Laçında akademik İsa Həbibbəylinin moderatorluğu ilə dəyirmi masa keçirilib
AR Mədəniyyət Nazirliyi və Laçın rayonunda Prezidentin xüsusi nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə Laçın şəhərində keçirilən “MDB-nin mədəniyyət paytaxtı – 2025” ilinin tədbirləri çərçivəsində “Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun təbii ehtiyatları” mövzusunda dəyirmi masa təşkil olunub.
Tədbir AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin moderatorluğu ilə keçirilib.
Dəyirmi masada Azərbaycanla yanaşı Qazaxıstan, Özbəkistan və Rusiya alimləri də iştirak ediblər.
Tədbiri akademik İsa Həbibbəyli giriş sözü ilə açaraq qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin Ali Baş Komandanlığında 44 günlük Vətən müharibəsi və antiterror tədbirləri nəticəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və dövlət suverenliyi tam bərpa olunub. AMEA rəhbəri “Böyük Qayıdış” Dövlət Proqramı çərçivəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə geniş quruculuq işlərinin aparıldığını, eyni zamanda Azərbaycan elminin də 30 il sonra bölgədə tədqiqatlarını bərpa etdiyini söyləyib. AMEA rəhbərinin sözlərinə görə, Qarabağın 30 illik işğalı dövründə toplanması mümkünsüz olan məlumatlar indi sistemli şəkildə toplanır, tədqiqata cəlb olunur, elmi əsasları işlənib hazırlanır. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun təbii və iqtisadi potensialı barədə iştirakçılara məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli yeni inkişaf dövrünü yaşayan bu bölgəyə xüsusi diqqət və qayğı göstərən ölkə başçısına dərin minnətdarlığını bildirib.
Özbəkistan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti professor Abdurazak Mirzoyev çıxış edərək təmsil etdiyi ölkənin təbii sərvətləri və faydalı qazıntıları haqqında ətraflı məlumat verərək Azərbaycanla elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsi barədə təkliflərini səsləndirib.
AMEA-nın müxbir üzvü Tələt Kəngərli Geologiya və Geofizika İnstitutu (aparıcı təşkilat), Elm və Təhsil Nazirliyinin və AMEA-nın tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin, eləcə də Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin birgə əməkdaşlığı əsasında hazırlanmış, Azərbaycan, ingilis, rus dillərində nəşr olunan “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur təbii ehtiyatlar atlası”nın strukturu, mövzuları, əhatə dairəsi və nəşrdə yer almış çoxsaylı xəritələr barədə ətraflı təqdimatla çıxış edib. O, “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Təbii ehtiyatlar atlası”nın 30 illik işğaldan sonra azad olunan regionun elmi cəhətdən bərpası və inkişafı istiqamətində atılan mühüm addım olduğunu deyib.
Coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zaur İmrani “Qarabağın turizm-rekreasiya potensialı” adlı məruzə ilə çıxış edib. Tədqimatında təbiət abidələri, onların özəllikləri, qiymətləndirmə meyarları, təbiət abidələrinin pasportlaşdırılması yolları tədbir iştirakçılarına çatdırılıb. O, Qarabağın geoloji və geomorfoloji, hidroloji, florastik və faunastik abidələri barədə məlumat verib, xüsusi mühafizə olunan yerlər və onların turizm əhəmiyyətindən danışıb, təbiət abidələri əsasında turizm marşrutlarını göstərib. Təqdimatın sonunda Qarabağın turizm-rekreasiya potensialını əks etdirən 1:100000 miqyaslı xəritəsini təqdim edib.
“Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun müasir landşaftlarının dinamikası” adlı məruzə ilə çıxış edən coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səidə Zeynalovanın tədqiqatının məqsədi müasir landşaft komplekslərinin diferensiasiya qanunauyğunluqlarını müəyyən etmək və tədqiq olunan bölgənin ekoloji şəraitini qiymətləndirmək olub. 500-1200 m yüksəkliklər arasında olan 10 əsas sahədə aparılan tədqiqatlar nəticəsində bölgənin müasir landşaftlarının 1:100000 miqyaslı xəritəsi tərtib edilib. Bundan əlavə, Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun ekoloji çərçivəsinin xəritəsi də təqdim olunub ki, burada tədqiqat aparılan ərazilərdə ekoloji çərçivənin özəyi, ekoloji dəhlizlər və bufer zonaları əks olunub.
Tədbirdə həmçinin Rusiya EA Geologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi professor İrina  Natina, Azərbaycan Geoloji Kəşfiyyat Agentliyinin əməkdaşı Əli Əliyev, ETN Geologiya və Geofizika İnstitutunun şöbə müdiri, professor Vaqif Məmmədov, qazaxıstanlı professor Emil Bayramov məruzə və təqdimatlarla çıxış edərək bölgənin təbii ehtiyatları, faydalı qazıntıları, landşaft xüsusiyyətləri, su tədqiqatları və başqa mövzularda aparılan dəyərli elmi tədqiqatlar və perspektivlər barədə ətraflı məlumat veriblər.
