Yusif Səmədoğlunun “Qətl günü” və “Deyilənlər gəldi başa” romanları ağla gələn ilk sərlövhələrdəndir”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli yazıçının yaradıcılığında folklor, mif, tənhalıq və buna bənzər magik realizmlə bağlı məsələlərin ön planda dayandığını bildirib. O, Azərbaycanda magik realizmin ədəbi cərəyana çevrilməsində Xalq yazıçısı Yusif Səmədoğlunun yeni yanaşmalarının əhəmiyyətini qeyd edib.
AMEA rəhbəri Yusif Səmədoğlunu XX əsr Azərbaycan nəsrinin yetirdiyi nadir istedada malik böyük simalardan biri kimi xarakterizə edib, onun müstəqillik uğrunda mübarizədə vətəndaş-ziyalı mövqeyi ilə seçildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Yusif Səmədoğlu Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində özünəməxsus yer tutaraq, həyata, gerçəkliyə fərqli münasibəti, dünyagörüşü, üslubu, düşüncə müxtəlifliyi ilə seçilib.
Sonra AYB-nin sədri, Xalq yazıçısı Anar çıxış edərək görkəmli yazıçının Azərbaycan ədəbiyyatında xidmətlərindən, yaradıcılığının bəzi məqamlarından bəhs edib. Vurğulayıb ki, Yusif Səmədoğlu XX əsr Azərbaycan ziyalılığının ən ali keyfiyyətlərini öz şəxsiyyətində daşıyan, mənsub olduğu böyük bir nəsli təmsil edən istedadlı insan olub. O, həyatı boyu həm ədəbi, həm də ictimai-siyasi fəaliyyətində azərbaycançılıq mövqeyində durub, azadlıq, demokratiya, müstəqillik duyğusu ilə yaşayıb.
Xalq yazıçısı Anar Yusif Səmədoğlunun ilk iri həcmli “Qətl günü” romanını Azərbaycan ədəbiyyatının şah əsəri kimi dəyərləndirib. O, görkəmli yazıçı ilə birgə səfərlərindən, unudulmaz görüşlərindən, dostluq münasibətlərindən bəhs edib, onunla bağlı xatirələrini bölüşüb.
Xalq yazıçısı Anar Yusif Səmədoğlunu nəcib, xeyirxah, etibarlı, alicənab insan kimi səciyyələndirib, ədibin yaradıcılığının Azərbaycan xalqının milli sərvəti olduğunu qeyd edib.
Daha sonra şair-publisist Azad Yaşar “Azərbaycan” jurnalının baş redaktoru İntiqam Qasımzadənin “Yusif Səmədoğlu şəxsiyyəti xatirələr işığında” adlı məruzəsini təqdim edib.
Elmi sessiyada filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusiflinin “Qətl günü”ndən əvvəl - hekayələri”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nərgiz Cabbarlının “Azərbaycan romanının təkamül prosesində “Qətl günü” əsərinin rolu”, filologiya elmləri doktoru Cavanşir Yusiflinin “Yusif Səmədoğlu mətninin poetikası”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlının “Gündəliklərdən görünən Yusif Səmədoğlu” və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Südabə Ağabalayevanın “Yusif Səmədoğlu yaradıcılığı milli yaddaş kontekstində” adlı məruzələri dinlənilib.
Tədbirdə, həmçinin filologiya elmləri doktoru Bahar Bərdəli görkəmli yazıçı ilə bağlı xatirələrini bölüşüb.

В НАНА состоялась научная сессия, посвященная 90-летию народного писателя Юсифа Самедоглу
18-го декабря в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная сессия, посвященная 90-летию выдающегося представителя азербайджанской литературы, известного общественного деятеля, народного писателя Юсифа Самедоглу.
Научная сессия прошла при совместной организации Института литературы и Союза писателей Азербайджана (СПА).
На мероприятии приняли участие президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли, председатель Союза писателей Азербайджана, народный писатель Анар, коллектив Института литературы, сотрудники СПА и журнала «Азербайджан», представители СМИ и другие гости.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, повествующей о жизни и творчестве выдающегося писателя.
Открывая мероприятие вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что научная сессия организована в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 4 сентября 2025 года «О проведении 90-летия Юсифа Самедоглу», материалы мероприятия будут опубликованы в журнале «Азербайджан».
