Professor Hayati Beşirli: “Bakı türk tarixi üçün 100 il əvvəl hansı mənanı ehtiva edirdisə, bu gün də öz yerini qoruyub saxlayır”
05.03.2026 11:45
Fevralın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin binasının Böyük akt zalında “Birinci Türkoloji Qurultayın qurucuları və dərsləri: tarix və müasirlik” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın təntənəli açılış mərasimi keçirilib. Daha sonra yubiley tədbirləri AMEA-da və Xəzər Universitetində panel iclasları ilə davam edib. Ankara Hacı Bayram Vəli Universitetinin Ədəbiyyat fakültəsinin Sosiologiya bölməsinin professoru, əsasən gənclər siyasəti, sosio-iqtisadi və mədəni proseslər, mədəniyyət sosiologiyası sahələrində araşdırmalar aparan Hayati Beşirli də tədbirlərdə iştirak etmək üçün Bakıya gəlib. Alim öz təəssüratlarını bizimlə bölüşüb.
100 il bundan əvvəl Bakıda keçirilən Qurultaya gələn türk xalqlarının ziyalılarının birgə çalışmaq iradəsini nümayiş etdirdiklərini qeyd edən Hayati Beşirli eyni iradənin bu anım toplantısında da özünü göstərdiyini vurğulayıb: “Bakı türk tarixi üçün 100 il əvvəl hansı mənanı ehtiva edirdisə, bu gün də öz yerini qoruyub saxlayır. Birinci Türkoloji Qurultayda türk xalqlarını qonaq edən bu gözəl şəhər 100 illik yubiley tədbirləri zamanı da bu qonaqpərvərliyin ən gözəl nümunəsini bir daha nümayiş etdirdi.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” kəlamı var. Bizim əlaqələrimiz, inkişaf etdirəcəyimiz əməkdaşlıqlar bu kəlamın bariz nümunəsidir”.

Профессор Хаяти Беширли: «Баку и сегодня сохраняет то место, которое он занимал в истории тюркского мира 100 лет назад»
05.03.2026 11:45
27-го февраля в Большом актовом зале здания Президиума Национальной академии наук Азербайджана состоялась торжественная церемония открытия международной научной конференции «Организаторы и уроки Первого тюркологического съезда: история и современность». Далее юбилейные мероприятия продолжились в формате панельных заседаний в НАНА и университете «Хазар». Для участия на этих мероприятиях в Баку приехал и профессор кафедры социологии факультета литературы Анкаринского университета Хаджи Байрам Вели Хаяти Беширли, исследования которого связаны, в основном, с такими сферами, как молодежное движение, социально-экономические и культурные процессы, социология культуры. Ученый поделился с нами своими впечатлениями.
Сказав, что представители интеллигенции тюркского мира, прибывшие 100 лет назад на Съезд в Баку, продемонстрировали желание работать вместе, Хаяти Беширли подчеркнул, что это же желание было продемонстрировано и во время юбилейного собрания: «Баку и сегодня сохраняет то место, которое он занимал в истории тюркского мира 100 лет назад. Этот прекрасный город, который принимал гостей во время Первого тюркологического съезда, в очередной раз проявил гостеприимство и во время мероприятий по случаю 100-летнего юбилея Съезда.
Известны слова общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация, два государства». Наши связи, сотрудничество, которое мы собираемся развивать, – это наглядный пример правдивости этих слов».