Aqrar Elmlər Bölməsinin iclasında mühüm məsələlər müzakirə olunub
İlk olaraq torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda qəhrəmancasına həlak olan şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İclası giriş sözü ilə açan bölmənin akademik-katibi, akademik Qərib Məmmədov aprelin 1-dən 2-nə keçən gecə Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi növbəti silahlı təxribatdan danışıb. Akademik Q.Məmmədov alimlərimizin Azərbaycan  Respublikası Prezidentinin yanında Təhlükəsizlik Şurasının iclasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin çıxışını dəstəklədiyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycan ordusunun əldə etdiyi nailiyyətlərdən söz açan akademik əsgərlərimizin şücaəti nəticəsində bir çox strateji mövqelərimizin erməni işğalından azad edilməsinin böyük qələbə kimi qiymətləndirildiyini vurğulayıb. Bu işdə dövlət başçısının məqsədyönlü və ardıcıl siyasətinin, ordu quruculuğu sahəsində verdiyi mühüm qərarların böyük rolu olduğunu xüsusi qeyd edib. Bölmə rəhbəri Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin milli ordumuzu sonadək dəstəklədiyini və işğal altında olan torpaqlarımızın tezliklə azad olunacağına əminliyini bildirib.
Sonra akademik Qərib Məmmədov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə bu ayın sonunda keçiriləcək AMEA-nın illik Ümumi yığıncağına hazırlıqla bağlı məsələlər müzakirə edilib. Bildirilib ki, Ümumi yığıncaqda Akademiyanın 2015-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabatı dinləniləcək və bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunacaq.
İclasda AMEA-nın Ümumi yığıncağının sərgisinin təşkilinə dair məsələlərə də baxılıb. Elmi nailiyyətlərin təbliği şöbəsinin rəisi, sərginin icraçı direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva elmi müəssisə və təşkilatların sərgiyə hazırlıq prosesi haqqında məlumat verib. O, nümayiş olunacaq materiallara dair təklif və tövsiyələrini səsləndirib.
Yığıncaqda ölkə başçısı tərəfindən qəbul olunmuş "Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiya" çərçivəsində yaxın gələcək üçün prioritet vəzifələrə dair təkliflərin Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi qərara alınıb.
Tədbirdə müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ bölmənin elmi müəssisələrinin 2016-cı il üçün doktorantura və dissertanturaya qəbul planına dair təkliflər haqqında olub. Həmçinin Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda Təhsil şöbəsinin yaradılması, Texniki, yem və dərman bitkiləri şöbəsinin Texniki və yem bitkiləri şöbəsi adlandırılması və institutun Elmi Şurasının tərkibində qismən dəyişiklik edilməsi haqqında qərarlar qəbul olunub.

8 апреля в Президиуме НАНА состоялось очередное заседание бюро Отделения аграрных наук.
В первую очередь, минутой молчания была почтена память шехидов, геройски погибших во время боев за территориальную целостность нашей страны.
Открыв заседание вступительным словом, академик-секретарь отделения, академик Гариб Мамедов рассказал об очередной вооруженной провокации, осуществленной Арменией против Азербайджана в ночь с 1 на 2 апреля. Академик Г.Мамедов отметил, что отечественные ученые поддерживают выступление Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами господина Ильхама Алиева на заседании Совета безопасности при Президенте Азербайджанской Республики. Рассказав об успехах, достигнутых азербайджанской армией, академик подчеркнул, что освобождение многих стратегических позиций от армянской оккупации благодаря отваге наших солдат, можно считать большой победой. Он особо отметил, что в данном случае велика роль целенаправленной и последовательной политики главы государства, а также важных решений, принятых им в области строительства армии. Начальник отделения выразил уверенность в том, что научная общественность Азербайджана будет до конца поддерживать национальную армию, которая в скором времени непременно освободит наши оккупированные территории.
Далее академик Гариб Мамедов проинформировал о вопросах, стоящих на повестке дня.
На мероприятии были обсуждены вопросы касательно подготовки к годовому Общему собранию НАНА, которое состоится в конце текущего месяца. Было отмечено, что на Общем собрании будет заслушан отчет о деятельности академии в 2015 году и обсужден ряд важных вопросов.
На заседании также были рассмотрены вопросы относительно организации выставки Общего собрания НАНА. Заведующая отделом пропаганды достижений науки, исполнительный директор выставки, доктор философии по истории Нурида Гулиева проинформировала о процессе подготовки к выставке научными учреждениями и организациями. Она выдвинула ряд предложений и рекомендаций по предусмотренным для представления материалам.
На собрании было принято решение о предъявлении в Президиум предложений в связи с приоритетными задачами в ближайшем будущем в рамках «Национальной стратегии по развитию науки в Азербайджанской Республике в 2009-2015 годах» Президента АР.
На мероприятии были также заслушаны рекомендации, выдвинутые по плану приема в докторантуру и диссертантуру научных учреждений за 2016 год. Далее были приняты постановления о создании Отдела образования в Институте генетических ресурсов, переименования Отдела техники, корма и лекарственных растений в Отдел технических и кормовых растений, а также внесении частичных изменений в состав Ученого совета института.