Məlum olduğu kimi, 2015-2016-cı tədris ilində AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutuna “Molekulyar biologiya“ ixtisası üzrə 4 magistr qəbul olunub. AMEA-da ali təhsilin magistratura pilləsinin açılmasında əsas məqsəd elmin müasir istiqamətləri üzrə çalışan alimlərin cəlb olunmasıdır. Bu məqsədlə tədris prosesinə molekulyar biologiya elminin ən müasir sahələri üzrə çalışan alimlər cəlb olunurlar.
22-29 aprel 2016-cı il tarixlərində tanınmış alim, Böyük Britaniyanın Kembric Universitetinin Molekulyar biologiya laboratoriyasının Kompüter kristalloqrafiyası qrupunun rəhbəri, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioloji Məhsuldarlığın Fundamental Problemləri şöbəsinin Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının müdiri, professor Qərib Mürşüdov magistratura pilləsinin II semestrində magistrlərə “Struktur biologiyanın üsulları” ixtisas kursundan mühazirələr oxuyub. Kurs bioloji makromolekulların, o cümlədən, zülalların quruluşunun öyrənilmə yollarını əhatə edir.
Mühazirələrdə zülalların ayrılması, təmizlənməsi və onların kristallarının alınma metodları, alınmış kristalların tədqiqi üçün rentgen – struktur analizi nəticələrinin kompüter analizi üsulları haqqında məlumat verilib.
Mühazirələrdə AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun magistrləri ilə yanaşı, Genetik Ehtiyatlar və Botanika institutlarının, Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya və Tətbiqi–riyaziyyat fakültələri və N.Tusi adına Azərbaycan Dövlət Pedoqoji Universitetinin Biologiya fakültəsinin tələbə, magistr və elmi işçiləri iştirak ediblər.

Лекции профессора Гариба Муршудова были выслушаны с интересом со стороны молодых исследователей
Как известно, в 2015/2016 учебном году в Институт молекулярной биологии и биотехнологий НАНА по специальности «Молекулярная биология» поступили 4 магистранта. Основная цель организации магистерской ступени образования в НАНА заключалась в привлечении ученых, работающих в современных направлениях науки. С этой целью к учебному процессу привлекаются ученые, занятые в самых современных областях молекулярной биологии.
22-29 апреля 2016 года известный ученый, руководитель группы Компьютерной кристаллографии Лаборатории молекулярной биологии Кембриджского университета Великобритании, заведующий Лабораторией вычислительной структурной биологии Отдела фундаментальных проблем биологической продуктивности Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, профессор Гариб Муршудов во втором семестре магистратуры читал магистрантам лекции по специальности «Методы структурной биологии». Курс охватывал пути изучения строения биологических макромолекул, в том числе, белков.
На лекциях была дана информация о методах выделения, очистки белков и получение из них кристаллов, а также о методах компьютерного анализа результатов рентгеноструктурного анализа для исследования полученных кристаллов.
В лекциях наряду с магистрантами Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, также приняли участие студенты, магистранты и научные сотрудники из  Института генетических ресурсов, Института ботаники, биологического факультета и факультета прикладной математики  Бакинского государственного университета и биологического факультета Азербайджанского государственного педагогического университета имени Н.Туси.