Professor Hayati Beşirli: “Bakı türk tarixi üçün 100 il əvvəl hansı mənanı ehtiva edirdisə, bu gün də öz yerini qoruyub saxlayır”
05.03.2026 11:45
Fevralın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin binasının Böyük akt zalında “Birinci Türkoloji Qurultayın qurucuları və dərsləri: tarix və müasirlik” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın təntənəli açılış mərasimi keçirilib. Daha sonra yubiley tədbirləri AMEA-da və Xəzər Universitetində panel iclasları ilə davam edib. Ankara Hacı Bayram Vəli Universitetinin Ədəbiyyat fakültəsinin Sosiologiya bölməsinin professoru, əsasən gənclər siyasəti, sosio-iqtisadi və mədəni proseslər, mədəniyyət sosiologiyası sahələrində araşdırmalar aparan Hayati Beşirli də tədbirlərdə iştirak etmək üçün Bakıya gəlib. Alim öz təəssüratlarını bizimlə bölüşüb.
100 il bundan əvvəl Bakıda keçirilən Qurultaya gələn türk xalqlarının ziyalılarının birgə çalışmaq iradəsini nümayiş etdirdiklərini qeyd edən Hayati Beşirli eyni iradənin bu anım toplantısında da özünü göstərdiyini vurğulayıb: “Bakı türk tarixi üçün 100 il əvvəl hansı mənanı ehtiva edirdisə, bu gün də öz yerini qoruyub saxlayır. Birinci Türkoloji Qurultayda türk xalqlarını qonaq edən bu gözəl şəhər 100 illik yubiley tədbirləri zamanı da bu qonaqpərvərliyin ən gözəl nümunəsini bir daha nümayiş etdirdi.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” kəlamı var. Bizim əlaqələrimiz, inkişaf etdirəcəyimiz əməkdaşlıqlar bu kəlamın bariz nümunəsidir”.

On February 27, a ceremonial opening of the international scientific conference titled “The Founders and Lessons of the First Turkological Congress: History and Modernity” was held in the Grand Hall of the Presidium building of the Azerbaijan National Academy of Sciences. The anniversary events then continued with panel sessions at ANAS and Khazar University. Hayati Besirli, a professor at the Department of Sociology of the Faculty of Literature at Ankara Haci Bayram Veli University, whose research mainly focuses on youth policy, socio-economic and cultural processes, and the sociology of culture, also arrived in Baku to participate in the events. The scholar shared his impressions with us.
Hayati Besirli noted that the intellectuals of Turkic peoples who came to Baku for the Congress 100 years ago demonstrated their determination to work together, and emphasized that the same spirit was evident at the commemorative gathering as well: “Baku holds the same significance for Turkish history today as it did 100 years ago. This beautiful city, which hosted the Turkic peoples at the First Turkological Congress, once again demonstrated the finest example of its hospitality during the 100th anniversary events.
National Leader Heydar Aliyev had a saying: ‘One nation, two states.’ Our relations and the cooperation we will continue to develop are a clear example of this principle.”
Nazmin Jafarova, Department of Public Relations, Press, and Information, Office of the Presidium of ANAS