AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli tədbiri giriş sözü ilə açaraq görüşün görkəmli qazax şairi O.Süleymenovun 80 illik yubileyinə həsr olunduğunu diqqətə çatdırdı. İ.Həbibbəyli bu əlamətdar günün Azərbaycan elmi ictimaiyyəti ilə birlikdə qeyd olunmasından böyük qürür hissi keçirdiyini vurğulayaraq, yazıçını səmimi qəlbdən təbrik etdi, ona çoxcəhətli fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Sonra İsa Həbibbəyli O.Süleymenovun həyat və yaradıcılığına dair çıxış etdi. Onun Qazaxıstanın Türk dünyasına bəxş etdiyi böyük mütəfəkkir olduğunu dilə gətirdi. Bildirdi ki, O.Süleymenovun əsərləri Qazaxıstanda elm, ədəbiyyat, o cümlədən ictimai fikrin inkişafı və zənginləşməsinə böyük töhfələr vermişdir. “O.Süleymenov Azərbaycanda da böyük hörmətlə qarşılanır və sevilir” deyə bildirən alim yazıçının əsərlərinin ölkəmizdə dəfələrlə böyük tirajla nəşr olunduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, Azərbaycanda hər kəs onu ümummilli lider Heydər Əliyevin silahdaşı, məsləkdaşı kimi yüksək qiymətləndirir. Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin "Ölkəmizdə latın qrafikalı ədəbiyyatın kütləvi nəşri haqqında" 12 yanvar 2004-cü il tarixli Sərəncamına əsasən O.Süleymenovun dünyaca məşhur “Az-Ya” əsəri 25 min tirajla çap olunmuşdur. Bu əsər Türk xalqlarının tarixinə yeni yanaşma, fərqli, orijinal münasibət sərgiləməklə yanaşı, yeni əsrin təkcə başlanğıcı deyil, həm də hərəkətverici qüvvəsi kimi xarakterizə olunur.
İ.Həbibbəylinin sözlərinə görə, Ədəbiyyat İnstitutunda O.Süleymenovun həyat və yaradıcılığına dair geniş elmi-tədqiqat işi aparılmış, rus dilndə 2 monoqrafiya çap olunmuşdur. O.Süleymenov hər zaman vətəndaş ziyalılığını təmsil etmiş, 90-cı illərdə - Azərbaycanın çətin günlərində Bakıya səfər edərək xalqımızın dövlət müstəqilliyi uğrunda apardığı şərəfli mübarizəni dəstəkləmişdir.
Sonra akademik İsa Həbibbəyli O.Süleymenova AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun Fəxri Doktoru adını təqdim etdi. Qeyd edək ki, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi ideyalarının müdafiə olunmasında, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında, Azərbaycanla Qazaxıstan arasında və Türk dünyası arasında beynəlxalq aləmdə çoxcəhətli elmi-ədəbi, mədəni əlaqələrin inkişafındakı xidmətlərinə görə O.Süleymenova Ədəbiyyat İnstitutunun fəxri doktoru adını vermək haqqında qərar institutun 22 aprel 2016-cı il tarixli Elmi Şurasının iclasında qəbul edilmişdir.
Yazıçıya, həmçinin AMEA-nın 70 illiyi münasibətilə hazırlanmış medal və “Akademiya simalarda” kitabı təqdim edildi.
Sonra Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri Beybit İsabayev çıxış etdi. O, bütün dünyanın sevərək oxuduğu O.Süleymenovu türk dünyasının sərvəti kimi dəyərləndirdi. Yazıçının Azərbaycana dərin sevgi bəslədiyini qeyd edərək, gənc alimləri onun elmi və ədəbi fəaliyyətini öyrənməyə səslədi.