Говоря о творчестве одного из видных представителей азербайджанской литературы, генетического и литературного наследника Самеда Вургуна Юсифа Самедоглу, академик Иса Габиббейли отметил, что писатель оставил след в литературном процессе своими произведениями глубокого общественно-нравственного содержания, рассказами и романами, в 60-70-е гг. прошлого века он внес весомый вклад в переход национальной прозы на качественно новый этап, немногочисленные глубокосодержательные рассказы Юсифа Самедоглу являются редкими образцами отечественной прозы.
Руководитель НАНА сообщил, что Юсиф Самедоглу является одним из основных писателей, которые принимали непосредственное участие в создании азербайджанской литературы нового типа, особое место в его творчестве занимает роман «День казни», который народный писатель Анар назвал «ярким событием в отечественной литературе». Академик отметил, что ставший блестящим культурным событием роман «День казни» о взаимоотношениях мира и человека принес автору известность и в республике, и далеко за её пределами.
Сказав, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда держал творчество Народного писателя Юсифа Самедоглу в центре внимания, академик Иса Габиббейли добавил, что во время болезни писателя Великий лидер дал особое указание для его лечения и навестил Юсифа Самедоглу в больнице. Академик подчеркнул, что подписанное Распоряжение в связи с 90-летием Юсифа Самедоглу является наглядным свидетельством того, что Президент Ильхам Алиев последовательно продолжает на государственном уровне традицию уважения и почтения к памяти деятелей азербайджанской литературы, основоположником которой был общенациональный лидер Гейдар Алиев.
Руководитель НАНА сообщил, что когда перечисляешь произведения азербайджанской прозы, относящиеся к течению магического реализма, первыми на ум приходят романы Юсифа Самедоглу «День казни» и «Предреченное сбылось», новые методы писателя сыграли значимую роль в превращении магического реализма в литературное течение в Азербайджане, на первый план в своем творчестве Юсиф Самедоглу выводил вопросы, связанные с фольклором, мифами, одиночеством и прочими составляющими магического реализма.
Юсиф Самедоглу, продолжил академик Иса Габиббейли, является одним из великих и талантливых представителей азербайджанской прозы ХХ века, он отличался своей позицией гражданина и интеллигента в борьбе за независимость республики; Юсиф Самедоглу, который занимает особое место в истории отечественной литературы, запомнился нам своеобразным отношением к жизни и реальности, мировоззрением, стилем и разнообразием мышления.
Затем выступил председатель СПА, народный писатель Анар, который рассказал о заслугах выдающегося писателя в развитии азербайджанской литературы и некоторых моментах в его творчестве. Он подчеркнул, что Юсиф Самедоглу был представителем великого рода и талантливым человеком, который объединял в себе высокие качества азербайджанской интеллигенции ХХ века, на протяжении всей своей жизни он занимал позицию азербайджанства и в литературной, и в общественно-политической деятельности, жил идеями свободы, демократии, независимости.
Народный писатель Анар назвал первый большой роман Юсифа Самедоглу «День казни» одним из шедевров азербайджанской литературы, рассказал о поездках и незабываемых встречах, дружбе с писателем, поделился своими воспоминаниями о нем.
Народный писатель Анар охарактеризовал Юсифа Самедоглу как благородного, доброжелательного, надежного человека и подчеркнул, что творчество писателя является национальным достоянием азербайджанского народа.
Далее поэт-публицист Азад Яшар представил доклад главного редактора журнала «Азербайджан» Интигама Гасымзаде под названием «Личность Юсифа Самедоглу в свете воспоминаний».
На научной сессии также были прослушаны доклады доктора филологических наук Вагифа Юсифли на тему «До «Дня казни» – рассказы», доктора философии по филологии, доцента Наргиз Джаббарлы – на тему «Роль произведения «День казни» в процессе эволюции азербайджанского романа», доктора филологических наук Джаваншира Юсифли – на тему «Поэтика текста в произведениях Юсифа Самедоглу», доктора философии по филологии, доцента Айгюн Багирли – на тему «Юсиф Самедоглу, которого мы видим в дневниках» и доктора философии по филологии Судабы Агабалаевой – на тему «Творчество Юсифа Самедоглу в контексте национальной памяти».
На мероприятии своими воспоминаниями о выдающемся писателе также поделилась доктор филологических наук Бахар Бардали.