AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli tədbiri giriş sözü ilə açaraq görüşün görkəmli qazax şairi O.Süleymenovun 80 illik yubileyinə həsr olunduğunu diqqətə çatdırdı. İ.Həbibbəyli bu əlamətdar günün Azərbaycan elmi ictimaiyyəti ilə birlikdə qeyd olunmasından böyük qürür hissi keçirdiyini vurğulayaraq, yazıçını səmimi qəlbdən təbrik etdi, ona çoxcəhətli fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Sonra İsa Həbibbəyli O.Süleymenovun həyat və yaradıcılığına dair çıxış etdi. Onun Qazaxıstanın Türk dünyasına bəxş etdiyi böyük mütəfəkkir olduğunu dilə gətirdi. Bildirdi ki, O.Süleymenovun əsərləri Qazaxıstanda elm, ədəbiyyat, o cümlədən ictimai fikrin inkişafı və zənginləşməsinə böyük töhfələr vermişdir. “O.Süleymenov Azərbaycanda da böyük hörmətlə qarşılanır və sevilir” deyə bildirən alim yazıçının əsərlərinin ölkəmizdə dəfələrlə böyük tirajla nəşr olunduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, Azərbaycanda hər kəs onu ümummilli lider Heydər Əliyevin silahdaşı, məsləkdaşı kimi yüksək qiymətləndirir. Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin "Ölkəmizdə latın qrafikalı ədəbiyyatın kütləvi nəşri haqqında" 12 yanvar 2004-cü il tarixli Sərəncamına əsasən O.Süleymenovun dünyaca məşhur “Az-Ya” əsəri 25 min tirajla çap olunmuşdur. Bu əsər Türk xalqlarının tarixinə yeni yanaşma, fərqli, orijinal münasibət sərgiləməklə yanaşı, yeni əsrin təkcə başlanğıcı deyil, həm də hərəkətverici qüvvəsi kimi xarakterizə olunur.
İ.Həbibbəylinin sözlərinə görə, Ədəbiyyat İnstitutunda O.Süleymenovun həyat və yaradıcılığına dair geniş elmi-tədqiqat işi aparılmış, rus dilndə 2 monoqrafiya çap olunmuşdur. O.Süleymenov hər zaman vətəndaş ziyalılığını təmsil etmiş, 90-cı illərdə - Azərbaycanın çətin günlərində Bakıya səfər edərək xalqımızın dövlət müstəqilliyi uğrunda apardığı şərəfli mübarizəni dəstəkləmişdir.
Sonra akademik İsa Həbibbəyli O.Süleymenova AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun Fəxri Doktoru adını təqdim etdi. Qeyd edək ki, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi ideyalarının müdafiə olunmasında, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında, Azərbaycanla Qazaxıstan arasında və Türk dünyası arasında beynəlxalq aləmdə çoxcəhətli elmi-ədəbi, mədəni əlaqələrin inkişafındakı xidmətlərinə görə O.Süleymenova Ədəbiyyat İnstitutunun fəxri doktoru adını vermək haqqında qərar institutun 22 aprel 2016-cı il tarixli Elmi Şurasının iclasında qəbul edilmişdir.
Yazıçıya, həmçinin AMEA-nın 70 illiyi münasibətilə hazırlanmış medal və “Akademiya simalarda” kitabı təqdim edildi.
Sonra Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri Beybit İsabayev çıxış etdi. O, bütün dünyanın sevərək oxuduğu O.Süleymenovu türk dünyasının sərvəti kimi dəyərləndirdi. Yazıçının Azərbaycana dərin sevgi bəslədiyini qeyd edərək, gənc alimləri onun elmi və ədəbi fəaliyyətini öyrənməyə səslədi.
Daha sonra institutun Dünya ədəbiyyatı və komparativistika şöbəsinin baş elmi işçisi, filologiya üzrə elmlər doktoru Aida Feyzullayeva “Oljas Süleymenovun yaradıcılıq portreti” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. Bildirdi ki, yazıçının əsərləri türkologiyanın aktual məsələlərini bütün dünyaya bəyan edən sanballı, əhəmiyyətli tədqiqatların nəticəsində meydana çıxmışdır.
Tədbirdə, həmçinin BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, Qazaxıstan Milli Universitetinin rektoru, akademik Qalimqair Mutanov, XX əsr ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, professor Şirindil Alışanlı, filologiya elmləri doktoru Nizami Tağısoy və digərləri çıxış edərək O.Süleymenovun Türk dünyası ədəbiyyatına verdiyi töhfələrdən danışdılar, onun Azərbaycana gəlişini əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirdilər.
