Mayın 6-da AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93 illiyi qeyd edilib. İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, millət vəkili Gövhər Baxşəliyeva tədbirdə çıxış edərək, ümummilli liderin Azərbaycan xalqının müstəqilliyi, dövlətçiliyimizin inkişafı yolunda göstərdiyi xidmətlərdən söz açıb: «Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpası, ölkəmizdə siyasi sabitliyin yaranması, Azərbaycan ideologiyasının yaranması və inkişafı, respublikamızın dünya birliyinə inteqrasiyası, nail olduğu yüksək iqtisadi inkişafı ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır».
Ulu öndərin sovetlər dövründə respublikamıza rəhbərlik etdiyi illərdə gördüyü işlərdən söz açan Gövhər xanım, onun müstəqilliyin ilk ağır illərində hakimiyyətə qayıdıb böyük müdrikliyi ilə, apardığı uğurlu daxili və xarici siyasəti sayəsində ölkəmizi bütün çətinliklərdən xilas edərək inkişafının əsasını qoyduğunu, Azərbaycanda dünyəvi, hüquqi, demokratik dövlət qurduğunu söyləyib.
G.Baxşəliyeva Heydər Əliyevin ölkənin həyatının bütün sahələrinə, o cümlədən elmə böyük diqqət yetirdiyini söyləyib. Ulu öndərin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdanda, 1993-cü ildə məhz birinci görüşünü Elmlər Akademiyasında Azərbaycan ziyalıları ilə keçirdiyini xatırladan Gövhər xanım, onun həmin görüşdə söylədiyi sözləri xatırladıb: “Elmlər Akademiyası Azərbaycan xalqının bir neçə nəsli tərəfindən yaradılmış milli sərvətidir, biz onu qoruyub yaşatmalıyıq”.
Heydər Əliyevin liderlik keyfiyyətlərinin dünya miqyasında qəbul olunduğunu deyən Gövhər Baxşəliyeva, onun siyasətinin bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini qeyd edib.
Sonra institut əməkdaşlarından f.ü.e.d. Vilayət Cəfərov, f.ü.f.d. Laura Orucova, f.ü.f.d. Əmir Qasımlı və başqaları çıxış edərək, müstəqil Azərbaycan dövlətinin əsasını qoymuş ulu öndərin suveren Azərbaycanın inkişafı yolunda göstərdiyi xidmətlərdən söz açıblar. Çıxış edənlər Heydər Əliyevin dövlətçiliyimizin memarı, ölkəmizdə sabitliyin təminatçısı olduğunu söyləyərək, ümummilli liderin 1969-cu ildə hakimiyyətə gələndən sonra respublikamızın əldə etdiyi uğurlardan danışıblar, unudulmaz rəhbərin adının tarixə əbədi həkk olunduğunu qeyd ediblər.

6 мая в Институте востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА было отпраздновано 93-летие со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Выступив на мероприятии, директор института, член-корреспондент НАНА, депутат Говхар Бахшалиева рассказала о заслугах общенационального лидера на пути развития государственности и независимости азербайджанского народа: «Восстановление независимости Азербайджана, создание политической стабильности в нашей стране, возникновение и развитие азербайджанской идеологии, интеграция нашей республики в мировое сообщество, высокое экономическое развитие связаны с именем общенационального лидера Гейдара Алиева».
Рассказав о работах, проделанных великим лидером в период правления в нашей республике в советскую эпоху, Г.Бахшалиева отметила, что благодаря мудрой и успешной внутренней и внешней политике, осуществляемой им после возвращения к власти в тяжелые ранние годы независимости, были преодолены все трудности в стране, в результате чего была заложена основа светского, правового и демократического государства.
Г.Бахшалиева отметила, что Гейдар Алиев уделял большое внимание всем сферам жизни страны, в частности, науке. Она напомнила, что свою первую встречу после возвращения к власти в 1993 году общенациональный лидер осуществил именно с представителями интеллигенции страны в Национальной академии наук Азербайджана. В рамках встречи Гейдар Алиев отмечал: «Академия наук - национальное достояние, созданное рядом поколений азербайджанского народа, а наша задача – сохранять ее».
Отметив, что лидерские качества Гейдара Алиева приняты в мировом масштабе, Говхар Бахшалиева подчеркнула, что в настоящее время его политику достойно продолжает Президент Ильхам Алиев.
Далее, выступив, сотрудники института - доктор филологических наук Вилаят Джафаров, доктор философии по филологии Лаура Оруджева, доктор философии по филологии Амир Гасымлы и другие рассказали о заслугах заложившего основу независимого Азербайджанского государства Гейдара Алиева в развитии суверенного Азербайджана. Они также дали подробную информацию об успехах, достигнутых в стране после прихода общенационального лидера к власти в 1969 году. Они отметили, что Гейдар Алиев являлся архитектором нашей государственности, гарантом стабильности в стране, а имя незабвенного руководителя навеки вошло в историю.