AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Böyük Azərbaycan şairi Xaqani Şirvaninin 900 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 28 yanvar 2026-cı il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının təsdiq edilməsi məsələsinə baxılıb.
Tədbirlər planında “Xaqani Şirvani poeziyasının ədəbi-bədii xüsusiyyətləri və Azərbaycan və Şərq ədəbiyyatında yeri”, “Xaqani Şirvaninin ideallar aləmi, sənəti və sənətkarlığı”, “Xaqani Şirvani poeziyasında dünyəvilik”, “Xaqani Şirvani 900 – Sələflər və xələflər: Orta əsr əlyazmaları və Azərbaycan mədəniyyətinin tarixi problemləri”, “Xaqani Şirvani Azərbaycan və Şərq folkloru kontekstində”, “Söz mülkünün Xaqanı”, “Xaqani Şirvani və XII əsr ictimai-mədəni mühiti”, “Fəlsəfi şüur və şeir”, “Klassik Azərbaycan ədəbiyyatının tanınmış siması: Xaqani Şirvani”, “Nizami Gəncəvi və Xaqani Şirvani”, “Klassik poeziyanın Şamaxıdan doğan günəşi: Əfzələddin Xaqani”, “Xaqani Şirvani və Azərbaycan ədəbiyyatında intibah prosesləri” mövzusunda konfrans, elmi sessiya və dəyirmi masaların keçirilməsi, eləcə də “Xaqani Şirvaninin sənətkarlığı” monoqrafiyasının nəşri, Xaqani Şirvaninin qəzəl və qəsidələrinin filoloji tərcüməsinin çapa hazırlanması, ədibin həyat və yaradıcılığından bəhs edən biblioqrafik göstəricinin hazırlanması, ənənəvi və virtual sərginin təşkili əksini tapıb.
Müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Xaqani Şirvaninin 900 illik yubileyi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planı təsdiq edilib.

Утвержден План мероприятий НАНА в связи с 900-летним юбилеем Хагани Ширвани
На заседании Президиума НАНА был рассмотрен вопрос об утверждении Плана мероприятий НАНА в связи с исполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 28 января 2026 года «О праздновании 900-летнего юбилея великого азербайджанского поэта Хагани Ширвани».
В Плане мероприятий нашли свое отражение такие вопросы, как проведение конференций, научных сессий и круглых столов на следующие темы: «Литературно-художественные особенности поэзии Хагани Ширвани и её место в азербайджанской и восточной литературе», «Мир идеалов, творчество и мастерство Хагани Ширвани», «Секуляризм в поэзии Хагани Ширвани», «Хагани Ширвани 900 – Предшественники и последователи: средневековые рукописи и исторические проблемы азербайджанской культуры», «Хагани Ширвани в контексте азербайджанского и восточного фольклора», «Хагани Ширвани и общественно-культурная среда XII века», «Философское сознание и поэзия», «Известный представитель классической азербайджанской литературы: Хагани Ширвани», «Низами Гянджеви и Хагани Ширвани», «Солнце классической поэзии, взошедшее в Шамахы: Афзаладдин Хагани» и т.д., издание монографии «Мастерство Хагани Ширвани», подготовка к печати филологического перевода газелей и касыд Хагани Ширвани, подготовка библиографического указателя, повествующего о жизни и творчестве классика, организация традиционной и виртуальной выставок.
После дискуссий было принято постановление Президиума об утверждении Плана мероприятий НАНА в связи с 900-летним юбилеем Хагани Ширвани.