Yer Elmləri Bölməsinin növbəti iclası keçirildi
Tədbiri giriş sözü ilə açan bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi.
Sonra АМЕА Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizi problemləri şöbəsinin baş elmi işçisi, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşov “Azərbaycan Respublikası ərazisində Günəş enerjisindən optimal istifadənin elmi əsasları” mözusunda məruzəsini təqdim etdi. Bildirdi ki, “Günəş radiasiyasının riyazi modeli” özündə elmi yeniliklər ehtiva edir. Belə ki, baxılan nöqtədə Günəşin zenit və azimut bucaqları Yerin Günəş ətrafında orbital hərəkətini ifadə edən Kepler tənliyininin bilavasitə yüksək dəqiqliklə həlli əsasında tapılır. “Relyef funksiyası” daxil edilərək baxılan nöqtəni əhatə edən relyefin Günəşin qarşısını kəsməsi amili dəqiq nəzərə alınır.
Alimin sözlərinə görə, riyazi modelin korrektliyi Azərbaycanın dağlıq bölgələrində aparılmış xüsusi eksperimentlərlə təsdiqlənir. Ölkə ərazisində bu model üzrə hesablamalardan əldə edilmiş Günəş radiasiyasının paylanması daha yüksək məkan və zaman ayırdetməsinə sahibdir.
Məruzə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı. YEB məruzəni qənaətbəxş hesab edərək tədqiqatların nəticələrindən müvafiq qurumlar və fiziki şəxslərin faydalana bilməsi məqsədilə “Azərbaycanın Günəş Enerjisi ATLASI” veb-saytının yaradılması barədə qərar qəbul etdi. Qeyd olundu ki, “Günəş panellərinin yerinin və yönünün optimal seçimi” üçün hazırlanmış proqram paketi standartlara uyğunlaşdırılsın.
Daha sonra F.Qədirov bu yaxınlarda Akademiyanın elmi bölmələrinin veb-saytlarının ictimaiyyətə təqdim olunduğunu xatırlatdı. Alim YEB-in veb-saytına məsul şəxs kimi Səid Hüseynovun namizədliyinin irəli sürüldüyünü diqqətə çatdıraraq qeyd etdi ki, S.Hüseynov bu sahədə kifayət qədər bilik və təcrübəyə malikdir.
İclasda, AMEA Neft və Qaz İnstitutunun strukturunun təsdiqi, AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin tərtib etdiyi “Geokimya terminlərinin izahlı lüğəti”nın çapa tövsiyyə edilməsi, “Xəritəçilik və coğrafi informasiya” şöbəsinin baş laborantı Samir Vəlizadənin Türkiyə İstanbul Texniki Universitetinə ezam olunması, 2015-ci ildə impakt faktorlu jurnallarda YEB-in məqalələrinin nəşr vəziyyəti və digər cari məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparıldı. Həmçinin Coğrafiya İnstitutunun elmi katibi vəzifəsinə və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktor, direktor müavini, elmi katib vəzifələrinə namizədlərin təqdimat məsələsi müzakirə olunaraq müvafiq qərarlar qəbul edildi.

Сегодня в Президиуме НАНА состоялось очередное заседание Отделения наук о Земле (ОНЗ) академии.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик-секретарь отделения, академик Фахраддин Кадиров проинформировал о вопросах, стоящих на повестке дня.
Затем был заслушан доклад старшего научного сотрудника Отдела по проблемам Каспийского моря Института географии НАНА, члена-корреспондента НАНА Рауфа Гардашева «Научные основы оптимального использования солнечной энергии на территории Азербайджанской Республики». Он отметил, что «Математическая модель солнечной радиации» содержит в себе научные новшества. Итак, азимут углов и зенит Солнца в рассматриваемой точке с наибольшей точностью вычисляются по формуле Кеплера, выражающей орбитальное движение Земли вокруг Солнца. Путем ввода «Функции рельефа» четко учитывается фактор преграждения Солнца рельефом, охватывающим рассматриваемую точку.
По словам ученого, корректность математической модели подтверждается специальными экспериментами, проведенными в горных регионах Азербайджана. Распределение солнечной радиации, полученной из вычислений по данной модели на территории страны, обладает высоким разрешением пространства и времени.
Был проведен широкий обмен мнениями по докладу. Считая доклад удовлетворительным, с целью применения результатов исследований соответствующими структурами и физическими лицами ОНЗ приняло постановление о создании веб-сайта «АТЛАС солнечной энергии Азербайджана». Было также поручено соответствовать стандартам программный пакет, подготовленный для «Оптимального выбора места и направления солнечных панелей».
Далее Ф.Кадиров напомнил, что общественности недавно были представлены веб-сайты научных отделений академии. Выдвинув в качестве ответственного лица веб-сайта ОНЗ кандидатуру Саида Гусейнова, ученый отметил, что С. Гусейнов владеет достаточными знаниями в данной сфере.
На заседании были обсуждены вопросы касательно подтверждения структуры Института нефти и газа НАНА, рекомендации издания составленного Шекинским региональным научным центром «Толкового словаря геохимических терминов», командировании главного лаборанта Отдела картографии и географической информации Самира Велизаде в Стамбульский технический университет Турции, состояния издания статей ОНЗ в журналах с импакт-фактором и т.д. Также были рассмотрены заявления кандидатов на совмещение должностей ученого секретаря в Институте географии, а также директора, заместителя директора, ученого секретаря в Республиканском центре сейсмологической службы.