AMEA-nın adlı mükafatları təqdim olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında AMEA-nın görkəmli alimlərin adlarını daşıyan mükafatlar təqdim olunub.
Ümumi yığıncaqda AMEA-nın adlı mükafatları üzrə müsabiqənin Rəyasət Heyətinin 17 fevral 2016-cı il tarixli qərarı ilə elan edildiyi xatırladılıb. Bildirilib ki, müsabiqəyə qatılmış alimlər barədə təqdimatlar və müvafiq sənədlər Ekspert Komissiyasına verilərək AMEA-nın adlı mükafatlarına namizədlər haqqında hazırlanmış müvafiq rəylər Rəyasət Heyətinə təqdim edilib. Rəyasət Heyətinin son iclasında müsabiqənin nəticələri nəzərə alınaraq alimlərin sözügedən mükafatlara layiq görülməsi barədə qərar qəbul olunub.
Beləlikə, yarımkeçiricilərin zona strukturu və rəqs spektrlərinin hesablanması, darzolaqlı və Keyn spektrli yarımkeçiricilərin nəzəriyyəsinin yaradılması üzrə silsilə əsərlərinə görə akademik Firudin Məmmədəli oğlu Haşımzadəyə AMEA-nın Nəsirəddin Tusi adına, görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin musiqi irsinin tədqiqində xidmətlərinə görə professor Firəngiz Əliağa qızı Əlizadəyə AMEA-nın akademik Üzeyir Hacıbəyli adınaAzərbaycanda körpə və uşaqlarda ürək-damar sistemi xəstəliklərinin yayılmasının tədqiqi, kliniki xüsusiyyətlərinin aşkar edilməsi, terapevtik və cərrahi müalicə üsullarının sistemli tətbiqinə görə akademik Adilə Əvəz qızı Namazovaya AMEA-nın akademik Mirəsədulla Mirqasımov adına mükafatları verilib.
Azərbaycanın neft-qaz yataqlarından çıxarılan neftin tərkib və xassələrinin öyrənilməsi, yüksək keyfiyyətli baza yağlarının tədqiqi və istehsalatda tətbiqi sahəsində xidmətlərinə görə AMEA-nın müxbir üzvü Fəzilə İbrahim qızı Səmədova AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına, Azərbaycan ərazisində yer qabığının dərinlik quruluşunun geofiziki üsullarla öyrənilməsi sahəsində əldə etdiyi fundamental nəticələrə görə akademik Pərviz Ziya oğlu Məmmədov AMEA-nın akademik Musa Əliyev adına, bitkilərin mühafizəsi və bitki xəstəliklərinin tədqiqi sahəsindəki əsərlərinə görə akademik Siddiqə Rza qızı Məmmədova AMEA-nın Həsən bəy Zərdabi adına, Azərbaycanın dövlətçilik tarixinin araşdırılması və erməni saxtakarlığına qarşı tarixi həqiqətlərin aşkarlanması sahəsindəki xidmətlərinə görə isə AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mikayıl oğlu Mahmudov AMEA-nın Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafatları ilə təltif olunublar.
Qeyd edək ki, AMEA-nın adlı mükafatlarına layiq görülmüş namizədlərin hər birinə 5 min manat məbləğində pul mükafatı veriləcək.

Вручены Именные премии НАНА
На Общем собрании Национальной Академии Наук Азербайджана были вручены премии НАНА, носящие имена выдающихся ученых.
На мероприятии было отмечено, что конкурс на получение именных премий НАНА был объявлен постановлением Президиума от 17 февраля 2016 года. Представления об ученых, участвующих на конкурсе, и соответствующие документы были представлены Экспертной комиссии. Подготовленные комиссией соответствующие отзывы о кандидатах на получение именных премий НАНА были представлены Президиуму. На последнем заседании Президиума были учтены итоги конкурса и приняты соответствующие постановления.
Так, за цикл трудов в сфере вычисления зонной структуры и спектров колебания полупроводников, создания теории узкополосных полупроводников со спектром Кейна академик Фирудин Мамед Али оглы Гашимзаде был награжден премией НАНА имени Насреддина Туси, за заслуги в исследовании музыкального наследия выдающегося азербайджанского композитора Кара Караева профессор Фирангиз Алиага кызы Ализаде – премией НАНА имени академика Узеира Гаджибейли, за исследование распространения в Азербайджане болезней сердечно-сосудистой системы среди младенцев и детей, выявление их клинических особенностей и системное изучение методов терапевтического и хирургического лечения академик Адиля Аваз кызы Намазова – премией НАНА имени академика Мирасадуллы Миркасимова.
За заслуги в области изучения состава и свойств нефти, добывающейся в нефтегазовых месторождениях Азербайджана, исследования и применения в производстве высококачественных базовых масел члену-корреспонденту НАНА Фазиле Ибрагим кызы Самедовой была вручена премия НАНА имени академика Юсифа Мамедалиева, за полученные фундаментальные результаты в области изучения глубинного строения земной коры на территории Азербайджана геофизическими методами академику Парвизу Зия оглы Мамедову – премия НАНА имени академика Мусы Алиева, за труды в области исследования защиты растений и болезней растений академику Сиддиге Рза кызы Мамедовой – премия НАНА имени Гасана бека Зардаби, за заслуги в сфере исследования истории азербайджанской государственности и выявления правдивых фактов против армянской фальсификации члену-корреспонденту НАНА Ягубу Микаил оглы Махмудову – премия НАНА имени Аббас-кули ага Бакиханова.
Отметим, что каждому кандидату, удостоенному именной премии НАНА, будет вручена денежная премия в размере 5 тысяч манат.