İkinci xüsusi şöbənin növbəti seminar-məşğələsi keçirilib
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsində Akademiyanın institut və təşkilatlarının Mülki Müdafiə (MM) qərargah rəislərinin iştirakı ilə növbəti seminar-məşğələ keçirilib.
Tədbirdə İkinci xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin bu yaxınlarda Vaşinqtonda keçirilən IV Nüvə Təhlükəsizliyi Sammitində iştirakının, regionda nüvə təhlükəsizliyi barədə çıxışının, ABŞ-ın yüksək vəzifəli rəsmi şəxsləri ilə keçirdiyi görüşlərin, apardığı danışıqların mühüm nəticələr verəcəyinə əminliyini bildirib.
Şöbə rəisi gündəlikdəki məsələləri seminar-məşğələ iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Sonra AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Rəvan Mehdiyeva "Azərbaycanın radioekoloji durumu və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Nüvə Təhlükəsizliyi Sammitində regionda nüvə təhlükəsizliyi barədə çıxışı" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Təbii və süni radionuklidlərin xüsusiyyətlərindən danışan məruzəçi radioekoloji durumun təbii və süni mənşəli radionuklidlərin atmosfer, litosfer və hidrosferdə paylanması, onların canlılara və ətraf mühitə təsirinin qiymətləndirilməsi üzrə elmi-tədqiqat işlərinin nəticəsində müəyyən edildiyini bildirib: “Ölkəmiz nüvə texnologiyaları və nüvə energetik sistemlərinə malik olmadığı üçün radioekoloji durum təbii şüa mənbələri ilə xarakterizə olunur”.
Rəvan Mehdiyeva ölkənin regionlarında və əsas texnogen faktorlar yaradan istehsal sahələrində təbii şüa mənbələrinin miqdarı, radioaktivliyi və onların yaratdığı şüa intensivlikləri ilə bağlı institutda aparılmış tədqiqatların nəticələrini iştirakçıların nəzərinə çatdırıb.
Azərbaycanın radioekoloji vəziyyətinə təsir edən əsas faktorların müəyyənləşdirilərək qiymətləndirildiyini söyləyən R.Mehdiyeva bu istiqamətdə tədqiqat işlərinin aparıldığını, mövcud problemlər və növbəti araşdırmalara dair müxtəlif təkliflərin irəli sürüldüyünü qeyd edib.
IV Nüvə Təhlükəsizliyi Sammitindən söz açan direktor müavini bildirib ki,  Azərbaycan Respublikası Prezidentinin bu tədbirə dəvət edilməsi ölkə başçımızın məqsədyönlü daxili və xarici siyasəti nəticəsində Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə qazandığı dövlətçilik nüfuzundan, onun iqtisadi inkişafına verilən qiymətdən xəbər verir: “Bu, Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə təhlükəsizliyə verdiyi töhfənin qiymətləndirilməsidir".
Ölkədə nüvə və radioaktiv materialların qeydiyyatı, saxlanılması, istifadəsinin Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin norma, qayda və standartlarına uyğun şəkildə həyata keçirildiyini vurğulayan R.Mehdiyeva Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Nüvə və Radioloji Fəaliyyətin Tənzimlənməsi üzrə Dövlət Agentliyinin yarandığını və beynəlxalq tələblərə müvafiq infrastruktur kimi formalaşdığını diqqətə çatdırıb.
Ölkə başçısının sammitdəki çıxışını xatırladan natiq Prezident İlham Əliyevin BMT başda olmaqla, sammitdə edilən bütün tərəqqi çağırışlarının həllini tapacağına və həyat təhlükəsizliyinin təmin ediləcəyinə əminliyini ifadə etdiyini xüsusi qeyd edib.
Seminar-məşğələdə mart ayında elmi müəssisələrdə keçirilən mülki müdafiə məşqləri barədə rəhbər heyətin məlumatları dinlənilib.
Sonda Akademiyanın institut və təşkilatlarında beşillik MM planlarının hazırlanmasına dair tövsiyələr verilib.

2nd Special Department of ANAS Presidium Administration held a seminar by participation of the Civil Defense headquarters of the institutions and organizations of Academy.
At the event, Head of the 2nd Special Department Eldar Guliyev expressed confidence that, participation of Azerbaijani President Ilham Aliyev at the IV Summit on Nuclear Security in Washington, his speech on nuclear security in the region, meeting with U.S senior officials, as well as negotiations in the near future will give their important results.
Head of the Department brought to the attention of the participants of seminar’s issues on the agenda.
Further, Deputy Director for Research of the Institute of Radiation Problems of ANAS, PhD in physics Ravan Mehdiyeva spoke on "Radio ecological state of Azerbaijan and the speech of the President of Azerbaijan Republic on nuclear safety in the region at the Nuclear Security Summit."
Talking about the features of the natural and artificial radionuclides, the speaker said that the radioecological situation is defined as a result of scientific research on the distribution of radionuclides of natural and artificial origin in the atmosphere, lithosphere and hydrosphere and their assessment of the effects on living organisms and the environment: "For the reason, that our country does not have nuclear technology and nuclear power systems, radio-ecological situation is characterized by natural sources of radiation ".
Revan Mehdiyeva brought to mind outputs of studies carried out associated with amount of natural radiation sources, radioactivity and their radiation intensity in the regions of the country and production areas, generating main man-made factors, to the participants.
Making speech on 4th Nuclear Security Summit, Deputy Director stated that, inviting President of the Republic of Azerbaijan there proves statehood prestige of Azerbaijan in a global arena as a result of purposeful domestic and foreign policy, and assessment of its economic development: “It is the estimate of Azerbaijan’s contribution to the security in the world.”
Stressing out the registration, maintenance, and use of nuclear and radioactive materials are carried out in accordance with rules and norms of the International Atomic Energy Agency R. Mehdiyeva drew attention to the establishment and formation of State Agency for Regulation of Nuclear and Radiological Activity under Ministry of Emergency Situations.
The speaker stated that, President Ilham Aliyev expressed his confidence in settle of all progressive challenges in the summit and provide of life security.
Steering staff informed on the civil defense exercises which held in the scientific ventures during March.
In closing, 5 years of civil defense plans for institute and organizations of ANAS were recommended.