TÜBA-dan “Tək millət, iki dövlət” anlayışına akademik yanaşma
Türkiyə Elmlər Akademiyası (TÜBA) tərəfindən “Azerbaijan and Türkiye in World Politics” (“Azərbaycan və Türkiyə dünya siyasətində”) adlı əsər nəşr olunub.
Türkiyə ilə Azərbaycan arasındakı münasibətləri çoxşaxəli yanaşma ilə araşdıran əsər hər iki ölkənin qlobal sistemdəki mövqeyini tarixi, mədəni, siyasi və strateji aspektlərdən geniş şəkildə təhlil edir. TÜBA ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının əməkdaşlığı çərçivəsində nəşr olunan bu əsər iki ölkə arasındakı akademik həmrəyliyi yenidən möhkəmləndirir.
30 alimin töhfəsi ilə hazırlanmış və 25 bölmədən ibarət olan əsərdə Türkiyə-Azərbaycan münasibətləri geniş çərçivədə araşdırılır. Kitabda milli kimlik formalaşması, liderlik, beynəlxalq sistemdə mövqe, təhlükəsizlik siyasəti və regional əməkdaşlıq kimi mövzular dərindən təhlil olunur.
Nəşrdə, həmçinin enerji təhlükəsizliyi, Orta Dəhliz layihələri, Türk Dövlətləri Təşkilatının rolu və mədəni diplomatiya kimi istiqamətlər vasitəsilə iki ölkənin regional və qlobal təsiri qiymətləndirilir. Bu baxımdan əsər yalnız akademik tədqiqat deyil, eyni zamanda dəyişən dünya nizamında Türkiyə-Azərbaycan tərəfdaşlığının necə formalaşdığını göstərən geniş təhlil xarakteri daşıyır.
Professor Müzəffər Şəkər: “Elmi əməkdaşlıq sülh və sabitliyin açarıdır”
TÜBA-nın prezidenti professor Müzəffər Şəkər əsərin ön sözündə TÜBA-nın elmi fəaliyyət və beynəlxalq əməkdaşlığı prioritet hesab edən yanaşmasına diqqət çəkib, bu əsərin həmin baxışın güclü təzahürü olduğunu bildirib. Türkiyə ilə Azərbaycan arasındakı münasibətlərin ortaq tarix, mədəniyyət və intellektual irs əsasında formalaşdığını qeyd edən professor Müzəffər Şəkər bu əlaqələrin adi əməkdaşlıq çərçivəsindən daha geniş məna daşıdığını vurğulayıb.
O, “Tək millət, iki dövlət” anlayışının yalnız bir şüar olmadığını, həm də elmi baxımdan dərindən araşdırılmalı bir konsepsiya olduğunu bildirərək, TÜBA-nın Beynəlxalq Münasibətlər İşçi Qrupunun bu istiqamətdə mühüm töhfələr verdiyini qeyd edib. Müzəffər Şəkər qlobal qeyri-müəyyənliklərin artdığı bir dövrdə elmi qurumlar arasındakı əməkdaşlığın xüsusi əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb. TÜBA-nın bu istiqamətdə beynəlxalq akademik əlaqələri gücləndirməkdə qətiyyətli olduğunu bildirib.
TÜBA prezidenti əsərin əhəmiyyətinə toxunaraq qeyd edib ki, bu tədqiqat yalnız mövcud vəziyyəti təhlil etməklə kifayətlənmir, eyni zamanda gələcəyə yönəlik baxış təqdim edir.
Akademik İsa Həbibbəyli: “Münasibətlərimiz müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəlib”
Yeni nəşrlə bağlı fikirlərini bölüşən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türkiyə ilə Azərbaycan arasındakı münasibətlərin tarix boyu qardaşlıq əsasında inkişaf etdiyini bildirib. O vurğulayıb ki, bu münasibətlər xüsusilə Azərbaycanın müstəqilliyini bərpa etməsindən sonra yeni mərhələyə qədəm qoyub. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin irəli sürdüyü “Tək millət, iki dövlət” anlayışı strateji önəm daşıyır.
Akademik İsa Həbibbəyli iki ölkənin beynəlxalq platformalarda nümayiş etdirdiyi ortaq mövqenin qlobal balans baxımından mühüm nəticələr doğurduğunu bildirərək, Azərbaycan ilə Türkiyənin regional və beynəlxalq səviyyədə getdikcə daha güclü əməkdaşlıq nümayiş etdirdiyini deyib. O qeyd edib ki, bu proses “Şuşa Bəyannaməsi” ilə strateji müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəlib və sözügedən əsər də bu güclü tərəfdaşlığın elmi məhsuludur.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, bu tədqiqat iki ölkə arasındakı köklü münasibətləri daha da möhkəmləndirəcək. O, əsərin ərsəyə gəlməsində əməyi olan bütün alimlərə təşəkkürünü bildirib.
Çoxşaxəli təhlil
Əsərin redaktorları professor Şener Aktürk və professor Ali Balcı ön sözdə Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinin adi ikitərəfli əlaqələrlə izah edilə bilməyəcək qədər dərin və çoxqatlı olduğunu qeyd ediblər. Professor Aktürk və professor Balcı iki ölkənin müasir dövlətçilik proseslərinin bir-biri ilə sıx bağlı şəkildə inkişaf etdiyinə diqqət çəkərək, xüsusilə Sovet İttifaqının dağılmasından sonra münasibətlərin yenidən sürət qazandığını və zamanla çoxşaxəli ittifaq səviyyəsinə yüksəldiyini vurğulayıblar.