Daha sonra institutun Dünya ədəbiyyatı və komparativistika şöbəsinin baş elmi işçisi, filologiya üzrə elmlər doktoru Aida Feyzullayeva “Oljas Süleymenovun yaradıcılıq portreti” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. Bildirdi ki, yazıçının əsərləri türkologiyanın aktual məsələlərini bütün dünyaya bəyan edən sanballı, əhəmiyyətli tədqiqatların nəticəsində meydana çıxmışdır.
Tədbirdə, həmçinin BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, Qazaxıstan Milli Universitetinin rektoru, akademik Qalimqair Mutanov, XX əsr ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, professor Şirindil Alışanlı, filologiya elmləri doktoru Nizami Tağısoy və digərləri çıxış edərək O.Süleymenovun Türk dünyası ədəbiyyatına verdiyi töhfələrdən danışdılar, onun Azərbaycana gəlişini əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirdilər.
Sonda çıxış edən O.Süleymenov “İnklüziv cəmiyyətlərdə birgəyaşayış: çağırış və məqsəd” şüarı altında BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumu çərçivəsində Bakıda səfərdə olduğunu bildirdi. O, tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılara təşəkkür edərək, Azərbaycanda olmaqdan böyük məmnunluq hissi keçirdiyini dilə gətirdi.

Today, electron hall of the Institute of Literature of ANAS hosted the meeting with notable poet, writer, literary critic, social-political figure, diplomat, People Poet of Kazakhstan Olzhas Suleymenov.
Vice-President of ANAS director of the Institute of Literature Academician Isa Habibbayli opened the meeting and stated that it has been devoted to the 80th anniversary of notable Kazakh poet O.Suleymenov. Academician congratulated the poet and wished him successes in his many-faceted activity.
Later on, I. Habibbayli spoke about life and creativity of O.Suleymenev and his contributions to science, literature, including development and enrichment of social opinion in Kazakhstan. “O.Suleymenov is met with respect and love in Azerbaijan. Writer's works have been repeatedly published in the country. Everyone in Azerbaijan appreciates him as copartner and brother-in-arms of national leader Heydar Aliyev. In accordance with the Order of Azerbaijan President Ilham Aliyev "On mass publication of literature in Latin alphabet in the country" dated January 12, 2004, O.Suleymenov’s famous "Az-Ya" work has been published in 25 thousand circulation”, he noted.
According to Isa Habibbayli Institute of Literature has conducted wide range of research on life and creativity of Olzhas Suleymenov, published 2 monographs in Russian. He always was representing civil intellectualism, in the 90s – during troubles of Azerbaijan, he visited to Baku and underpinned glorious struggle for sake of state independence.
Then, Acad. Isa Habibbayli presented the diploma of Honorary Doctor of the Institute of Literature of ANAS to O. Suleymenov. Note that, Decision on granting I.Suleymenov the Honorrary Doctor of the Institute of Literature for his merits in defending state independence of Azerbaijan, delivering Azerbaijan truths to the world, including linking scientific-literary and cultural ties among Azerbaijan, Kazakhstan and Turkic World, was taken at the assembly of Academic Council of the institute on April 22, 2016.
Writer was presented a medal and book “Academy in faces”, prepared on the occasion of 70th anniversary of ANAS as well.
Afterwards, Ambassador of Kazakhstan to Azerbaijan Beybit Isabeyov made speech at the event and appreciated O.Suleymenov as opulence of Turkic world.
Senior researcher of the Department of World Literature and Comparativistics Dr. Philology Aida Feyzullayeva made a presentation on “O.Suleymenov’s creativity portrait”.
At the event, rector of BSU, Academician Abel Maharramov, rector of Kazakhstan National University Academician Galimgair Mutanov, chief department of XX century Literature Professor Shirindil Alishanli, Dr. Philology Nizami Taghisoy and others were reported and gauged poet’s visit to Baku as a remarkable event.
In closing, Olzhas Suleymenov said that, he is in Baku within the framework of 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations under the motto “Co-existence in the inclusive societies: challenge and purpose”. Poet thanked the organizers and participants of the event, expressed a great sense of satisfaction of being in Azerbaijan.