Birinci Türkoloji Qurultayın müasir dövrdəki əsas əhəmiyyətlərindən biri də türkologiya elminin sisteminə yenidən baxışın formalaşdırılması ilə bağlıdır. Qurultay çərçivəsində dilçilik, orfoqrafiya və metodika ilə yanaşı, ədəbiyyat, incəsənət, sənətşünaslıq, tarix, fəlsəfə, etnoqrafiya və digər sahələr üzrə məruzələr dinlənilib, geniş müzakirələr aparılaraq mühüm qərarlar qəbul edilib. Bu baxımdan Birinci Türkoloji Qurultay türkologiyanın ümumi formatını və inkişaf istiqamətlərini müəyyən edən əsas platforma kimi çıxış edib.
Bu fikirləri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunmuş Beynəlxalq Türkoloji Tədqiqatlar Konfransında deyib.
O qeyd edib ki, bu gün türkologiya deyildikdə daha çox dilçilik istiqaməti ön plana çəkilsə də, Birinci Türkoloji Qurultay bu elmin daha geniş və çoxşaxəli sistemini müəyyənləşdirib: “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında, xüsusilə Dilçilik və Şərqşünaslıq institutlarında türkologiya elmi uzun müddət əsasən dilçilik istiqamətində inkişaf edib. Hazırda isə qurultayın müəyyən etdiyi geniş format nəzərə alınaraq yeni elmi yanaşmalar və tədqiqat istiqamətləri formalaşdırılır. Türkoloji Qurultayın ən mühüm xidmətlərindən biri vahid latın əlifbasının təşviqi olub. Türk dünyasında latın əlifbasına ilk keçid Mustafa Kamal Atatürkün rəhbərliyi ilə Türkiyə Cümhuriyyəti tərəfindən həyata keçirilib. Bu gün türk dövlətləri 34 hərfdən ibarət vahid latın əlifbasını ortaq əlifba kimi qəbul ediblər və artıq bu əlifba ilə kitabların nəşri geniş vüsət alıb. Latın qrafikası müasir dövrdə türk xalqları arasında elmi, mədəni və informasiya mübadiləsini gücləndirən mühüm körpü rolunu oynamaqda davam edir”.

Одно из основных значений Первого тюркологического съезда в современный период связано с формированием нового взгляда на систему тюркологии. В рамках съезда были прослушаны доклады по языкознанию, орфографии и методике, литературе, искусству, искусствоведению, истории, философии, этнографии и другим отраслям, прошли обширные дискуссии и были приняты важные постановления. С этой точки зрения Первый тюркологический съезд выступил в качестве основной платформы, определившей общий формат тюркологии и направления её развития.
Этими мыслями президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли поделился во время своего выступления на Международной конференции по тюркологическим исследованиям, посвященной 100-летию Первого тюркологического съезда.
Академик отметил, что хотя сегодня при упоминании тюркологии на первый план чаще всего выводится сфера языкознания, Первый тюркологический съезд определил более широкую и многогранную систему этой науки: «На протяжении долгих лет в Национальной академии наук Азербайджана, особенно в институтах языкознания и востоковедения тюркология развивалась в основном в направлении лингвистики. А в настоящее время учитывается установленный съездом широкий формат, формируются новые научные подходы и сферы исследований. Одной из основных заслуг Первого тюркологического съезда является продвижение единого латинского алфавита. Впервые переход на латинский алфавит в тюркском мире был осуществлен под руководством Мустафы Кемаля Ататюрка в Турецкой Республике. Сегодня тюркские государства приняли общий тюркский алфавит, состоящий из 34-х букв, расширяется издание книг на этом алфавите. В современный период латинская графика является важным мостом, который расширяет научный, культурный и информационный обмен между тюркскими народами».