Yanvarın 13-də AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi nəzdində fəaliyyət göstərən Türk Arxeologiyası və Mədəni Miras İnstitutunun başqanı prof. Dr. Şaban Doğan və nazirliyin mütəxəssisi, İqlim Fəaliyyəti Birliyinin üzvü, arxeoloq Burcu Bilirlə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu gün ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə, o cümlədən elmi, ədəbi, mədəni əlaqələr olduqca yüksəkdir və bu gün AMEA Türkiyənin TÜBİTAK, TÜBA, Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumu kimi aparıcı akademik təşkilatları və bir çox ali təhsil müəssisəsi ilə əməkdaşlıq edir. Akademik İsa Həbibbəyli, o cümlədən bu gün AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında, AMEA-TÜBİTAK Koordinasiya Mərkəzinin, “Əziz Sancar şərəf otağı”nın, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Mehmet Akif Ərsoy Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini deyib.
Son dövrlərdə aparılan arxeoloji qazıntılar barədə məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli ötən il AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən Qarabağda, Xocalı, Ağdam və Əsgəranda da qazıntı işlərinin aparıldığını, həmin işlərlə yerindəcə tanış olduğunu, gələcəkdə Laçın və Kəlbəcərdə də qazıntıların nəzərdə tutulduğunu söyləyib. AMEA rəhbəri, həmçinin arxeoloq alimlərin ötən il Türkiyədə arxeoloji qazıntılarda da iştirak etdiklərini diqqətə çatdırıb, institutda ingilisdilli jurnalın fəaliyyət göstərdiyini, gələcəkdə birgə aparılacaq tədqiqatların nəticələrinin bu nəşrdə çap edilə biləcəyini deyib. Bundan əlavə, qeyd edib ki, cari ildə aparılacaq tədqiqatlara fərqli sahələrin mütəxəssisləri də cəlb olunacaq və multidissiplinar yanaşmalar tətbiq ediləcək.
Akademik İsa Həbibbəyli, o cümlədən Akademiyada aparılan yeniləşmə islahatları və süni intellektə dair tədqiqatlar barədə danışıb, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda rəqəmsal arxeologiya istiqamətində işlərin həyata keçirildiyini bildirib.
AMEA rəhbəri Türk Arxeologiyası və Mədəni Miras İnstitutu ilə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun arasında imzalanmış əməkdaşlıq memorandumunun gələcək birgə arxeoloji tədqiqatlara, ekspedisiyalara, layihələrə təkan verəcəyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Türk Arxeologiyası və Mədəni Miras İnstitutunun başqanı prof. Dr. Şaban Doğan rəhbərlik etdiyi institutun fəaliyyəti barədə məlumat verib. Diqqətə çatdırıb ki, qurumun əsas məqsədi Türkiyədən kənarda, əsasən türkdilli ölkələrdə, həmçinin Balkanlarda, Yaxın Şərqdə və s. Türk və İslam arxeologiyasına dair tədqiqatlar aparmaq, bu araşdırmaları təşviq etmək, onların nəticələrini dərc etmək, gələcək arxeoloqları yetişdirmək, akademik qurumları ilə əməkdaşlıq etməkdir. Alim artıq Monqolustanda və Qırğızıstanda tədqiqatların aparıldığını, bu il Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistana doğru arxeoloji araşdırmaları genişləndirmək istədiklərini bildirib. Həmçinin Türk dünyasının gənc arxeoloqlarının yay məktəbi çərçivəsində Türkiyədə aparılan qazıntılarla tanışlığa dəvət olunmasının planlaşdırıldığını diqqətə çatdırıb, görülən işlərin Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev Türk Arxeologiyası və Mədəni Miras İnstitutunun ölkələrimiz arasında birgə arxeoloji tədqiqatlara təkan verəcəyini söyləyib. Qeyd edib ki, ilk növbədə Qarabağda və başqa bölgələrimizdə Türk və İslam mədəniyyətinə dair tədqiqatların aparılması planlaşdırılır. Həmçinin bildirib ki, əməkdaşlıq çərçivəsində türkiyəli mütəxəssislər tərəfindən Qarabağda dağıdılmış arxeoloji abidələrimizin elmi cəhətdən ekspertizasının aparılması nəzərdə tutulub.

Академик Иса Габиббейли встретился с турецкими археологами
13-го января президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с руководителем Института тюркской археологии и культурного наследия при Министерстве культуры и туризма Турции профессором Шабаном Доганом и специалистом министерства, археологом Бурджу Билир.
В ходе встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что сегодня между нашими странами установлены тесные связи во всех сферах, в том числе и в области науки, литературы и культуры, в настоящее время НАНА сотрудничает с такими ведущими академическими структурами Турции, как TÜBİTAK, TÜBA, Высший совет по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, а также со многими высшими учебными заведениями братской страны. Академик отметил, что в здании Президиума НАНА функционируют Координационный центр НАНА-TÜBİTAK и «Комната славы Азиза Санджара», а в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА – Центр турецкой литературы имени Мехмета Акифа Эрсоя.
Говоря об археологических раскопках, которые ведутся в Азербайджане в последние годы, академик Иса Габиббейли сообщил, что в прошлом году сотрудниками Института археологии и антропологии НАНА велись раскопочные работы и в Карабахе, в том числе в Ходжалы, Агдаме и Аскеране, с которыми он ознакомился на месте, а в будущем планируется организовать раскопки в Лачыне и Кельбаджаре. Руководитель НАНА отметил, что в прошлом году ученые-археологи принимали участие и в археологических раскопках в Турции, в институте начал издаваться научный периодический журнал на английском языке, в котором в будущем могут освещаться и результаты совместных исследований. Помимо этого, продолжил академик, с текущего года к исследованиям будут привлечены специалисты, занятые в различных отраслях, и тем самым будет применен мультидисциплинарный подход.
Затем академик Иса Габиббейли рассказал гостям о реформах по обновлению, которые проводятся в НАНА, и исследованиях в области искусственного интеллекта, добавив при этом, что в Институте археологии и антропологии реализуются мероприятия по развитию цифровой археологии.
Руководитель НАНА подчеркнул, что подписанный меморандум о сотрудничестве между Институтом тюркской археологии и культурного наследия и Институтом археологии и антропологии будет способствовать проведению совместных археологических исследований, а также организации экспедиций и реализации различных проектов.
В своем выступлении руководитель Института тюркской археологии и культурного наследия профессор Шабан Доган рассказал о деятельности руководимого им учреждения. Он сообщил, что основной целью института является проведение исследований в сфере тюркской и исламской археологии за пределами Турции, в основном в тюркоязычных странах, а также на Балканах, Ближнем Востоке и т.д., стимулирование этих изысканий, издание их результатов, подготовка будущих археологов и сотрудничество с академическими структурами. Ученый отметил, что уже ведутся исследования в Монголии и Кыргызстане, а в этом году они заинтересованы в расширении археологических исследований в сторону Азербайджана, Казахстана и Узбекистана. Сказав, что для ознакомления с раскопками на территории Турции планируется организация летних школ для молодых археологов тюркского мира, Шабан Доган подчеркнул, что все эти мероприятия реализуются при поддержке Министерства культуры и туризма Турции.
Далее выступил директор Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев, который сообщил, что сотрудничество с Институтом тюркской археологии и культурного наследия приведет к расширению совместных археологических исследований, в первую очередь планируется проведение исследований в области тюркской и исламской археологии и культуры в Карабахе и других регионах страны. В рамках сотрудничества, продолжил Фархад Гулиев, предусмотрено проведение турецкими специалистами научной экспертизы разрушенных археологических памятников в Карабахе.