Məlum olduğu kimi, 2015-2016-cı tədris ilində AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutuna “Molekulyar biologiya“ ixtisası üzrə 4 magistr qəbul olunub. AMEA-da ali təhsilin magistratura pilləsinin açılmasında əsas məqsəd elmin müasir istiqamətləri üzrə çalışan alimlərin cəlb olunmasıdır. Bu məqsədlə tədris prosesinə molekulyar biologiya elminin ən müasir sahələri üzrə çalışan alimlər cəlb olunurlar.
22-29 aprel 2016-cı il tarixlərində tanınmış alim, Böyük Britaniyanın Kembric Universitetinin Molekulyar biologiya laboratoriyasının Kompüter kristalloqrafiyası qrupunun rəhbəri, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioloji Məhsuldarlığın Fundamental Problemləri şöbəsinin Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının müdiri, professor Qərib Mürşüdov magistratura pilləsinin II semestrində magistrlərə “Struktur biologiyanın üsulları” ixtisas kursundan mühazirələr oxuyub. Kurs bioloji makromolekulların, o cümlədən, zülalların quruluşunun öyrənilmə yollarını əhatə edir.
Mühazirələrdə zülalların ayrılması, təmizlənməsi və onların kristallarının alınma metodları, alınmış kristalların tədqiqi üçün rentgen – struktur analizi nəticələrinin kompüter analizi üsulları haqqında məlumat verilib.
Mühazirələrdə AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun magistrləri ilə yanaşı, Genetik Ehtiyatlar və Botanika institutlarının, Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya və Tətbiqi–riyaziyyat fakültələri və N.Tusi adına Azərbaycan Dövlət Pedoqoji Universitetinin Biologiya fakültəsinin tələbə, magistr və elmi işçiləri iştirak ediblər.

As known, during an academic year of 2015-2016, the Institute of Molecular Biology and Biotechnology specialty "Molecular Biology" was accepted 4 undergraduates. The main purpose of the master's degree in ANAS is to attract scientists, working in modern trends of science. To this end, the teaching process of molecular biology is involved scientists working in the latest fields of science.
On April 22-29, 2016, a celebrate scientist, group chief of Computer Crystallography at Laboratory of Molecular Biology at the University of Cambridge, head of the Laboratory of Computational Structural Biology at the Department of Fundamental Problems of Biological Productivity of ANAS Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Professor Garib Murshudov delivered lectures on “Methods of structural biology” to the undergraduates in the second term of master studies. The course covers ways of learning the biological macromolecules, including protein structures.
Lectures provide information about protein separation, purification and methods of preparation of their crystals, the crystals from X-rays for research - the methods of computer analysis of the results of a structural analysis.
In addition to undergraduates of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, lectures were attended by undergraduates and academic staff of the Institutes of Genetic Resources and Botany, Biology and Applied Mathematics faculties of the Baku State University, Biology faculty of Azerbaijan State Pedagogical University named after N.Tusi.