“AMEA-da islahatlar və müasir mərhələdə Azərbaycan tarixinin aktual problemləri” mövzusunda məruzə dinlənilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin aprelin 20-də keçirilən iclasındakı məruzə "AMEA-da islahatlar və müasir mərhələdə Azərbaycan tarixinin aktual problemləri" mövzusuna həsr olunub. Məruzə ilə çıxış edən Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov son illər institutda görülən işlər, aparılan islahatlardan danışıb: "Ulu öndər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan tarixinin öyrənilməsinə göstərdiyi xüsusi diqqət bu gün Tarix İnstitutunda köklü islahatların, fundamental araşdırmaların aparılması, bir sözlə, milli tariximizin dirçəldilməsi kimi mühüm işlərin görülməsinə səbəb olub".
İnstitut direktoru qeyd edib ki, ölkə başçısının çağırışları, tövsiyə və tapşırıqları ilə Tarix İnstitutu son illərdə "Qarabağ: real tarix, faktlar və sənədlər", "Naxçıvan: tarixi və abidələri", "İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi", dörd kitabdan ibarət üçcildlik "Azərbaycan xalqına qarşı 1918-1920-ci illər soyqırımı" sənədlər toplusu, "Azərbaycan xalçaları: İrəvan, Qarabağ, Naxçıvan qrupları", "Heydər Əliyev ideyalarının zəfər yürüşü", "Real tarix və "Böyük Ermənistan" uydurması", "İlham Əliyev və Azərbaycan tarix elmi" və digər fundamental tədqiqatlardan ibarət 300-dən çox əsər nəşr etdirib. Ölkə Prezidentinin 25 may 2012-ci il tarixli Sərəncamı ilə Qarabağın, Naxçıvanın və İrəvan xanlığının tarixinə dair silsilə əsərlərə görə institutun 13 əməkdaşına “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı laureatı” fəxri adının verildiyini deyib. Bildirib ki, həmin tədqiqatlar müxtəlif xarici dillərə – rus, ingilis, rumın, italiyan, ispan, ərəb və s. tərcümə olunaraq dünya ölkələrində yayılıb. Alim qeyd edib ki, Tarix İnstitutunda aparılan elmi araşdırmalar nəticəsində ermənilərin azərbaycanlılara qarşı Bakı, Şamaxı, Quba, Qarabağ, Zəngəzur, İrəvan və Naxçıvanda, Urmiya gölü ətrafında, Şərqi Anadoluda törətdikləri soyqırımlarını sübut edən çoxsaylı fundamental əsərlər və sənəd topluları işıq üzü görüb.
Yaqub Mahmudovun sözlərinə görə, Azərbaycan tarixini ilk mənbələrdən öyrənmək məqsədi ilə institutda "Azərbaycan tarixi ilk mənbələrdə" adlı yeni bir layihə həyata keçirilir: "Moskva, Sankt-Peterburq, Dərbənd, Mahaçqala, Tiflis, Həştərxan, İstanbul, Ankara, Paris, London, Berlin, Dehli və digər şəhərlərin arxivlərindən əldə olunan sənədlər çoxcildli toplular şəklində hazırlanaraq tədqiqatçılara və geniş oxucu kütləsinə təqdim edilməkdədir".
Məruzədə qeyd olunub ki, Tarix İnstitutu "Azərbaycan tarixinə dair ilk mənbələrin nəşri" layihəsinin həyata keçirilməsi sayəsində Səfəvi tarixşünaslıq məktəbinin görkəmli nümayəndəsi İsgəndər bəy Münşinin "Dünyanı bəzəyən Abbasın tarixi" (fars dilində) əsərinin doğma dilimizə tərcüməsinin akademik nəşrini həyata keçirib.
Alim institutun həyata keçirdiyi islahatların mühüm tərkib hissəsi kimi, 30 ildən çox bir müddət ərzində nəşr olunmayan "Tarix İnstitutunun elmi əsərləri" dərgisinin yenidən fəaliyyətə başladığını və 50-dən çox sayının işıq üzü gördüyünü də vurğulayıb.
Məruzəçi çıxışında qeyd edib ki, Tarix İnstitutu AMEA-nın Rəyasət Heyəti və Türkiyə Cümhuriyyətinin Atatürk Araşdırma Mərkəzi ilə birgə Azərbaycanda və Şərqi Anadoluda ermənilərin türk-müsəlman əhaliyə qarşı həyata keçirdikləri soyqırımlarına həsr olunmuş 3 beynəlxalq elmi konfrans reallaşdırıb.
"2012-ci ildə Tarix İnstitutu Beynəlxalq Sokrat Komitəsinin Oksford sammitində elmi-tədqiqat fəaliyyətinə görə "Ən yaxşı müəssisə" diplomuna layiq görülüb", - deyə Yaqub Mahmudov bildirib.
Yuxarıda göstərilən uğurlara görə Tarix İnstitutunun direktoru XXI əsrin ən görkəmli alimləri siyahısına daxil edilib, 2012-ci ildə Beynəlxalq Sokrat Komitəsinin "Elmdə ad" fəxri tituluna, 2013-cü ildə isə "Kraliça Viktoriya" diplomu və medalına layiq görülüb.
Məruzəçi qeyd edib ki, Tarix İnstitutunun "Tarixi şəxsiyyətlərimizə sahib çıxaq" layihəsi çərçivəsində Bakı şəhərinin müxtəlif lisey və orta məktəblərində "Heydər Əliyev", "Şah İsmayıl Xətai", "Şah Təhmasib Səfəvi", "Nadir şah Əfşar", "Ağa Məhəmməd şah Qacar", "Vətən qeyrətli qadın hökmdarımız - Tomiris" mövzusunda elmi-praktik konfranslar keçirilib.
