Akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 93-cü ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Alimlər Evi və Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Anım günü ilə əlaqədar “İnsanlara nur bəxş edən alim” adlı tədbirdə millət vəkilləri, AMEA və ali təhsil müəssisələrindən olan nümayəndələr iştirak ediblər.
Tədbir Sevil Əliyevanın şair Fikrət Qocanın sözlərinə bəstələdiyi "Əziz anam" mahnısının ifası ilə başlayıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə tədbiri giriş sözü ilə açaraq akademik Zərifə Əliyevanın həyat və fəaliyyətindən bəhs edib, alimin Azərbaycan tibb sahəsinə bəxş etdiyi dəyərli töhfələri elmimizin yüksək nailiyyəti kimi qiymətləndirib. AMEA rəhbəri Zərifə xanım Əliyevanın Əziz Əliyev kimi görkəmli dövlət xadimi, elm ictimaiyyətinin tanınmış nümayəndəsinin ailəsində anadan olduğunu, insanlarla həssas ünsiyyətə xüsusi diqqət yetirdiyini bildirib: "Mən Zərifə xanımı ailə qayğısı çəkən fədakar ana kimi xatırlayıram. Zərifə Əliyeva Azərbaycanın mübariz qadınlarından olub. Zərifə xanım Heydər Əliyevlə ailə həyatı qurduqdan sonra mürəkkəb, mürəkkəb olduğu qədər də şanlı bir həyat yaşayıb. O, xalqımıza İlham Əliyev kimi şəxsiyyət bəxş edib”.
Zərifə xanım Əliyevanın tibb elmində əldə etdiyi nailiyyətlərdən söz açan akademik Akif Əlizadə alimin müxtəlif göz xəstəliklərinin diaqnostikası, profilaktikası və müalicəsi ilə bağlı dərin elmi araşdırmalar apardığını diqqətə çatdırıb.
Sonra Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı, fəlsəfə doktoru Asif Əsgərov akademik Zərifə Əliyevanın həyat yolundan, elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyətindən, səhiyyədə atdığı uğurlu addımlardan danışıb. Şərəfli ömür sürən alimin tibb elminin ən yüksək zirvəsinə ucaldığını deyən natiq onun müəllifi olduğu əsərlərin bu gün də öz aktuallığını qoruyub saxladığını söyləyib.
Tədbirdə AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov da çıxış edərək akademik Zərifə Əliyevanın oftalmologiya elmindəki xidmətlərindən bəhs edib. Görkəmli alimin bütün uğur və nailiyyətlərinin bünövrəsində daim gərgin zəhməti, oftalmologiya elminin inkişafındakı səmərəli fəaliyyəti durduğunu vurğulayıb.
Bildirilib ki, Zərifə xanım Əliyeva dünyada ilk dəfə görmə orqanının peşə patologiyasını araşdıran elmi tədqiqat laboratoriyası yaradıb və praktik olaraq elm aləmində yeni bir istiqamətin – "peşə oftalmologiyası"nın əsasını qoyub. Ən mötəbər mükafat olan SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının M.İ.Averbax adına mükafatına SSRİ-də layiq görülən ilk qadın alim kimi oftalmologiya elminin tarixinə düşüb. Bütün bunlarla kifayətlənməyən akademik yüksəkixtisaslı gənc alim kadrların yetişdirilməsinə və oftalmoloq-həkimlərin ixtisaslarının artırılması işinə xüsusi diqqət yetirib.

Состоялось мероприятие по случаю 93-летия со дня рождения академика Зарифы Алиевой
При совместной организации «Дома ученых» НАНА и исполнительной власти Насиминского района состоялось мероприятие «Ученый, дарящий людям свет», посвященное 93-летию со дня рождения выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой.
В мероприятии принимали участие депутаты и представители НАНА и высших учебных заведений.
Мероприятие началось с исполнения песни «Дорогая мама» на стихи поэта Фикрета Годжи, автором музыки которой является Севиль Алиева.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о жизни и деятельности академика Зарифы Алиевой, высоко оценив ценный вклад ученого в развитие отечественной медицины. Руководитель НАНА отметил, что Зарифа ханум Алиева родилась в семье выдающегося государственного деятеля и известного представителя научной общественности Азиза Алиева, она всегда с глубокой нежностью относилась к окружающим: «Зарифа ханум запомнилась мне заботящейся о своей семье самоотверженной матерью. Зарифа Алиева была женщиной, не боящейся трудностей. После создания семьи Зарифа ханум прожила сложную и, в то же время, славную жизнь. Она подарила нашему народу такую личность, как Ильхам Алиев».
Говоря о достижениях Зарифы ханум Алиевой в медицинской сфере, академик Акиф Ализаде подчеркнул, что ученый вела научные исследования, связанные с диагностикой, профилактикой и лечением различных глазных заболеваний.
Затем глава исполнительной власти Насиминского района, доктор философии Асиф Аскеров рассказал о жизненном пути Зарифы Алиевой, ее научно-педагогической и общественной деятельности, успехах в области здравоохранения. Отметив, что ученый достигла самых высоких вершин медицинской науки, оратор добавил, что ее научные труды сохраняют свою актуальность по сей день.
На мероприятии также выступил академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов, который рассказал о заслугах академика Зарифы Алиевой в развитии офтальмологии в Азербайджане. Он подчеркнул, что в основе всех успехов и достижений выдающегося ученого лежал самоотверженный труд и плодотворная деятельность.
Он отметил, что Зарифа ханум Алиева впервые в мире создала научно-исследовательскую лабораторию, изучающую профессиональную патологию органа зрения, практически заложила в мире науки основы профессиональной офтальмологи. Она вошла в историю офтальмологической науки как первая женщина-ученый, удостоившийся самой престижной в области офтальмологии премии Академии медицинских наук СССР имени академика М.И.Авербаха. Помимо этого, академик уделяла особое внимание подготовке высокоспециализированных молодых научных кадров и повышению квалификации врачей-офтальмологов.