Tarixi faktlar qondarma "soyqırımı" ilə bağlı erməni saxtakarlığını və uydurmalarını alt-üst edir
Aprelin 23-də AMEA İnsan Hüquqları üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutunda “Saxta erməni soyqırımının növbəti ifşası” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq, “dəyirmi masa”nın son dərəcə aktual məsələyə həsr olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, artıq 200 ilə yaxındır dünyanın aparıcı dövlətlərinin əlində alətə çevrilmiş erməni millətçiləri xalqımıza qarşı siyasi, hərbi, ideoloji təcavüzə bir an belə fasilə vermirlər. Erməni-daşnak qüvvələri əslində tarixdə heç vaxt baş verməmiş qondarma “erməni soyqırımı” uydurmasını ortaya ataraq hər il aprelin 24-ü ərəfəsində daha da fəallaşır, dünyanın nüfuzlu dövlətlərini və beynəlxalq təşkilatları Türkiyəyə və Azərbaycana qarşı qaldırmağa cəhd göstərirlər.
Akademik İ.Həbibbəyli dünyanı bürüyən erməni yalanlarının və uydurmalarının, erməni saxtakarlığı və vandalizminin əsl mahiyyətini dünya ictimaiyyətinə daha dəqiq çatdırılmasının vacibliyini vurğulayıb, “dəyirmi masa”nın bu məqsədə xidmət etdiyini bildirib.
AMEA-da “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” adlı nüfuzlu alimləri birləşdirən xüsusi komissiyanın yaradıldığını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli komissiya tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərin böyük tarixi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, komissiya tərəfindən soyqırımı mövzusunda bir sıra tədbirlər həyata keçirilmiş, zəruri tarixi sənədlər aşkara çıxarılıb kitab halında nəşr edilmiş, bu sahədə elmi-tədqiqat işləri genişləndirilmişdir.
Tədbirdə əsrlər boyu ermənilər tərəfindən xalqımıza qarşı planlı şəkildə həyata keçirilmiş etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətindən bəhs edən sənədli film nümayiş etdirilib. ”Azer-Globe” İctimai-Siyasi Tədqiqatlar İnstitutu yanında Qafqaz Tarixi Mərkəzi, ATV kanalı və AMEA İnsan Hüquqları üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutunun birgə istehsalı olan filmdə Azərbaycanın tarixi ilə bağlı ilk dəfə Rusiya, Türkiyə və Gürcüstanın arxivlərindən əldə olunmuş nadir sənədlər təqdim edilib.
“Dəyirmi masa”da çıxış edənlər ermənilərin tarixi saxtalaşdırmaq cəhdlərindən bəhs ediblər. Qeyd edilib ki, tarix boyu xalqımıza qarşı misli görünməmiş soyqırımı cinayətləri və terror aktları törətmiş ermənilərin əsl simalarını dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq üçün qondarma “erməni soyqırımı”nın növbəti “ildönümü” ərəfəsində bu cür tədbirlərin keçirilməsi vacibdir.
Çıxışlarda məşhur amerikalı siyasətçi Bryus Feinin, ABŞ-ın ali komissarı admiral Mark Bristolun, britaniyalı siyasətçi və hərbçi, admiral Kolbi Çesterin məruzələrinə, o cümlədən dünyanın nüfuzlu alimləri olan Stenford Şounun, Castin Makkartinin, Prinston Universitetinin professoru Hitom Lourinin, britaniyalı tarixçi professor Norman Stounun, amerikalı professor Günter Levinin, türkiyəli alim Mehmet Perincəkin tədqiqatlarına istinadlar edilib, tutarlı arqumentlər gətirilib. Faktlar əsasında növbəti dəfə erməni soyqırımının əslində cəfəngiyyatdan başqa bir şey olmadığı qənaəti ortaya qoyulub.

Historical facts overturn Armenian falsification on faked “genocide” and fictions
On April 23, ANAS Research Institute of Human Resources held “round table” on topic “Next exposure of faked Armenian genocide”.
Opening the meeting Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbayli stated the relevance of the topic and noted that, more than 200 years, the Armenian nationalists, who has become a tool in the hands of the world's leading countries, do not even have a moment of break in the political, military, ideological aggression against our nation. Each year on April 24, Armenian-Dashnak forces get more active by throwing out the “Armenian genocide”, which had never happened in the history in fact, and are trying to raise leading countries and international organizations against Azerbaijan and Turkey.
Academician I. Habibbeyli has emphasized importance of bringing to world community of an original essence of the Armenian lie and fictions, Armenian falsifications and vandalism, and said that, "round table" serves this purpose.
Speaking on "Research of Genocide against Azerbaijanis" special committee, established by ANAS wich are consist of uniting authoritative scientists, Academician Isa Habibbeyli noted that, activities carried out by the Commission are of great historical significance. He noted that, the Commission has implemented a number of measures identified important historical documents that were published in book form, expanded research and development in this area. As a follow, the event was a demonstration of film devoted Armenian lies. The film was shown rare documents about the history of Azerbaijan from Russian archives, Turkey and Georgia.
In the film, based on the facts are shown when, where and how the Armenians migrated to the Caucasus.
The speakers referred to the reports of the famous American politician Bruce Fein, U.S Supreme Commissioner, Admiral Mark Bristol, British politician and military, Admiral Colby Chestern, including on research of authoritative scientists in the world Stanford Shaw, Justin McCarthy, Professor of Princeton University Gitoma Lowry, British Professor –historian Norman Stone, American Professor Guenter Lewy, Turkish scientist Mehmet Perinjik, were given good arguments.