Tarixi faktlar qondarma "soyqırımı" ilə bağlı erməni saxtakarlığını və uydurmalarını alt-üst edir
Aprelin 23-də AMEA İnsan Hüquqları üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutunda “Saxta erməni soyqırımının növbəti ifşası” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq, “dəyirmi masa”nın son dərəcə aktual məsələyə həsr olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, artıq 200 ilə yaxındır dünyanın aparıcı dövlətlərinin əlində alətə çevrilmiş erməni millətçiləri xalqımıza qarşı siyasi, hərbi, ideoloji təcavüzə bir an belə fasilə vermirlər. Erməni-daşnak qüvvələri əslində tarixdə heç vaxt baş verməmiş qondarma “erməni soyqırımı” uydurmasını ortaya ataraq hər il aprelin 24-ü ərəfəsində daha da fəallaşır, dünyanın nüfuzlu dövlətlərini və beynəlxalq təşkilatları Türkiyəyə və Azərbaycana qarşı qaldırmağa cəhd göstərirlər.
Akademik İ.Həbibbəyli dünyanı bürüyən erməni yalanlarının və uydurmalarının, erməni saxtakarlığı və vandalizminin əsl mahiyyətini dünya ictimaiyyətinə daha dəqiq çatdırılmasının vacibliyini vurğulayıb, “dəyirmi masa”nın bu məqsədə xidmət etdiyini bildirib.
AMEA-da “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” adlı nüfuzlu alimləri birləşdirən xüsusi komissiyanın yaradıldığını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli komissiya tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərin böyük tarixi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, komissiya tərəfindən soyqırımı mövzusunda bir sıra tədbirlər həyata keçirilmiş, zəruri tarixi sənədlər aşkara çıxarılıb kitab halında nəşr edilmiş, bu sahədə elmi-tədqiqat işləri genişləndirilmişdir.
Tədbirdə əsrlər boyu ermənilər tərəfindən xalqımıza qarşı planlı şəkildə həyata keçirilmiş etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətindən bəhs edən sənədli film nümayiş etdirilib. ”Azer-Globe” İctimai-Siyasi Tədqiqatlar İnstitutu yanında Qafqaz Tarixi Mərkəzi, ATV kanalı və AMEA İnsan Hüquqları üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutunun birgə istehsalı olan filmdə Azərbaycanın tarixi ilə bağlı ilk dəfə Rusiya, Türkiyə və Gürcüstanın arxivlərindən əldə olunmuş nadir sənədlər təqdim edilib.
“Dəyirmi masa”da çıxış edənlər ermənilərin tarixi saxtalaşdırmaq cəhdlərindən bəhs ediblər. Qeyd edilib ki, tarix boyu xalqımıza qarşı misli görünməmiş soyqırımı cinayətləri və terror aktları törətmiş ermənilərin əsl simalarını dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq üçün qondarma “erməni soyqırımı”nın növbəti “ildönümü” ərəfəsində bu cür tədbirlərin keçirilməsi vacibdir.
Çıxışlarda məşhur amerikalı siyasətçi Bryus Feinin, ABŞ-ın ali komissarı admiral Mark Bristolun, britaniyalı siyasətçi və hərbçi, admiral Kolbi Çesterin məruzələrinə, o cümlədən dünyanın nüfuzlu alimləri olan Stenford Şounun, Castin Makkartinin, Prinston Universitetinin professoru Hitom Lourinin, britaniyalı tarixçi professor Norman Stounun, amerikalı professor Günter Levinin, türkiyəli alim Mehmet Perincəkin tədqiqatlarına istinadlar edilib, tutarlı arqumentlər gətirilib. Faktlar əsasında növbəti dəfə erməni soyqırımının əslində cəfəngiyyatdan başqa bir şey olmadığı qənaəti ortaya qoyulub.

Исторические факты опровергают фальсификации и измышления армян относительно так называемого "геноцида"
Исторические факты опровергают фальсификации и измышления  армян относительно так называемого "геноцида"
23 апреля в Научно-исследовательском институте по правам человека НАНА состоялся «круглый стол» на тему «Очередное разоблачение вымышленного геноцида армян».
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли довел до внимания присутствующих, что «круглый стол», посвящен весьма актуальному вопросу. Сказал, что уже около 200 лет ставшие инструментом в руках ведущих мировых государств армянские националисты ни на минуту не прекращают политическую, военную и идеологическую агрессию против нашего народа. Ежегодно в преддверии 24 апреля армяне выступают с ложными заявлениями о геноциде, пытаются поднять влиятельные мировые государства и международные организации против Турции и Азербайджана.
Академик И.Габиббейли подчеркнул важность доведения до мировой общественности подлинной сути армянской лжи и измышлений, армянских фальсификаций и вандализма и сообщил, что «круглый стол» служит именно этой цели.
Говоря о том, что в НАНА создана объединяющая авторитетных ученых специальная комиссия «Исследование геноцидов против азербайджанцев», академик Иса Габиббейли отметил, что мероприятия, осуществляемые комиссией, имеют большое историческое значение. Он отметил, что комиссией был реализован ряд мер, выявлены важные исторические документы, которые изданы в виде книги, расширены научно-исследовательские работы в этой области.
В продолжение мероприятия состоялся показ фильма, посвященного лжи армян. В фильме впервые были продемонстрированы редкие документы об истории Азербайджана из архивов России, Турции и Грузии. В фильме на основе фактов показано когда, откуда и как армяне переселились на Кавказ.
В выступлениях ссылались на доклады известного американского политика Брюса Фейна, верховного комиссара США, адмирала Марка Бристола, британского политика и военного, адмирала Колби Честерна, в том числе на исследования авторитетных ученых мира Стенфорда Шоу, Джастина Маккарти, профессора Пристонского университета Гитома Лоури, британского профессора-историка Нормана Стоуна, американского профессора Гюнтера Леви, турецкого ученого Мехмета Перинджека, были приведены весомые аргументы. На основе всех этих фактов была вновь доказана ложность «геноцида армян».