Mərkəzi Elmi Kitabxanada Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, AMEA-nın Alimlər Evi, Bakı Dövlət Universiteti və Nəsimi rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın görkəmli oftalmoloq-alimi, Əməkdar elm xadimi, akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 93-cü ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə həm də ildönümə həsr olunmuş respublika üzrə "Qələbəyə doğru" kuboku uğrunda intellektual yarışın final oyunu keçirilib.
Öncə Zərifə Əliyevanın xatirəsinə həsr olunmuş "Nur dolu ömür" filmi nümayiş olunub.
Tədbirdə bildirilib ki, "Qələbəyə doğru" kuboku uğrunda intellektual yarışa martın 29-da start verilib. 29 mart-19 aprel tarixlərində 9 regionda Azərbaycanın bütün şəhər və rayonlarını təmsil edən komandaların iştirakı ilə regional seçim turları keçirilib. Seçim turlarında fərqlənən 12 komanda final yarışında iştirak hüququ qazanıb. Hər bir komandada dünyagörüşü və intellektual səviyyəsi yüksək olan 5 məktəbli təmsil olunub.
Sonra çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova tədbirin təşkilində dəstəyə görə AMEA-nın və Bakı Dövlət Universitetinin rəhbərliyinə, Nəsimi rayon İcra Hakimiyyətinə təşəkkürünü bildirib. Komitənin artıq 3 ildir ki, "Qələbəyə doğru" intellektual bilik yarışmasını keçirdiyini deyən sədr uşaqların hərtərəfli inkişafında, intellektual və ictimai biliklərə yiyələnməsində belə müsabiqələrin xüsusi rolunun olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, bu kimi tədbirlər məktəblilərin daha aktiv olmaq, sərbəst fikir irəli sürmək bacarıqlarını, məntiqi təfəkkürlərini inkişaf etdirir.
Komitə sədri uşaqların müasir tələblər səviyyəsində təhsil almaları üçün lazımi şəraitin yaradılması istiqamətində dövlətin diqqət və qayğısından, qarşıda duran əsas vəzifələrdən də danışıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, Nəsimi rayon icra hakimiyyətinin başçısı Asif Əsgərov görkəmli alim Zərifə Əliyevanın XX əsr Azərbaycan tibb elminin inkişafında müstəsna rolundan, elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyətindən danışıblar.

ANAS Central Scientific Library with the State Committee on Family, Women and Children, ANAS Scientists’s House, Baku State University and Nasimi district Executive Power held a commemorative event dedicated to the 93rd anniversary of the birth of prominent ophthalmologist of Azerbaijan, Honored Scientist, Academician Zarifa Aliyeva.
First, was demonstrated "Life is full of light"documentary dedicated to the memory of Zarifa Aliyeva.
At the event was noted that, also was launched the intellectual competition for "
Towards
Victory" Cup on 29 March.
From March 29 to April 19 from 9 all cities and regions of Azerbaijan with the participation of teams was held the qualifying rounds. 12 teams, who distinguished in the qualifying rounds, won the right to participate in the finals.
Each team was represented by 5 students, distinguished high intellectual level and outlook.
Then, Chairman of the State Committee on Family, Women and Children Hijran Huseynova expressed appreciation for the support in organizing of event to leadership of ANAS, Baku State University and Executive power of Nasimi district.
Chairman noted that, Committee for the third year holds intellectual "Towards victory" knowledge competition and stressed the special role of such events in the comprehensive development of children, in forming of their intellectual and social knowledge.
She mentioned that, such events develop logical thinking, the ability of students to become more active, free to put forward their ideas.
Chairman of the Committee spoke about the attention and care of the state for the establishment of the necessary conditions for education of children up to date, as well as the upcoming major problems.
Academic-Secretary of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS, Academician Ahliman Amiraslanov, Rector of Baku State University, Academician Abel Maharramov, Head of Executive Power of Nasimi district Asif Asgarov spoke about the scientific, educational and social activities, on the special role the outstanding scientist Zarifa Aliyeva in development of Azerbaijan medical science of the XX century.