Sonda çıxış edən O.Süleymenov “İnklüziv cəmiyyətlərdə birgəyaşayış: çağırış və məqsəd” şüarı altında BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumu çərçivəsində Bakıda səfərdə olduğunu bildirdi. O, tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılara təşəkkür edərək, Azərbaycanda olmaqdan böyük məmnunluq hissi keçirdiyini dilə gətirdi.

Сегодня в Электронном актовом зале Института литературы имени Низами НАНА состоялась встреча c известным поэтом, литературоведом, писателем, общественно-политическим деятелем, дипломатом, Народным писателем Казахстана Олжасом Сулейменовым.
Открывая мероприятие, вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли, отметил, что встреча посвящена 80-летнему юбилею видного казахского поэта О.Сулейменова. И.Габиббейли, отметив, что испытывает чувство гордости от того, что этот знаменательный день отмечается совместно с научной общественностью Азербайджана, сердечно поздравил писателя, пожелал ему успехов в дальнейшей деятельности.
Далее Иса Габиббейли выступил в связи с жизнью и творчеством О.Сулейменова, который является великим казахским мыслителем. Было отмечено, что произведения О.Сулейменова внесли большой вклад в развитие и обогащение науки, литературы, в том числе общественного мнения в Казахстане. Ученый, сказав, что в Азербайджане тоже с большим уважением относятся и любят О.Сулейменова, сообщил, что произведения писателя неоднократно с большим тиражом издавались и в нашей стране. Он отметил, что в Азербайджане каждый высоко оценивает его как соратника, единомышленника общенационального лидера Гейдара Алиева. Согласно Распоряжению Президента Азербайджана господина Ильхама Алиева о массовом издании литературы на латинской графике всемирно известное произведение О.Сулейменова «Аз и Я» было издано тиражом 25 тысяч экземпляров. Это произведение помимо демонстрации нового, отличительного и оригинального подхода к истории Тюркских народов, также характеризуется не только как начало, но и движущая сила нового века.
По словам И.Габибейли в Институте литературы были проведены широкие научно-исследовательские работы, посвященные жизни и творчеству О.Сулейменова, изданы 2 монографии на русском языке. О.Сулейменов всегда представлял гражданскую интеллигенцию, в 90-х годах – в трудные дни Азербайджана, совершив визит в Баку, поддержал наш народ в славной борьбе за государственную независимость.
Далее академик Иса Габиббейли вручил О.Сулейменову диплом Почетного доктора Института литературы НАНА. Отметим, что решение о вручении О.Сулейменову звания Почетного доктора Института литературы за заслуги в защите идей государственной независимости Азербайджана, доведении до мира Азербайджанских реалий, в развитии многогранных научно-литературных, культурных связей на международной арене между Азербайджаном и Казахстаном и Тюркским миром было принято на заседании Ученого совета института от 22 апреля 2016 года.
Писателю также были представлены медаль и книга «Академия в лицах», подготовленная в связи с 70-летием НАНА.
Затем выступил посол Казахстана в Азербайджане Бейбит Исабаев. Он расценил О.Сулейменова как достояние тюркского мира, произведения которого читаются во всем мире.
Затем старший научный сотрудник Отдела мировой литература и компаративистики института, доктор филологических наук Аида Фейзуллаева представила доклад на тему «Творческий портрет Олжаса Сулейменова». Она отметила, что произведения писателя появились в результате весомых, фундаментальных исследований, заявивших всему миру актуальные вопросы тюркологии.
Выступив на мероприятии, ректор БГУ, академик Абель Магеррамов, ректор Казахстанского национального университета, академик Галимгаир Мутанов, заведующий Отделом литературы ХХ века, профессор Шириндил Алышанлы, доктор филологических наук Низами Тагисой и другие рассказали о внесенном в литературу тюркского мира вкладе О.Сулейменова и оценили его визит как знаменательное событие.
Выступив в заключение О.Сулейменов, заявил, что находится с визитом в Баку в рамках Глобального форума VII Альянса цивилизаций ООН под лозунгом «Сосуществование в инклюзивных обществах: вызов и цель». Далее он выразил благодарность организаторам и участникам мероприятия и отметил, что испытывает чувство глубокого удовлетворения в связи с пребыванием в Азербайджане.