AMEA-da Gənclər Akademiyasının yaradılması ölkəmizdə gənclərə göstərilən etimad və dəyərin göstəricisidir.
Bu sözləri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının illik Ümumi yığıncağında “Gənc Alimlər Şurasından – Gənclər Akademiyasına” adlı məruzə ilə çıxış edən AMEA-nın Gənclər Akademiyasının sədri kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elmir Babayev söyləyib.
AMEA-nın keçdiyi 80 illik yola nəzər salan Elmir Babayev bildirib ki, bu illər ərzində mühüm elmi nailiyyətlər qazanılıb, nüfuzlu elmi məktəblər formalaşıb, nəsillərarası biliklərin ötürülməsi, akademik mühitin qorunması və insan kapitalının sistemli şəkildə yetişdirilməsinə yönələn tədbirlər həyata keçirilib, son illərdə Akademiyada aparılan islahatlar isə bütövlükdə yeni inkişaf mərhələsinin əsasını qoyub. Sədr AMEA-nın gənclər siyasətinin Akademiyanın strateji inkişaf modelinin əsas dayaqlarından biri kimi xarakterizə edib, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə keçirilən konfrans, seminar və dəyirmi masalar, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq istiqamətində görülən işlər, “Gənc tədqiqatçı” jurnalının fəaliyyətinin genişləndirilməsi, gənclərin elmi-təşkilati və ictimai fəaliyyətinin stimullaşdırılması haqqında bəhs edib.
10 sentyabr 2025-ci il tarixində akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü və AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Gənclər Akademiyasının təsis edildiyini deyən Elmir Babayev bu hadisənin yalnız struktur dəyişikliyi deyil, həm də ideya dəyişikliyi olduğunu vurğulayıb. Alim Gənclər Akademiyasının məqsədləri haqqında ətraflı danışaraq qeyd edib ki, qurumun strateji hədəfləri innovasiya yönümlü düşüncə tərzini sistemli şəkildə təşviq etmək, beynəlxalq elmi şəbəkələrə inteqrasiyanı sistemləşdirmək, mentorluq (varislik) institutunu gücləndirmək, akademik liderlik məktəbini formalaşdırmaqdan ibarətdir.
Çıxışının sonunda Elmir Babayev Gənclər Akademiyasının ideyadan doğan ümid, strukturdan güc alan inam və qəbul olunmuş qərardan irəli gələn məsuliyyət olduğunu vurğulayıb. Qurumun əsas missiyasının elmi istiqamətləri müəyyənləşdirə, strateji prioritetləri dəyərləndirə və AMEA-nın inkişafında məsuliyyət daşıya bilən yeni nəsil alimlər yetişdirmək olduğunu qeyd edən sədr gənclərin onlara göstərilən etimadı layiqincə doğruldacaqlarına inamını ifadə edib.

Associate Professor Elmir Babayev: The Youth Academy Is Hope Born of an Idea, Confidence Strengthened by Structure, and Responsibility Arising from an Adopted Decision
25.02.2026 13:20
The establishment of the Youth Academy at ANAS is a manifestation of the trust and value placed on young people in our country.
These remarks were made by Associate Professor Elmir Babayev, PhD in Chemistry and Chair of the Youth Academy of ANAS, during his address titled “From the Council of Young Scientists to the Youth Academy” at the Annual General Assembly of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Reflecting on the 80-year path of ANAS, Elmir Babayev stated that significant scientific achievements have been attained over these years, reputable scientific schools have been formed, and measures aimed at ensuring the intergenerational transfer of knowledge, preserving the academic environment, and systematically developing human capital have been implemented. He noted that the reforms carried out at the Academy in recent years have laid the foundation for an entirely new stage of development. The Chair characterized ANAS’s youth policy as one of the key pillars of the Academy’s strategic development model and spoke about conferences, seminars, and round tables organized by the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, activities undertaken in the field of international scientific cooperation, the expansion of the “Young Researcher” journal, and efforts to stimulate the scientific-organizational and social activities of young scholars.
Elmir Babayev stated that the Youth Academy was established on September 10, 2025, at the initiative of Academician Isa Habibbeyli and by decision of the Presidium of ANAS, emphasizing that this event represents not only a structural change but also a shift in ideas. Providing detailed information on the goals of the Youth Academy, he noted that its strategic objectives include systematically promoting innovation-oriented thinking, institutionalizing integration into international scientific networks, strengthening the mentoring (succession) institute, and forming a school of academic leadership.
In concluding his speech, Elmir Babayev emphasized that the Youth Academy is hope born of an idea, confidence strengthened by structure, and responsibility arising from an adopted decision. Noting that the institution’s primary mission is to cultivate a new generation of scholars capable of defining scientific directions, assessing strategic priorities, and bearing responsibility for the development of ANAS, the Chair expressed confidence that young people will duly justify the trust placed in them.