Şərqşünaslıq İnstitutunda “Mərkəzi Asiya ölkələri: perspektivlər, çağırışlar və reallıq” adlı məqalələr toplusu nəşr olunub
06.03.2026 12:10
AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun Qazaxıstanın “Şərq-Qərb” Beynəlxalq Geosiyasi Proqnozlaşdırma Mərkəzi və “Astana” Siyasi Tədqiqatlar Assosiasiyası ilə birgə nəşri - “Страны Центральной Азии: перспективы, вызовы и реальность” (“Mərkəzi Asiya ölkələri: perspektivlər, çağırışlar və reallıq”) adlı məqalələr toplusu işıq üzü görüb.
Şərqşünaslıq İnstitutunun Elmi şurasının qərarı ilə çap olunan toplu institutun Mərkəzi Asiya ölkələri şöbəsinin yaradılmasının 10 illiyinə həsr olunub.
Topluda Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Gürcüstandan olan alimlərin məqalələri dərc olunub. Məqalələr toplusunda müasir dünyanın qloballaşma prosesləri, Azərbaycan ilə Mərkəzi Asiya ölkələri arasında əməkdaşlığın zəruriliyi və ümumbəşəri dəyərlər baxımından mədəniyyətlərarası dialoqun mahiyyəti və nəzəri əsasları nəzərdən keçirilir. Azərbaycan və Asiya mədəniyyətləri arasındakı qarşılıqlı münasibətlərə, sivilizasiyaların inteqrasiyasına və müasir çağırışlara həsr olunmuş tədqiqatlar təqdim olunur.
Burada multikulturalizm problemlərinə, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistan ilə beynəlxalq münasibətlərin inkişaf meyillərinə, həmçinin müsəlman xalqlarının mədəni irsinin qorunmasının roluna həsr olunmuş tədqiqatlar təqdim edilir.
Topluda Qazaxıstanın “Şərq-Qərb” Beynəlxalq Geosiyasi Proqnozlaşdırma Mərkəzinin prezidenti, “Astana” Siyasi Tədqiqatlar Assosiasiyasının direktoru akademik Karlıqaş Nuqmanovanın “Qazaxıstanda qlobal iqlim dəyişiklikləri problemləri və “COP-29”un beynəlxalq münasibətlərin inkişafı prosesində rolu”,  Qırğızıstan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının professoru, siyasi elmlər doktoru Baktıkan Torogeldiyevanın “Polietnik qırğız cəmiyyətində vətəndaş identikliyinin formalaşması”,  Qazaxıstan Beynəlxalq Əlaqələr və Dünya Dilləri Universitetinin professoru, siyasi elmlər namizədi Elmira Kaqazbayevanın “Mərkəzi Asiya ölkələrinin miqrasiya siyasətinin müqayisəli təhlili: əmək miqrantlarının hüquqlarının qorunması mexanizmləri”, Gürcüstanın Suxumi Dövlət Universitetinin Beynəlxalq departamentinin müdiri İndira Dzaqaniyanın “Mədəniyyətlərarası dialoq tələbələrin interkultural kompetensiyasının formalaşmasının əsası kimi”, Özbəkistan Elmlər Akademiyasının şöbə müdiri siyasi elmlər doktoru Vladimir Paramonovun “ABŞ-ın Mərkəzi Asiyada iqtisadi strategiyasının və Rusiya və Çin ilə əməkdaşlığın inkişafı üzrə yeni vəzifələrin qiymətləndirilməsi və ABŞ-ın geosiyasi maraqları”, AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunun baş elmi işçisi siyasi elmlər doktoru Adil Mirabdullayevin “Müasir mərhələdə Rusiyanın geostrateji siyasətində Mərkəzi Asiya istiqaməti haqqında”, AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunun Mərkəzi Asiya ölkələri şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Lalə Əhmədovanın “Çingiz Aytmatovun romanlarında şəxsiyyət, cəmiyyət və sosial-siyasi mühit” məqalələri və s. yazılar dərc olunub.

Издан сборник статей «Страны Центральной Азии: перспективы, вызовы и реальность». Сборник, который является совместным изданием Института востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА, Международного центра геополитического прогнозирования «Восток-Запад» Казахстана и Ассоциации политических исследований «Астана», выпущен в свет по постановлению Ученого совета Института востоковедения и посвящен 10-летию со дня создания Отдела стран Центральной Азии института.
В сборнике опубликованы статьи ученых Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Грузии. В издании с аспекта процессов глобализации, необходимости сотрудничества между Азербайджаном и странами Центральной Азии и общечеловеческих ценностей рассматриваются сущность и теоретические основы межкультурного диалога.
Здесь представлены исследования, посвященные взаимоотношениям между культурами Азербайджана и стран Азии, интеграции цивилизаций и современным вызовам, проблемам мультикультурализма, сферам развития связей с Казахстаном, Кыргызстаном и Узбекистаном, а также сохранению культурного наследия мусульманских народов.
В сборнике опубликованы статьи президента Международного центра геополитического прогнозирования «Восток-Запад» Казахстана, директора Ассоциации политических исследований «Астана» академика Карлыгаш Нугмановой «Проблемы глобального изменения климата в Казахстане и роль COP29 в развитии международных отношений», профессора Государственной академии управления при Президенте Кыргызской Республики доктора политических наук Бактыкан Торогельдиевой «Формирование гражданской идентичности в полиэтническом кыргызском обществе», профессора Казахстанского университета международных отношений и мировых языков кандидата политических наук Эльмиры Кагазбаевой «Сравнительный анализ миграционной политики стран Центральной Азии: механизмы защиты прав трудовых мигрантов», заведующей департаментом по международным отношениям Сухумского государственного университета (Грузия) Индиры Дзагании «Межкультурный диалог как основа формирования интеркультурной компетенции студентов», главного научного сотрудника Института востоковедения НАНА доктора политических наук Адиля Мирабдуллаева «О центрально-азиатском направлении в геостратегической политике России на современном этапе”, заведующей Отделом стран Центральной Азии Института востоковедения НАНА доктора филологических наук, профессора Лалы Ахмедовой «Личность, общество и социально-политическая среда в романах Чингиза Айтматова» и другие.