AMEA ilə Özbəkistanın Asiya Texnologiya Universiteti arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Özbəkistan Respublikasının Qaşqadərya vilayətinin Qarşi şəhərində fəaliyyət göstərən Asiya Texnologiya Universitetinin rektoru iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Loçin Raxmanov ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli ortaq tarixi soykökə söykənən Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinin son illərdə iki qardaş ölkənin dövlət başçılarının sıx əlaqələri nəticəsində strateji müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəldiyini, bunun elm və təhsil istiqamətində də geniş əməkdaşlığa meydan açdığını söyləyib.
AMEA-nın Özbəkistanın akademik qurumları və ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu əlaqələrin birgə elmi tədqiqatların genişlənməsi, ortaq layihələrin hazırlanması və konfransların təşkili baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, son illərdə yaranmış akademik münasibətlər nəticəsində AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda dahi özbək şairi Əlişir Nəvaiyə həsr olunmuş Əlişir Nəvai Ədəbiyyatşünaslıq Mərkəzi fəaliyyət göstərir. Eyni zamanda Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetində dahi şairimiz Məhəmməd Füzulinin adını daşıyan Mərkəzin yaradıldığını deyib.
Daha sonra çıxış edən Loçin Raxmanov rəhbərlik etdiyi Asiya Texnologiya Universiteti barədə ətraflı məlumat verib. Universitetdə innovativ təhsil modelinin tətbiq olunduğunu, beynəlxalq əməkdaşlığa xüsusi önəm verildiyini bildirib.
Rektor Loçin Raxmanov AMEA ilə elmi-tədqiqat, akademik mübadilə, birgə konfrans və layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını ifadə edib.
Çıxışlardan sonra AMEA ilə Özbəkistanın Asiya Texnologiya Universiteti arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Daha sonra qarşılıqlı kitab hədiyyələri təqdim olunub, xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Qeyd edək ki, görüşdə Asiya Texnologiya Universitetinin icraçı direktoru Elyor İbrahimov, Elm və innovasiyalar departamentinin müdiri Uktam Abdullayev, həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri dosent Esmira Əlirzayeva, İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri dosent Ağahüseyn Şükürov və AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aytən Qurbanova iştirak ediblər.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился ректором Азиатского технологического университета, который функционирует в городе Карши Кашкадарьинской области Республики Узбекистан, доктором философии по экономике, доцентом Лочином Рахмоновым.
В ходе встречи академик Иса Габиббейли сообщил, что в последние годы благодаря тесным связям глав государств двух братских стран отношения между Азербайджаном и Узбекистаном, которые обладают общими историческими корнями, достигли уровня стратегического партнерства, и это открывает широкие возможности и для сотрудничества в области науки и образования.
Сказав, что НАНА тесно сотрудничает с академическими структурами и высшими учебными заведениями Узбекистана, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что эти связи обладают большой значимостью с точки зрения расширения совместных научных исследований, реализации совместных проектов и проведения совместных конференций. Руководитель НАНА отметил, что в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА функционирует Центр литературоведения имени гениального узбекского поэта Алишера Навои, а в Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы создан Центр, который носит имя нашего гениального поэта Мухаммеда Физули.
Затем выступил Лочин Рахмонов, который рассказал о деятельности руководимого им Азиатского технологического университета. Он сообщил, что в университете применяется инновационная модель образования, особое значение придается международному сотрудничеству.
Ректор Лочин Рахмонов выразил заинтересованность в сотрудничестве с НАНА в сфере проведения научных исследований, осуществления академического обмена, организации совместных конференций и реализации совместных проектов.
После выступлений был подписан меморандум о сотрудничестве между НАНА и Азиатским технологическим университетом.
Затем стороны преподнесли в дар друг другу книги, были сделаны фотографии на память.
Отметим, что на встрече также принимали участие исполнительный директор Азиатского технологического университета Эльёр Ибрагимов, заведующий Департаментом научно-инновационных исследований Уктам Абдуллаев, заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доцент Эсмира Алирзаева, заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доцент Агагусейн Шукюров и сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктор философии по филологии Айтен Гурбанова.