Dəyirmi masa zamanı müxtəlif ölkələr arasında elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi və bu sahədə qlobal çağırışlara qarşı birgə yanaşmaların formalaşdırılması məsələləri müzakirə olunub.
Tədbirin sonunda akademik İsa Həbibbəyli yekun sözü ilə çıxış edərək tədbirin elmi əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb, bununla da yeni-yeni tədqiqatlar üçün geniş meydan açıldığını diqqətə çatdırıb.
Özbəkistan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti professor Abdurazak Mirzoyevə, qazaxıstanlı professor Emil Bayramova və Laçın şəhər 2 nömrəli orta məktəbin direktoru Sevinc Abbasovaya “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur. Təbii ehtiyatlar atlası” hədiyyə edilib.

Within the framework of “Cultural Capital of the CIS-2025” events, organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Special Representative Office of the President in the Lachin district, a roundtable on the topic “Natural Resources of Karabakh” was held in Lachin city.
The event was moderated by the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli.
In addition to Azerbaijani scholars, scientists from Kazakhstan, Uzbekistan, and Russia also participated in the roundtable.
During his opening speech, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli emphasized that as a result of the 44-day Patriotic War and anti-terror operations under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief President Ilham Aliyev, Azerbaijan’s territorial integrity and state sovereignty was fully restored. Within the framework of the “Great Return” State Program, large-scale constructive works are underway in the territories liberated from occupation, and at the same time, Azerbaijani science has resumed its research in the region after 30 years. According to the head of ANAS, information that was impossible to obtain during the 30-year occupation of Karabakh is now systematically gathered, researched, and scientifically substantiated.
Academician Isa Habibbeyli informed the participants about the natural and economic potential of Karabakh and East Zangezur and expressed his deep gratitude to the Head of the country for the special attention and care given to this region, which is undergoing a new development phase.
The Vice President of the Academy of Sciences of Uzbekistan, Professor Abdurazak Mirzoyev delivered a speech in which he provided detailed information about the natural resources of the country he represents and presented his proposals for the development of scientific relations with Azerbaijan.
Corresponding member of ANAS Talat Kengerli gave a detailed presentation on the structure, topics, scope, and numerous maps of the “Karabakh and Eastern Zangezur: Atlas of Natural Resources,” published in Azerbaijani, English, and Russian, prepared through the joint cooperation of the Institute of Geology and Geophysics (leading organization), the Ministry of Science and Education, scientific institutions of ANAS, and the Ministry of Ecology and Natural Resources.
PhD in Geography, Associate Professor Zaur Imrani delivered a presentation titled “The Tourism and Recreation Potential of Karabakh”. He provided information about natural monuments, their features, evaluation criteria, and ways of registering these monuments. Zaur Imrani spoke about the geological, geomorphological, hydrological, floristic, and faunistic monuments of Karabakh, specially protected areas and their significance for tourism. He showed examples of tourist routes that can be created based on the natural monuments. At the end of his presentation, he introduced a 1:100,000 scale map reflecting the tourism and recreation potential of Karabakh.
Associate Professor Saida Zeynalova, PhD in Geography presented a report titled “The Dynamics of Modern Landscapes of Karabakh and Eastern Zangezur.” The aim of her research was to identify the patterns of differentiation in modern landscape complexes and to assess the ecological conditions of the studied region. A map of the ecological framework of Karabakh and Eastern Zangezur was also presented. This map shows the core zones of the ecological framework, ecological corridors, and buffer zones within the areas studied.
The event also featured presentations by Professor Irina Natina, leading scientist at the Russian Academy of Sciences Geological Institute, Ali Aliyev, employee of the Azerbaijani Geological Exploration Agency, Professor Vagif Mammadov, head of the Department at the Institute of Geology and Geophysics and Professor Emil Bayramov from Kazakhstan, who provided detailed information on the region’s natural resources, landscape features, water studies, and other valuable scientific research and prospects.
During the roundtable, the expansion of scientific cooperation between various countries and the development of joint approaches to global challenges in this field were discussed.
At the end of the event, Academician Isa Habibbeyli delivered the closing speech, emphasizing the scientific significance of the event and highlighting that it opened up new opportunities for further research.
“Karabakh and Eastern Zangezur: Atlas of Natural Resources,” was presented as a gift to Professor Abdurazak Mirzoyev, Vice President of the Academy of Sciences of Uzbekistan, Professor Emil Bayramov from Kazakhstan, and Sevinj Abbasova, Director of Secondary School No. 2 in Lachin.