Bir əsr əvvəl Bakıda keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultay zamanı dünyanın müxtəlif ölkələrindən türkoloq alimlər bir araya gələrək ortaq əlifba, ədəbiyyat, mədəniyyət, tarix və digər mühüm istiqamətlər üzrə geniş müzakirələr aparıb, türkologiya elminin inkişafına güclü təkan veriblər. Sonrakı illərdə bu sahədə aparılan araşdırmalar daha da genişləndirilib, yeni elmi istiqamətlər formalaşıb və mühüm nəticələr əldə olunub.
Bunu Türkiyə Cümhuriyyətinin Milli təhsil nazirinin müavini, dos. Celile Ören Ökten Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə həsr olunan “Birinci Türkoloji Qurultayın qurucuları və dərsləri: tarix və müasirlik” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda çıxışı zamanı deyib.
O, tədbir iştirakçılarını Türkiyənin milli təhsil naziri Yusuf Tekinin adından salamlayaraq, Qurultayın tarixi əhəmiyyətindən bəhs edib.
Celile Ören Ökten yüz ildən sonra, bu gün həmin tarixi zalda Birinci Türkoloji Qurultayın ideya müəllifləri, təşkilatçıları və iştirakçılarının əziz xatirəsinin yad edilməsinin bütün Türk dünyası üçün son dərəcə əlamətdar hadisə olduğunu bildirib. Nazir müavini qeyd edib ki, akademik elmi biliklərin inkişafı və geniş yayılması intellektual fərdlərin və bütövlükdə intellektual cəmiyyətlərin formalaşmasında mühüm rol oynayır. O, müxtəlif ölkələrdən çoxsaylı alim və tədqiqatçıların bir araya gəlməsi üçün yaradılmış şəraitə görə tədbirin təşkilatçılarına dərin minnətdarlığını ifadə edib.

A century ago, during the First Turkology Congress held in Baku, Turkologist scholars from various countries gathered to conduct extensive discussions on a common alphabet, literature, culture, history, and other key areas, giving a strong impetus to the development of Turkology as a field of study. In the following years, research in this area was further expanded, new academic directions were formed, and significant results were achieved.
This was stated by Celile Ören Ökten, Deputy Minister of National Education of the Republic of Türkiye, Associate Professor, during her speech at the international scientific conference titled “Founders and Lessons of the First Turkology Congress: History and Modernity,” dedicated to the 100th anniversary of the First Turkology Congress.
She conveyed greetings to the participants on behalf of Türkiye’s Minister of National Education Yusuf Tekin and spoke about the historical significance of the Congress.
Celile Ören Ökten emphasized that commemorating the cherished memories of the ideologists, organizers, and participants of the First Turkology Congress in the same historic hall a hundred years later is an extremely significant event for the entire Turkic world. The Deputy Minister noted that the development and broad dissemination of academic knowledge play an important role in shaping intellectually developed individuals and, as a whole, intellectual societies. She expressed her deep gratitude to the organizers of the event for creating the conditions that enabled numerous scholars and researchers from different countries to come together.