Onlar müasir beynəlxalq sistemin çoxqütblü quruluşa çevrildiyini qeyd edərək, Türkiyə ilə Azərbaycan arasındakı tərəfdaşlığın bu yeni nizamda sabitlik yaradan gücə çevrildiyini bildiriblər. Tədqiqatı işinin bu münasibətləri yalnız emosional bağlar əsasında deyil, həm də strateji, institusional və geosiyasi dinamika baxımından təhlil etməsinin mühüm əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb.

Академический подход к понятию «Одна нация, два государства» от TÜBA
Академия наук Турции (TÜBA) выпустила в свет издание под названием «Azerbaijan and Türkiye in World Politics» («Азербайджан и Турция в мировой политике»).
В книге со всех сторон изучаются взаимоотношения между Турцией и Азербайджаном, а также подробно анализируется позиция обеих стран в глобальной системе с исторического, культурного, политического и стратегического аспектов. Данный труд, изданный в рамках сотрудничества между TÜBA и НАНА, служит ещё большему укреплению академической солидарности между двумя странами.
В написании книги приняли участие 30 ученых. 25 разделов данного труда посвящены подробному изучению двусторонних отношений. В книге глубоко анализируются такие темы, как формирование национальной идентичности, лидерство, позиция в международной системе, политика безопасности и региональное сотрудничество.
В издании также дана оценка региональному и глобальному влиянию обеих стран с точки зрения энергетической безопасности, реализации проектов Среднего коридора, роли Организации тюркских государств и культурной дипломатии. В этом смысле книга является не только академическим исследованием, здесь также представлен глубокий анализ формирования турецко-азербайджанского партнерства в условиях меняющегося миропорядка.
Профессор Музаффер Шекер: «Научное сотрудничество – ключ к миру и стабильности»
В «Предисловии» к изданию президент TÜBA профессор Музаффер Шекер говорит о подходе TÜBA, считающей научную деятельность и международное сотрудничество приоритетной сферой, и отмечает, что данный труд является очередным проявлением указанного подхода. Сказав, что взаимоотношения между Турцией и Азербайджаном опираются на общую историю, культуру и интеллектуальное наследие, профессор Музаффер Шекер подчеркивает, что эти связи выходят из рамок простого сотрудничества и обретают более широкий смысл.
Музаффер Шекер отмечает, что понятие «Одна нация, два государства» – это не только девиз, это – концепция, которую необходимо глубоко изучить с научной точки зрения. Важный вклад в данную сферу внесла Рабочая группа TÜBA по международным отношениям. Сообщается, что в период возрастания глобальной неопределенности сотрудничество между научными структурами имеет особое значение, TÜBA намерена расширять и укреплять международные академические связи.
Говоря о значении книги, президент TÜBA отмечает, что данное исследование не ограничивается лишь анализом существующего положения, но и представляет вниманию взгляд, направленный в будущее.
Академик Иса Габиббейли: «Наши отношения достигли уровня союзничества»
Делясь своими мыслями о новом издании, президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли сообщил, что на протяжении истории отношения между Турцией и Азербайджаном развивались на основе братства. Академик подчеркнул, что после восстановления Азербайджаном своей независимости начался новый этап развития этих отношений. Руководитель НАНА отметил, что выдвинутый великим лидером Гейдаром Алиевым девиз «Одна нация, два государства» обладает стратегической значимостью.
Сказав, что обе страны демонстрируют на международных платформах единую позицию, которая приводит к важным результатам с точки зрения сохранения глобального баланса, академик Иса Габиббейли добавил, что с каждым годом Азербайджан и Турция демонстрируют расширяющееся сотрудничество на региональном и международном уровне. Академик сообщил, что после подписания «Шушинской декларации» этот процесс достиг уровня стратегического союзничества, и указанный труд – научный продукт этого сильного партнерства.
Руководитель НАНА подчеркнул, что данное исследование ещё больше укрепит взаимоотношения между двумя странами, и поблагодарил всех ученых, принимавших участие в написании книги.
Многоаспектный анализ
В «Предисловии» редакторы книги профессор Шенер Актюрк и профессор Али Балджи сообщают, что турецко-азербайджанские взаимоотношения настолько глубоки и многослойны, что их невозможно назвать лишь двусторонними связями. Ученые подчеркивают, что современные процессы в обеих странах развиваются в тесной взаимосвязи друг с другом, после распада Советского Союза эти отношения вновь начали развиваться быстрыми темпами и со временем достигли уровня многогранного союза.
Отмечая, что современная система международных отношений представляет собой многополярную структуру, редакторы книги добавляют, что партнерство между Турцией и Азербайджаном превратилось в силу, которая создает стабильность в данном миропорядке. Подчеркивается, что в исследовании эти взаимоотношения глубоко анализируются не только со стороны эмоциональной связи, но и с точки зрения стратегической, институциональной и геополитической динамики.