Aqrar Elmlər Bölməsinin iclasında mühüm məsələlər müzakirə olunub
İlk olaraq torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda qəhrəmancasına həlak olan şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İclası giriş sözü ilə açan bölmənin akademik-katibi, akademik Qərib Məmmədov aprelin 1-dən 2-nə keçən gecə Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi növbəti silahlı təxribatdan danışıb. Akademik Q.Məmmədov alimlərimizin Azərbaycan  Respublikası Prezidentinin yanında Təhlükəsizlik Şurasının iclasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin çıxışını dəstəklədiyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycan ordusunun əldə etdiyi nailiyyətlərdən söz açan akademik əsgərlərimizin şücaəti nəticəsində bir çox strateji mövqelərimizin erməni işğalından azad edilməsinin böyük qələbə kimi qiymətləndirildiyini vurğulayıb. Bu işdə dövlət başçısının məqsədyönlü və ardıcıl siyasətinin, ordu quruculuğu sahəsində verdiyi mühüm qərarların böyük rolu olduğunu xüsusi qeyd edib. Bölmə rəhbəri Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin milli ordumuzu sonadək dəstəklədiyini və işğal altında olan torpaqlarımızın tezliklə azad olunacağına əminliyini bildirib.
Sonra akademik Qərib Məmmədov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə bu ayın sonunda keçiriləcək AMEA-nın illik Ümumi yığıncağına hazırlıqla bağlı məsələlər müzakirə edilib. Bildirilib ki, Ümumi yığıncaqda Akademiyanın 2015-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabatı dinləniləcək və bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunacaq.
İclasda AMEA-nın Ümumi yığıncağının sərgisinin təşkilinə dair məsələlərə də baxılıb. Elmi nailiyyətlərin təbliği şöbəsinin rəisi, sərginin icraçı direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva elmi müəssisə və təşkilatların sərgiyə hazırlıq prosesi haqqında məlumat verib. O, nümayiş olunacaq materiallara dair təklif və tövsiyələrini səsləndirib.
Yığıncaqda ölkə başçısı tərəfindən qəbul olunmuş "Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiya" çərçivəsində yaxın gələcək üçün prioritet vəzifələrə dair təkliflərin Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi qərara alınıb.
Tədbirdə müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ bölmənin elmi müəssisələrinin 2016-cı il üçün doktorantura və dissertanturaya qəbul planına dair təkliflər haqqında olub. Həmçinin Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda Təhsil şöbəsinin yaradılması, Texniki, yem və dərman bitkiləri şöbəsinin Texniki və yem bitkiləri şöbəsi adlandırılması və institutun Elmi Şurasının tərkibində qismən dəyişiklik edilməsi haqqında qərarlar qəbul olunub.

On April 8, next bureau assembly of the Department of Agrarian Sciences was held.
In first, martyrs, who died heroically for sake of integrity of our lands, were cherished for a minute of silence.
Opening the assembly Academician-Secretary of the Department Academician Garib Mammadov spoke about armed provocation of Armenia against Azerbaijan on the night of 1 to 2 April. Academician noted that Azerbaijan scientists support the performance of the President of the Azerbaijan Republic, Supreme Commander of the Armed Forces Mr. Ilham Aliyev at the meeting of the Security Council under the President of Azerbaijan Republic. Describing the achievements of the Azerbaijani Army, academician stressed that the release of many strategic positions from Armenian occupation thanks to the courage of our soldiers, can be considered a great victory. He stressed that in this case plays an important role focused and consistent policy of the head of state, as well as the important decisions taken in the field of army building. Head of the department was confident that the scientific community of Azerbaijan will support until the end of the national army, which soon will certainly liberate our occupied territories.
Further Academician Garib Mammadov informed about the issues on the agenda.
The event discussed issues concerning the preparation for the Annual General Meeting of ANAS to be held later this month. It was noted that the General Meeting will be listened on the activity report of the Academy in 2015 and discussed a number of important issues.
The meeting also discussed issues concerning the organization of the exhibition of the General Meeting of ANAS. The head of the Division of Promotion of the Scientific Achievements, executive director of the exhibition, PhD in history Nurida Guliyeva informed about the preparations for the scientific institutions and organizations of the exhibition. She has put forward a number of proposals and recommendations on prescribed submission of materials.
At the meeting it was decided that the presentation of proposals to the Presidium in connection with the priorities in the near future within the framework of the "National Strategy on Science Development in the Republic of Azerbaijan in 2009-2015," the President of Azerbaijan.
At the event were also mentioned the recommendations made by the plan for admission to doctoral and dissertate of the research institutions for 2016. Further decisions were taken on the establishment of the Department of Education at the Institute of Genetic Resources, renaming Division of techniques, food and medicinal plants to the Department of technical and fodder plants, as well as making some changes in the composition of the Scientific Council of the Institute.