Dilçilik İnstitutunda Onomastika şöbəsi yaradılıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Toponimika şöbəsinin adının dəyişdirilərək Onomastika adlandırılması haqqında olub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının AMEA-nın 80 illik yubileyindəki nitqində Azərbaycan dilinin saflığının qorunması ilə bağlı qarşıya qoyduğu tapşırıqlardan irəli gələrək Akademiyada dərhal bir sıra addımlar atılıb. Qeyd edib ki, Toponimika şöbəsinin funksiyalarının genişləndirilməsi və adının dəyişdirilərək Onomastika adlandırılması atılmış addımların məntiqi davamıdır. AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, həmçinin gələcəkdə şəxs adları ilə bağlı da tövsiyə kitabı hazırlanaraq aidiyyəti qurumlara təqdim olunacaq.
Müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Toponimika şöbəsinin adı dəyişdirilərək Onomastika şöbəsi adlandırılıb.
Qeyd edək ki, Rəyasət Heyətinin əvvəlki iclasında da AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda mövcud ştat vahidləri və daxili imkanlar hesabına “Müasir Azərbaycan dili” şöbəsinin bazasında “Müasir Azərbaycan dili və nitq mədəniyyəti” şöbəsinin yaradılması haqqında qərar qəbul edilib.

На заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана был рассмотрен вопрос о переименовании Отдела топонимики Института языкознания имени Насими НАНА в Отдел ономастики.
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в связи с поручениями главы государства о сохранении чистоты азербайджанского языка, которые прозвучали в его речи на собрании в честь 80-летнего юбилея НАНА, в Академии наук сразу были предприняты необходимые шаги. Расширение функций Отдела топонимики, продолжил руководитель НАНА, и его переименование в Отдел ономастики является логическим продолжением предпринятых мер, также в будущем будет подготовлена и разослана в соответствующие структуры книга рекомендаций в связи с присвоением личных имен.
После дискуссий по постановлению Президиума Отдел топонимики Института языкознания имени Насими НАНА был переименован в Отдел ономастики.
Отметим, что на одном из предыдущих заседаний по постановлению Президиума НАНА на базе отдела «Современный азербайджанский язык» Института языкознания имени Насими НАНА за счет внутренних ресурсов и штатных единиц был создан отдел «Современный азербайджанский язык и культура речи».