AMEA-nın adlı mükafatları təqdim olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında AMEA-nın görkəmli alimlərin adlarını daşıyan mükafatlar təqdim olunub.
Ümumi yığıncaqda AMEA-nın adlı mükafatları üzrə müsabiqənin Rəyasət Heyətinin 17 fevral 2016-cı il tarixli qərarı ilə elan edildiyi xatırladılıb. Bildirilib ki, müsabiqəyə qatılmış alimlər barədə təqdimatlar və müvafiq sənədlər Ekspert Komissiyasına verilərək AMEA-nın adlı mükafatlarına namizədlər haqqında hazırlanmış müvafiq rəylər Rəyasət Heyətinə təqdim edilib. Rəyasət Heyətinin son iclasında müsabiqənin nəticələri nəzərə alınaraq alimlərin sözügedən mükafatlara layiq görülməsi barədə qərar qəbul olunub.
Beləlikə, yarımkeçiricilərin zona strukturu və rəqs spektrlərinin hesablanması, darzolaqlı və Keyn spektrli yarımkeçiricilərin nəzəriyyəsinin yaradılması üzrə silsilə əsərlərinə görə akademik Firudin Məmmədəli oğlu Haşımzadəyə AMEA-nın Nəsirəddin Tusi adına, görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin musiqi irsinin tədqiqində xidmətlərinə görə professor Firəngiz Əliağa qızı Əlizadəyə AMEA-nın akademik Üzeyir Hacıbəyli adınaAzərbaycanda körpə və uşaqlarda ürək-damar sistemi xəstəliklərinin yayılmasının tədqiqi, kliniki xüsusiyyətlərinin aşkar edilməsi, terapevtik və cərrahi müalicə üsullarının sistemli tətbiqinə görə akademik Adilə Əvəz qızı Namazovaya AMEA-nın akademik Mirəsədulla Mirqasımov adına mükafatları verilib.
Azərbaycanın neft-qaz yataqlarından çıxarılan neftin tərkib və xassələrinin öyrənilməsi, yüksək keyfiyyətli baza yağlarının tədqiqi və istehsalatda tətbiqi sahəsində xidmətlərinə görə AMEA-nın müxbir üzvü Fəzilə İbrahim qızı Səmədova AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına, Azərbaycan ərazisində yer qabığının dərinlik quruluşunun geofiziki üsullarla öyrənilməsi sahəsində əldə etdiyi fundamental nəticələrə görə akademik Pərviz Ziya oğlu Məmmədov AMEA-nın akademik Musa Əliyev adına, bitkilərin mühafizəsi və bitki xəstəliklərinin tədqiqi sahəsindəki əsərlərinə görə akademik Siddiqə Rza qızı Məmmədova AMEA-nın Həsən bəy Zərdabi adına, Azərbaycanın dövlətçilik tarixinin araşdırılması və erməni saxtakarlığına qarşı tarixi həqiqətlərin aşkarlanması sahəsindəki xidmətlərinə görə isə AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mikayıl oğlu Mahmudov AMEA-nın Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafatları ilə təltif olunublar.
Qeyd edək ki, AMEA-nın adlı mükafatlarına layiq görülmüş namizədlərin hər birinə 5 min manat məbləğində pul mükafatı veriləcək.

ANAS Nominal Prizes awarded
At the event noted that, competition for ANAS Nominal prizes was announced by Presidium decree dated February 17, 2016.
Ideas of scientists whose nominate were proposed for participation at a competition, and the relevant documents have been submitted by the Expert Committee.
Prepared by the Commission relevant reviews on nominates for Nominal Prizes of ANAS were presented to the Presidium. Relevant decisions of the contest results were considered and adopted at the last meeting of the Presidium.
So, for a cycle works in the field of band structure calculations and vibration spectra of semiconductors, creating narrow-band theory of semiconductors with the spectrum Kane Academician Firudin Mammad Ali oglu Hashimzadeh was awarded by the prize of ANAS named after Nasreddin Tusi, for achievements in the musical study of the heritage of outstanding Azerbaijani composer Gara Garayev Professor Firangiz Aliagha gizi Alizadeh – the ANAS Award named after Academician Uzeyir Hajibeyli, for the study of the spread of cardiovascular system diseases in infants and children, the identification of their clinical features and systematic study of methods of therapeutic and surgical treatment in Azerbaijan Academician Adila Avaz gizi Namazova - Award after Academician of ANAS Mirasadulla Mirgasimov.
For merits in the field of structure and properties of oil produced in the oil and gas fields of Azerbaijan, research and application in the production of high-quality base oils, corresponding member of ANAS Samadova Fazila Ibrahim gizi was awarded the prize of ANAS after Academician Yusif Mammadaliyev, for the obtained fundamental results in the study of the deep structure of the Earth's crust by geophysical methods on the territory of Azerbaijan, Academician Parviz Ziya oglu Mammadov - Award of ANAS after Academician Musa Aliyev, for works in the field of plant protection research and plant diseases Academician Siddiga Rza gizi Mammadova - Award of ANAS named after Hasan bey Zardabi, for achievements in the field of research the history of Azerbaijani statehood and revealing the true facts against Armenian falsification corresponding member of ANAS Yagub Mikayil oglu Mahmudov - Award of ANAS named Abbasgulu agha Bakikhanov.
Note that, each nominee who is awarded the Nominal Prizes of ANAS, will be donated a cash prize amounting to 5 thousand manats.