Mayın 6-da AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93 illiyi qeyd edilib. İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, millət vəkili Gövhər Baxşəliyeva tədbirdə çıxış edərək, ümummilli liderin Azərbaycan xalqının müstəqilliyi, dövlətçiliyimizin inkişafı yolunda göstərdiyi xidmətlərdən söz açıb: «Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpası, ölkəmizdə siyasi sabitliyin yaranması, Azərbaycan ideologiyasının yaranması və inkişafı, respublikamızın dünya birliyinə inteqrasiyası, nail olduğu yüksək iqtisadi inkişafı ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır».
Ulu öndərin sovetlər dövründə respublikamıza rəhbərlik etdiyi illərdə gördüyü işlərdən söz açan Gövhər xanım, onun müstəqilliyin ilk ağır illərində hakimiyyətə qayıdıb böyük müdrikliyi ilə, apardığı uğurlu daxili və xarici siyasəti sayəsində ölkəmizi bütün çətinliklərdən xilas edərək inkişafının əsasını qoyduğunu, Azərbaycanda dünyəvi, hüquqi, demokratik dövlət qurduğunu söyləyib.
G.Baxşəliyeva Heydər Əliyevin ölkənin həyatının bütün sahələrinə, o cümlədən elmə böyük diqqət yetirdiyini söyləyib. Ulu öndərin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdanda, 1993-cü ildə məhz birinci görüşünü Elmlər Akademiyasında Azərbaycan ziyalıları ilə keçirdiyini xatırladan Gövhər xanım, onun həmin görüşdə söylədiyi sözləri xatırladıb: “Elmlər Akademiyası Azərbaycan xalqının bir neçə nəsli tərəfindən yaradılmış milli sərvətidir, biz onu qoruyub yaşatmalıyıq”.
Heydər Əliyevin liderlik keyfiyyətlərinin dünya miqyasında qəbul olunduğunu deyən Gövhər Baxşəliyeva, onun siyasətinin bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini qeyd edib.
Sonra institut əməkdaşlarından f.ü.e.d. Vilayət Cəfərov, f.ü.f.d. Laura Orucova, f.ü.f.d. Əmir Qasımlı və başqaları çıxış edərək, müstəqil Azərbaycan dövlətinin əsasını qoymuş ulu öndərin suveren Azərbaycanın inkişafı yolunda göstərdiyi xidmətlərdən söz açıblar. Çıxış edənlər Heydər Əliyevin dövlətçiliyimizin memarı, ölkəmizdə sabitliyin təminatçısı olduğunu söyləyərək, ümummilli liderin 1969-cu ildə hakimiyyətə gələndən sonra respublikamızın əldə etdiyi uğurlardan danışıblar, unudulmaz rəhbərin adının tarixə əbədi həkk olunduğunu qeyd ediblər.

Institute of Oriental Studies celebrated the 93rd anniversary of the birth of the great leader Heydar Aliyev
On May 6, at the Institute of Oriental Studies after Academician Ziya Bunyadov of ANAS was celebrated the 93rd anniversary of national leader Heydar Aliyev.
Speaking at the event director of the Institute, corresponding member of ANAS, Deputy Govhar Bakhshaliyeva told about the merits of the national leader in the development of statehood and independence of the Azerbaijani people: "Restoration of Azerbaijan's independence, the establishment of political stability in our country, the emergence and development of the Azerbaijani ideology, integration of our country into the world community, high economic development are associated with the name of Heydar Aliyev".
Spoke about the done works by the great leader during managing our republic in the Soviet period, G.Bakhshaliyeva noted that, thanks to the wise and successful domestic and foreign policy, carried by him after his return to power in the difficult early years of independence, all the difficulties in the country have been overcome, as a result that, was laid the groundwork of a secular, legal and democratic state.
G.Bakhshaliyeva noted that, Heydar Aliyev paid much attention to all spheres of life in the country, in particular, science. She reminded that, the national leader carried out the first meeting after return to the power in 1993 with representatives of the intellectuals of the country in ANAS.
During the meeting, Heydar Aliyev noted: "The Academy of Sciences - a national treasure, created by a number of generations of the Azerbaijani people, and our task - to keep it". Noted that leadership skills of Heydar Aliyev are accepted on a global scale, Govhar Bakhshaliyeva stressed that, currently President Ilham Aliyev continues his policy worthily.
Next, speakers: members of the Institute - Doctor of Philological Science Vilayat Jafarov, PhD in philology Laura Orujova, PhD in philology Gasimli Amir and others spoke about Heydar Aliyev’s merits in the development of sovereign Azerbaijan.
They also gave detailed information on the achievements in the country after the arrival of the national leader to power in 1969. They pointed out that, Heydar Aliyev is the architect of our statehood, a guarantor of stability in the country and the name of the unforgettable head forever has entered the history.