AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətində fəaliyyət göstərən Girne Amerikan Universitetinin rektoru prof. Dr. Serdar Yurtseverin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Azərbaycan ilə Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində sıx əməkdaşlıq etdiklərini bildirib. Qeyd edib ki, bu münasibət elmi-mədəni müstəvidə də əməkdaşlığımız üçün geniş meydan açır və ötən müddət ərzində Akademiyada keçirilən bir sıra tədbirlərdə Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Azərbaycandakı nümayəndəsi də yaxından iştirak edib.
AMEA-nın tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli ötən il Akademiyanın 80 illik yubileyinin Türk dünyasının alimlərinin də iştirakı ilə yüksək səviyyədə qeyd olunduğunu, bu gün AMEA-da humanitar və ictimai elmlərin aktual problemləri, eləcə də süni intellektlə bağlı mühüm tədqiqatların aparıldığını söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli Milli Elmlər Akademiyasının qeyd olunan istiqamətlərdə Girne Amerikan Universiteti ilə əməkdaşlıq etməyə, birgə konfransların təşkilinə hazır olduğunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Girne Amerikan Universitetinin rektoru prof. Dr. Serdar Yurtsever qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib. Bir sıra ali təhsil müəssisələrinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Türk dünyasında transformasiya və inteqrasiya: iqtisadiyyat, siyasət və texnologiya” mövzusunda beynəlxalq konfrans çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olduqlarını deyən Serdar Yurtsever Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə də sıx əməkdaşlıq qurmaq niyyətlərini diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı AMEA ilə Girne Amerikan Universiteti arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanmasına dair razılıq əldə olunub.
Çıxışlardan sonra qarşılıqlı hədiyyələr təqdim olunub, qonaqlar AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, görüşdə Girne Amerikan Universitetinin baş katibi Aylin Ayhan, rektorun müşaviri Dr. Celal Sakka, Biznesin təşkili və idarə edilməsi fakültəsinin əməkdaşı Dr. Almula Umay Karamanlıoğlu, həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri dosent Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri dosent Ağahüseyn Şükürov da iştirak ediblər.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с делегацией во главе с ректором функционирующего в Турецкой Республике Северного Кипра Американского университета Гирне профессором Сердаром Юртсевером.
В ходе встречи академик Иса Габиббейли сообщил, что в последние годы между Азербайджаном и Турецкой Республикой Северного Кипра продолжается тесное сотрудничество в рамках Организации тюркских государств. Академик отметил, что двусторонние связи открывают широкие возможности и для сотрудничества в сфере науки и культуры, за истекший период представитель Турецкой Республики Северного Кипра в Азербайджане принимал активное участие в ряде мероприятий, которые прошли в НАНА.
Говоря об истории и сферах деятельности НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что в прошлом году на самом высоком уровне и при участии ученых тюркского мира был отпразднован 80-летний юбилей НАНА, в настоящее время в Академии наук ведутся важные исследования, связанные с актуальными проблемами гуманитарных и общественных наук, а также с искусственным интеллектом.
Руководитель НАНА подчеркнул, что Национальная академия наук заинтересована в сотрудничестве с Американским университетом Гирне в указанных сферах и организации совместных конференций.
Затем выступил ректор Американского университета Гирне профессор Сердар Юртсевер, который поблагодарил руководство НАНА за гостеприимство. Сказав, что ученые находятся в нашей стране для участия на международной конференции под названием «Трансформация и интеграция в тюркском мире: экономика, политика и технологии», которая проходит при организации ряда высших учебных заведений, Сердар Юртсевер выразил заинтересованность в установлении тесных связей с Национальной академией наук Азербайджана.
В ходе встречи было достигнуто соглашение о подписании договора о сотрудничестве между НАНА и Американским университетом Гирне.
После выступлений стороны обменялись подарками, гости ознакомились со зданием Президиума НАНА.
Отметим, что на встрече также принимали участие генеральный секретарь Американского университета Гирне Айлин Айхан, советник ректора Джелал Сакка, сотрудник факультета организации и управления бизнесом Алмула Умай Караманлыоглу, заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доцент Эсмира Алирзаева и заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доцент Агагусейн Шукюров.