Məruzədən sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb. AMEA Rəyasət Heyəti Azərbaycan tarixinin yeni nəşrinə hazırlıq işlərinin başlanılması, Zəngəzur, Göyçə, İrəvan, Borçalı, Dərbənd, Cənubi Azərbaycan və başqa ərazilərin tarixinin araşdırılması işinin daha da genişləndirilməsi, Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilən soyqırımların daha dərindən araşdırılması üçün xarici ölkə arxivlərindən sənədlərin ölkəmizə gətirilməsi işinin davam etdirilməsi, tərcüməsi başa çatdırılmış Həsən bəy Rumlunun "Əhsən ət-təvarix" əsərinin I cildinin akademik nəşrinin təmin edilməsi ilə bağlı qərarlar qəbul edib.

Доклад, заслушанный 20 апреля на заседании Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана, был посвящен теме «Реформы в НАНА и актуальные проблемы истории Азербайджана в современный период». В своем выступлении директор Института истории НАНА, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов рассказал об осуществленных в последние годы в Институте истории мероприятиях и проведенных реформах: «Внимание и забота Общенационального лидера Гейдара Алиева и Президента Ильхама Алиева об исследовании отечественной истории создали возможность для проведения сегодня в Институте истории коренных реформ, ведения фундаментальных исследований, одним словом, способствоваливозрождению национальной истории».
Директор института отметил, что, согласно призывам, рекомендациям и поручениям главы государства, в последние годы Институтом истории были опубликованы свыше 300 трудов, среди которых необходимо отметить такие фундаментальные исследования, как «Карабах: реальная история, факты и документы», «Нахичевань: история и памятники», «Иреванское ханство: Российская оккупация и переселение армян на территорию Северного Азербайджана», сборник документов в трех томах «Геноцид против азербайджанского народа 1918-1920 гг.», состоящий из четырех книг, «Азербайджанские ковры: Иреванская, Карабахская, Нахичеванская группы», «Триумфальное шествие идей Гейдара Алиева», «Реальная история и выдумка "Великая Армения"», «Ильхам Алиев и историческая наука Азербайджана». Распоряжением Президента страны от 25 мая 2012 года 13 сотрудников института были удостоены почетного звания «Лауреат Государственной премии Азербайджанской Республики» за цикл произведений по истории Карабаха, Нахичевани и Иреванского ханства.Я.Махмудов также добавил, что данные исследования были переведены на различные языки мира – русский, английский, румынский, итальянский, испанский, арабский и другие и распространены в ряде стран мира. Ученый отметил, что в результате проводимых в Институте истории научных исследований вышли в свет фундаментальные произведения и сборники документов, содержащие в себе доказательства геноцидов, совершенных армянами против азербайджанцев в Баку, Шемахе, Губе, Карабахе, Зангезуре, Иреване, Нахичевани, вокруг озера Урмия и Восточной Анатолии.
По словам Ягуба Махмудова, для изучения истории Азербайджана посредством первоисточников в институте осуществляется проект «История Азербайджана в первоисточниках»: «Документы, полученные из архивов Москвы, Санкт-Петербурга, Дербента, Махачкалы, Тбилиси, Астрахани, Стамбула, Анкары, Парижа, Лондона, Берлина, Дели и прочих городов, публикуются в виде многотомников и представляются исследователям и широкой читательской аудитории».
В докладе было отмечено, что благодаря проекту «Публикация первоисточников по истории Азербайджана» Институт истории осуществил академическое издание переводас персидского языка на наш родной языкпроизведения выдающегося представителя сефевидской школы историографии Искандер бека Мюнши «История украшателя мира Аббаса».
Ученый подчеркнул, что важной составляющей проводимых в институте реформ является возрождение сборника «Научные труды Института истории», которыйне издавался в течение последних 30 лет, и выход в свет более 50-ти его номеров.
В своем выступлении докладчик отметил, что Институт истории совместно с Президиумом НАНА и Центром исследований имени Ататюрка Турецкой Республики провел в Азербайджане и Восточной Анатолии 3 международные научные конференции, посвященные геноциду тюрко-мусульманского населения со стороны армян.
Ягуб Махмудов добавил: «В 2012 году на Оксфордском саммите Международного Сократовского комитета за свою научно-исследовательскую деятельность Институт истории был удостоен диплома "Самое лучшее учреждение».
За вышеперечисленные успехи директор Института истории был включен в список выдающихся ученыхXXI века, в 2012 году был удостоен почетного титула «Имя в науке»Международного Сократовского комитета, а в 2013 году – диплома и медали «Королева Виктория».
Докладчик отметил, что в рамках проекта, направленного на изучение исторических личностей Азербайджана, в различных лицеях и средних школах города Баку были проведены научно-практические конференции «Гейдар Алиев», «Шах Исмаил Хатаи», «Шах Тахмасиб Сефеви», «Надир шах Афшар», «Ага Мухаммед шах Каджар», «Женщина-правительница Томирис».
После прослушивания доклада вокруг темы состоялись обширные дискуссии. Президиум НАНА принял постановление, в котором нашли свое отражение такие вопросы, как подготовка новогоизданияистории Азербайджана, еще большее расширение исследовательских работ по изучению истории Зангезура, Гейчи, Иревана, Борчалы, Дербента, Южного Азербайджана и прочих территорий, продолжение глубоко изучения геноцидов, совершенных против азербайджанского народа, и поиска документов в архивах зарубежных стран, а также обеспечение академического издания I тома произведения Хасан бека Румлу «Ахсанат-таварих», переведенного на азербайджанский язык.